מה יקרה אם פרויקט כמו מגדלי אקירוב יוקם בשכונת התקוה?

דיור בר השגה הוא לא רק מקום מגורים - הוא הכרחי להתייעלות חברתית

ראול סרוגו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבחירות העומדות בפתח והודעתו של נגיד בנק ישראל על הגבלת מימון המשכנתאות העלו שוב לסדר היום הציבורי את סוגיית הדיור בר-השגה. אלא מאי? רבים משתמשים במושג בלי לדעת מהו בעצם דיור בר-השגה ומהם ייחודו ויתרונותיו.

דעה רווחת היא שדיור בר-השגה הוא הבטחת קורת גג למי שידו אינה משגת. זה נכון אמנם, אך אין זו הסיבה היחידה לחשיבותו הגדולה: יש בו תועלת רבה גם כאשר מחירי הדירות נמוכים, שכן הוא עשוי להיות כלי לפתרון בעיות חברתיות ולהתייעלות כלכלית.

שכונת התקווה תל אביבצילום: מלניקוב אילייה

מהי תרומתו של דיור בר-השגה לפתרון בעיות חברתיות? הדירות בפרויקטים של דיור בר-השגה מיועדות לאוכלוסייה מקבוצות סוציו-אקונומיות מגוונות. כאשר במבנה אחד מתגוררות משפחות שמשתכרות 20% מתחת לשכר הממוצע לצד משפחות שמשתכרות 20% מעליו, נוצרת אינטראקציה חברתית חיובית.

נסו לדמיין, למשל, מה יקרה אם פרויקט כמו מגדלי אקירוב יוקם בשכונת התקוה, במקום בצפון תל אביב. במחיר שיספיק לרכישת דירת ארבעה חדרים ברמת אביב תוכל משפחה ממעמד מבוסס לרכוש דירת גג. אינטגרציה חברתית מעין זו תעלה במידה ניכרת את רמת החיים, החינוך וחיי החברה של הקהילה המקומית.

דיור בר-השגה לא רק מועיל חברתית, אלא אף תורם להתייעלות כלכלית. בכל עיר גדולה, עובדי בתי חולים, עובדי אחזקה וניקיון, מאבטחים, פקידים זוטרים וכדומה מתגוררים בסביבת מקום עבודתם. אם אחות או פרדמיק שעובדים בבית חולים איכילוב מבזבזים שלוש שעות ביום כדי להגיע מביתם בחולון לבית החולים ובחזרה, הדבר גורם לבזבוז ולחוסר יעילות. יש לדאוג אפוא לדירות בהישג-יד לציבור העובדים ולנותני השירותים כדי לייעל את המערכת הכלכלית המקומית.

במסצ'וסטס הבינו כבר ב-1969 את חשיבותו המיוחדת של דיור בר-השגה, וחייבו בחוק התכנון והבנייה המקומי לייעד בכל תוכנית מאושרת דיור בר-השגה בשיעור של 13%. ברוב הערים הגדולות בארה"ב פועלים אגפים לתכנון, קידום, מימון ומימוש פרויקטים של דיור בר-השגה, לצד חברות עירוניות התומכות בעמותות קהילתיות ובתאגידים שכונתיים ללא מטרות רווח, שמטרתם להקים פרויקטים של דיור בר-השגה. תאגידים אלה מנוהלים בדרך כלל על ידי תושבי המקום ומספקים להם מקומות עבודה.

תחום זה התפתח לכדי ענף שלם בנדל"ן האמריקאי, המפרנס יזמים, קבלנים ותושבים מקומיים ואחראי להקמת אלפי פרויקטים של דיור בר-השגה ברחבי ארה"ב. פרויקטים אלה הוקמו ללא כל קשר למצב הנדל"ן ולמחירי הדירות, מתוך הכרה בכך שדיור בר-השגה הוא כלי חשוב להשגת יעדים חברתיים ולהתייעלות כלכלית.

הכותב הוא מנכ"ל ובעלי סרוגו חברה לבנייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker