רופאים במלכוד ביולוגי - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רופאים במלכוד ביולוגי

יש לקבוע נהלים חדים וברורים לרצף הטיפול הביולוגי ולא לתת לשיקולי העלות להכתיב את הכללים

תגובות

בחוזר שפרסם משרד הבריאות בשנת 1999 (כשפרופ' ברבשהיה מנכ"ל המשרד), נקבע כימחויבותם של הרופאים למוסדות ולארגונים בהם הם מועסקים מצויה בתחרות עם חובת הנאמנות הבסיסית שיש לרופא אל החולה. החוזר קבע כי אומנם אין מניעה להתחיל  טיפול תרופתי בתרופות גנריות או חליפיות שיעילותן זהה מתוך שיקולים כלכליים של גורם שלישי (לדוגמא קופת החולים).

יחד עם זאת, קובע החוזר, כי כאשר הוחל טיפול מסויים בחולה והחולה הגיע למצב של איזון במצבו, לא ראוי לחשוף את החולה לסיכון שהאיזון שהושג יופר עם החלפת התכשיר ועל הרופא להקפיד לשמור על רצף טיפולי תרופתי.

גם לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית בישראל, ציינה בנייר עמדה מ-2007 כי:"ככלל אין להחליף משיקולים כלכליים של גורם שלישי, תרופה קיימת, אתית או גנרית, שבסיועה הושג איזון טיפולי".

הקופות מחליפות, כדבר שבשגרה, טיפולים תרופתיים בקרב חולים המאוזנים מבחינה טיפולית בשל שיקולים כספיים ואחרים ולא תמיד מבהירות למטופלים כי במקרה וחלילה יתגלו תופעות לואי בעקבות ההחלפה, הם זכאים  לקבל את התרופה המקורית וזו פגיעה בזכויותיהם הבסיסיות לפי החוק.

דוגמא לפגיעה בחולים עקב שינוי בתרופה היא המקרה של תרופת האלטרוקסין שכנראה עקב החלפת המעטפת של התרופה נפגעו חולים רבים במסגרת החלפת התרופה הגנרית ללא ידיעתם. הקופות לא עדכנו באופן גורף את כל המטופלים באלטרוקסין על בעיה זו וחולים רבים נחשפו למידע רק מהפרסומים בתקשורת.

אנו עומדים כעת בפתחו של עידן חדש של תרופות ביולוגיות שתהליך ייצורן כרוך בתהליכים מסובכים המחייבים בקרה קפדנית. כל שינוי ולו הקטן ביותר בכל חלק מתהליכי הייצור יכול לשנות בצורה משמעותית את הרכב התרופה ולהשפיע על יעילותה ובטיחותה ועובדה זו מחייבת התייחסות שונה בסוגיית החלפת תרופות לחולה מאוזן.

לאחרונה אושרו בישראל ובמדינות העולם המערבי הליכי רישום לתכשירים רפואיים ביולוגיים דומים (ביוסימילריים) בפיתוח תרופה ביו-סימילרית שאמורה להיות תחליף לתרופה ביולוגית קיימת.

לא ניתן לבדוק לחלוטין את זהותה לתכשיר המקורי ועל כן, כשמם, מדובר בתרופות ביולוגיות הדומות בלבד לתרופות המקור אך אינן זהות לחלוטין. זאת לעומת תרופות גנריות אשר מיוצרות בתהליכים כימיים פשוטים יחסית והרכבן הכימי זהה לתרופת המקור. בדומה לתרופות הגנריות גם תכשירים אלו צפויים להיות זולים יותר מתרופות המקור אותן הן מחקים ועל כן צפוי לחץ גובר של קופות החולים להחליף את הטיפול גם בחולים המאוזנים כבר.

חשוב להדגיש בפני הציבור, כי עקב שוני גדול יותר בין תרופת המקור הביולוגית והתרופה הדומה יש מקום לדאגה מפגיעה גדולה יותר ברצף הטיפולי מאשר בתרופה גנרית.

האגודה לזכויות החולה, פנתה להנהלת משרד הבריאות בנושא בבקשה לעגן בכתב מדיניות בהחלפת תרופות ביו-סימילר וככל היודע לנו, הנושא נמצא בטיפול. המצב החדש מחייב את קברניטי מערכת הבריאות לקיים דיון מעמיק בנושא ולקבוע כללים ברורים ומחייבים שיתירו את המלכוד הביולוגי שבפניו ניצבים הרופאים, יאזנו, בצורה שקולה, את הלחצים הכלכליים המופעלים עליהם ויאפשרו להם לתת לחולים את הטיפול המיטבי.

יש לקבוע נהלים חדים וברורים לרצף הטיפול הביולוגי ולא לתת לשיקולי העלות להכתיב את הכללים. חשוב להקפיד על שני כללי ברזל בעת ההחלפה: ההחלפה תבוצע אך ורק על ידי הרופא שרשם את התרופה המקורית והוא זה שמכיר היטב את ההבדלים בין התרופה המקורית לבין תרופת התחליף (הביוסימילאר) ואת ההשלכות הצפויות על המטופל וכמו כן כי בכל מקרה של החלפה, תימסר הודעה מפורשת למטופל כדי שיהיה ער לתופעות לואי.

ברצוני להדגיש, כי התרומה של התרופות הגנריות ועתה גם התרופות הביולוגיות הדומות (ביו – סימילר) להוזלת הטיפול הרפואי עבור החולים היא חשובה מאין כמותה אך, אסור שתגבר על זכותם של החולים לקבלת הטיפול המיטבי היעיל והבטוח ביותר ושמירת הרצף הטיפולי.

הכותב הוא יו"ר האגודה לזכויות החולה

תרופות מעבדה של אסטרה זנקה
בלומברגתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות