בנק לאומי יצא בזול

אין ספק שקיימת העדפה ברורה מצדם של חברות ומנהלים להגיע להסדרי אכיפה, כמעט בכל מחיר, ולהימנע מהסיכון והחשיפה הפוטנציאליים שבניהול הליך מנהלי מלא

אמיר שרף
אמיר שרף

>> באחרונה אישרה ועדת האכיפה המנהלית ברשות ניירות ערך את הסדר האכיפה שעליו הסכימו בנק לאומי והרשות לאחר חקירה מנהלית שקיימה מחלקת החקירות של הרשות. החקירה עסקה בחשד שלפיו הבנק פירסם בנובמבר 2011 תשקיף לציבור ולא כלל בו מידע מהותי בנוגע לאזהרת הרווח שהתגבשה באותה עת בבנק עקב הפחתת השווי של מניות פרטנר תקשורת שבהן החזיק. על פי החשד, המידע פורסם לציבור רק יומיים לאחר תום ההנפקה. בהסדר האכיפה שהושג נקבע כי הבנק ישלם 4 מיליון שקל כקנס, ויתחייב לנקוט צעדים למניעת הפרות מסוג זה בעתיד.

גם במקרה זה, בדומה לאופן שבו הסתיימה פרשת מבטח שמיר-אייפקס-תנובה בפברואר, הגיעו הצדדים - הגופים החשודים ורשות ניירות ערך - להסדר אכיפה מוסכם לאחר משא ומתן, וההסדר הובא לאישור ועדת האכיפה המנהלית. הסדר כזה מייתר את הצורך בקיומו של הליך אכיפה מנהלי מלא בפני הוועדה, וחוסך מהגופים החשודים וממנהליהם את הסיכונים הכרוכים בהטלת סנקציות על ידי הוועדה - קנסות בסכומים גבוהים מאוד, פיצוי לנפגעי ההפרה, מגבלות שונות על פעילות החברות ואף מגבלות על יכולת העיסוק של המנהלים.

החלטה זו, לצד ההחלטה בעניין מבטח שמיר-אייפקס-תנובה, מחדדת שני גורמים מהותיים מאוד, שנראה כי ישפיעו מאוד על תמונת האכיפה בשוק ההון בשנים הקרובות. אין ספק שקיימת העדפה ברורה מצדם של חברות ומנהלים להגיע להסדרי אכיפה, כמעט בכל מחיר, ולהימנע מהסיכון והחשיפה הפוטנציאליים שבניהול הליך מנהלי מלא.

כך, מבין שלושת ההליכים המנהליים שהסתיימו מאז כניסתו לתוקף של חוק האכיפה המנהלית בשנה שעברה, שני הליכים הסתיימו בהסדר אכיפה מוסכם שהובא לאישור ועדת האכיפה, וההחלטה השלישית כלל לא עסקה בחברה ציבורית או בגוף פיננסי. נראה כי בדומה לתמונת האכיפה בתחומים מקבילים בארה"ב, מגמה זו תגבר ותלך ככל שהרשות תנהל הליכי אכיפה מנהליים רבים יותר וככל שיתפרסמו החלטות נוספות של ועדת האכיפה.

במקביל, יש לשים לב לעמדתה התקיפה יחסית של ועדת האכיפה ביחס לתוצאות הראויות של ההליכים המנהליים, במיוחד ככל שמדובר בתאגידים גדולים. ועדת האכיפה, שאישרה את ההסדר בין בנק לאומי לרשות, סברה כי מדובר בקנס נמוך באופן יחסי, והטילה ספק באשר למידת האפקטיביות של קנס בגובה זה על גוף פיננסי כה מרכזי במשק הישראלי.

אין זו עמדה חריגה של הוועדה. גם בהסדר האכיפה הקודם שאישרה לפני כמה חודשים בפרשת מבטח שמיר-אייפקס-תנובה, שבו הוטל קנס של 15 מיליון שקל, ציינה הוועדה כי לטעמה מדובר בסכום נמוך ביחס לעוצמתם הכלכלית של הגופים המעורבים.

יש לזכור כי מדובר בשני הסדרי האכיפה היחידים שאושרו מאז השקתו של מנגנון האכיפה המנהלית בניירות ערך, ונראה כי הוועדה מסמנת קו ברור מאוד ביחס לענישה הכלכלית הראויה לטעמה - סכומים גבוהים בהרבה מהסכומים שבהם נתקלנו עד כה בהליכי האכיפה בשוק ההון, וגם, חשוב להדגיש, סכומים גבוהים מהסכומים שאנשי הרשות המנוסים סברו שניתן וראוי להשית לאחר משא ומתן עם פרקליטיהם של הגופים החשודים.

לנוכח האיתותים ששידרה הוועדה לרשות בשני מקרים אלה, לא נופתע אם באחד מהסדרי האכיפה הבאים שיובאו לאישורה, היא תפסול את ההסדר המונח לפניה, שכן לאור הקנס הנמוך (לטעמה של הוועדה) ביחס לגודלם, מרכזיותם ועוצמתם הפיננסית של החשודים בהפרה, ההסדר אינו משרת את האינטרס הציבורי.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין תדמור ושות' ובעבר כיהן כסגן היועץ המשפטי ברשות ניירות ערך

יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזרצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker