זיאד אבו-חבלה
זיאד אבו-חבלה

>> לפני כשבוע הצהירה ח"כ פאינה קירשנבאום כי "הערבים הם נטל כלכלי על מדינת ישראל - משלמים 400 מיליון שקל מסים ומקבלים הטבות של 11 מיליארד שקל לפחות". איני מופתע מאמירות בוטות וקיצוניות מצד מזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו, הרואה בערביי ישראל גיס חמישי ודורשת מהם הצהרת נאמנות. אך אני תמה כיצד דברים חסרי שחר אלה יצאו מפיה של מי שמכהנת כחברת ועדת הכספים של הכנסת וכיו"ר ראש ועדת המשנה לביטוח ושוק ההון.

האוכלוסייה הערבית בישראל מונה כ-1.5 מיליון נפש, אך תרומתה לתל"ג מגיעה לכ-10%. תרומה זניחה זו נובעת ממדיניות האפליה הממוסדת של ממשלות ישראל, שהביאה את האוכלוסייה הערבית לתחתית הפירמידה הריבודית של החברה הישראלית. הפירמידה ידועה ב"סדר אתני משולש" - בראשה היהודים האשכנזים, בתווך היהודים המזרחיים, ובתחתית - הערבים. בכך נהפכה האוכלוסייה הערבית למיעוט פריפריאלי, עני וחסר כל השפעה.

פאינה קירשנבאוםצילום: מיכל פתאל

השימוש שעושה קירשנבאום במונח "הטבות" במקום "זכויות" מראה עד כמה היא סובלת מבעיה תפישתית יסודית בנוגע למעמדה של האוכלוסייה הערבית בישראל. להבדיל מעולים חדשים, שקירשנבאום נמנית עליהם, המקבלים הטבות עם עלייתם לישראל - זו אינה נחלתה של האוכלוסייה הערבית, הנאבקת לשוויון ולזכויות מלאות מכוח היותה ילידת הארץ.

פרט לכך, נתוני תשלומי המסים שבהם השתמשה קירשנבאום אינם נכונים, מוגזמים ומעלים ספקות משמעותיים באשר למהימנותם, היות ורשויות המס אינן עושות הפרדה בגין מקורות הכסף ואינן צובעות את זהות המשלם. ובכל זאת, מבדיקת נתוני ההוצאה החודשית לתצרוכת משק בית, כפי שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי רק המע"מ שמשלמת האוכלוסייה הערבית מסתכם בכ-450 מיליון שקל בשנה.

בדיקת ההכנסות החודשיות למשק בית, לפי נתוני הלמ"ס, מראה כי תשלומי החובה (מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות) של האוכלוסייה הערבית מסתכמים בכ-250 מיליון שקל בשנה. בחישוב שמרני, סך תשלומי המסים של האוכלוסייה הערבית מגיעים לכ-700 מיליון שקל בשנה - כמעט כפול מהסכום שבו נקבה קירשנבאום. לעניות דעתי, זהו סכום עתק - מעבר ליכולתה של אוכלוסייה ש-58% מהמשפחות בה חיות מתחת לקו העוני.

באשר ל"הטבות" שמעניקה המדינה לאוכלוסייה הערבית - אין צורך להזכיר לקירשנבאום, כחברה בוועדת הכספים, כי תקציב המדינה ל-2012 הוא כ-350 מיליארד שקל. במדינה דמוקרטית ושוויונית (בהגדרתה), חלקה של האוכלוסייה הערבית בתקציב צריך להיות כ-70 מיליארד שקל, כחלקה באוכלוסייה. קירשנבאום חשבה לסנוור את הציבור עם סכום של 11 מיליארד שקל - במקום להתבייש בכך.

מלבד זאת, בדיקת תקציב המדינה ל-2012 והחלטות הממשלה לאותה שנה, מעלה כי הסעיפים המתייחסים באופן ישיר לאוכלוסייה הערבית מסתכמים בכ-3 מיליארד שקל - פחות מ-1% מתקציב המדינה. ממצא דומה עולה ממחקרה של כלכלנית מרכז מוסאווא, קרין אבו ריא, שבדקה את חלקה של החברה הערבית בתקציב המדינה ל-2012.

ח"כ קירשנבאום היא עצמה נטל על המדינה, היות שהנזק התדמיתי שהיא עושה בהצהרותיה עולה על ה"הטבות" שהמדינה נתנה לה כעולה חדשה מחבר העמים. בישיבתה של קירשנבאום וחבריה בממשלה, אין אני תולה תקוות לשינוי מעמדה של האוכלוסייה הערבית. להפך - היא עצמה תישאר נטל מול מאבקה של האוכלוסייה הערבית להשגת שוויון מלא.

הכותב הוא רואה חשבון ובעל חברה לייעוץ כלכלי ואסטרטגי במגזר הערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker