מחירי המים ימשיכו לעלות בגלל הטייקונים

הטייקונים, ששולטים גם במתקני ההתפלה, בונים את המתקנים ומסתמכים על הבטחת הממשלה לקנות את המים במחיר קבוע, ללא קשר לכמות הגשמים ופרמטרים כלכליים אחרים - הציבור משלם את המחיר

גדעון ברומברג
גדעון ברומברג

ב-1 בינואר עלה שוב מחיר המים לשימוש ביתי. המחיר עבור מטר קוב, כולל עלות הטיפול בשפכים, הוא 9.1 שקלים עבור התעריף הנמוך (עד 3.5 מטר קוב לנפש בחודש) ו-14.64 שקל עבור מטר קוב של שימוש נוסף. שכן שלי הגיב בתסכול: "אבל בורכנו בהתחלה טובה כל כך של החורף. כשיורדים יותר גשמים מחירי המים לא אמורים לרדת?"

זו הבעיה: מדיניות משק המים של הממשלה יצרה נתק מוחלט בין הביקוש להיצע. הממשלה החליטה לא להסתמך על כמות המים הטבעית באזורנו, אלא להתפיל מי ים. באזור שבו יש תקופות בצורת דחופות וארוכות התפלה היא הגיונית. השאלות הן עד כמה להתנתק מכמות המים הטבעית, מי מרוויח ומי משלם.

העלייה במחירי המים לשימוש ביתי היא תוצאה ישירה של הגברת ההתפלה. ישראל צפויה להתפיל יותר מ-300 מיליון מטר מעוקב (מלמ"ק) ב-2013. התוכנית היא להתפיל כ-750 מלמ"ק לשנה עד 2020, ויש הקוראים להעלות את יעד ההתפלה לכמיליארד קוב לשנה. בישראל נצרכים כ-700 מלמ"ק לשימוש ביתי, כך שכיום אנחנו מתפילים מים בכמות השווה לכמחצית מכמות זו, ובעתיד, אם תוכניות הממשלה להגברת ההתפלה ימומשו, נוכל להסתדר ללא מי גשמים.

העלייה במחירי המים לשימוש ביתי היא תוצאה ישירה של הגברת ההתפלהצילום: אייל טואג

ואולם להתפלת מי ים יש השפעה ניכרת על הטבע, ובפועל היא מזיקה. התהליך דורש אנרגיה רבה - מגדיל את צריכת האנרגיה ב-10%, מצריך שריפת דלקים מחצביים שגורמת לזיהום אוויר ותורמת לשינוי האקלים (שגורם לירידה בכמות הגשמים). גם התמלחות שנפלטות ממתקני ההתפלה מזהמות את הים.

מי מרוויח מהתפלה? בניית מתקני התפלה אינה נעשית על ידי המדינה, אלא על ידי הסקטור הפרטי. הטייקונים, ששולטים כבר בחלקים גדולים של הכלכלה, הם אלה ששולטים גם במתקני ההתפלה. הם בונים את המתקנים ומסתמכים על הבטחת הממשלה לקנות את המים במחיר קבוע, ללא קשר ללכמות הגשמים ופרמטרים כלכליים אחרים.

מי משלם? הציבור. רק לפני שני קייצים ביקשה רשות המים לחסוך במים, ובקיץ האחרון, עם העלייה בהתפלה, כבר כמעט שלא היו פרסומים כאלה. עידוד חיסכון במים וקידום השימוש במים אפורים (שפכים שניתן למחזר) שיכולים להפחית את חשבונות המים בחצי, הם כבר לא אינטרס של רשות המים, שהבטיחה לטייקונים לקנות את כל המים המותפלים, גם אם הכנרת תתמלא שוב, כפי שצפוי השנה.

הכותב הוא המנכ"ל הישראלי של אקופיס - ידידי כדור הארץ, המזרח התיכון

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ