לילדינו יהיה הרבה פחות מאשר לנו

הדרך היחידה האפשרית היא להאריך משמעותית את שנות החיסכון, כלומר להקדים משמעותית את גיל החיסכון לפנסיה

שלומי אברהם
שלומי אברהם

>> האתגר הגדול של הדורות הבאים הוא הבטחת הכנסה לתוחלת החיים המתארכת - הפנסיה.

במקרה הטוב, כיום החיסכון לפנסיה של ילדינו יתחיל אחרי גיל 30. בשעה שבדור שלנו ושל הורינו התחלנו לעבוד בשלב מוקדם יותר והתחלנו לחסוך לפנסיה עוד קודם - ובנוסף מדי שנה תוחלת החיים בישראל עולה ביותר משלושה חודשים - קיימת הערכה סבירה כי התינוקות של היום יחגגו את יום הולדתם ה-100.

בעבר היחס שבין חיסכון לפנסיה לשנות הגמלה היה קרוב ל-1:3 (45 שנות חיסכון - 15 שנות גמלה). בעתיד, עבור ילדינו, היחס יהיה קרוב ל-2:3 (35 שנות חיסכון - 22 שנות גמלה). בנוסף, כבר כיום אנו עדים לשחיקה עצומה בפנסיה: נכון להיום, בן 40 המשתכר כ-13 אלף שקל בחודש, ייהנה מפנסיה של פחות מ-5,000 שקל בחודש. כלומר, אנחנו מגדלים את ילדינו מתוך ידיעה שהם חיים בפצצת זמן כלכלית מתקתקת.

שלומי אברהםצילום: הנס

ייתכן שבעתיד גיל היציאה לפנסיה יידחה (קיימת התנגדות טבעית בקרב העובדים) וגם אם דחייה כזו תתבצע, הפתרון מוגבל לדחייה של שנים בודדות ולא יגשר על פער כה גדול שהולך ומתפתח בין שנות החיסכון לשנות השימוש בגמלה. זו משוואה שלא מתאזנת וחייבים לצאת מחוץ לתפישות הקיימות ולחשוב אחרת.

הדרך היחידה האפשרית היא להאריך משמעותית את שנות החיסכון, כלומר להקדים משמעותית את גיל החיסכון לפנסיה. מדובר בראש ובראשונה בשינוי תרבותי. אנו צריכים לקבל אחריות על תחילת החיסכון הפנסיוני של ילדינו. על ההורים לפתוח לילדם עם לידתו קרן פנסיה שתהיה את ערוץ החיסכון ארוך הטווח עבורו, שבו יופקד סכום קטן וצנוע, אליו יועברו כספים חד-פעמיים ומתנות של הסבא והסבתא.

שינוי תרבותי זה מחזק את ההתנהלות הכלכלית הנכונה ומעודד בשיח המשפחתי את ערכי החיסכון ומבטיח שלדורות הבאים תהיה זקנה מכובדת.חסכון של 250 שקל בפרק הזמן האבוד מגיל 0 ועד גיל 30 שתבוצע על ידי ההורים ובהמשך כחיסכון ע"י הילד עצמו תניב פנסיה של יותר מ-2,000 שקל מגיל 65 מעבר להפרשות פנסיה ממקום העבודה.

מעורבות הממשלה בהקלות במס עבור החיסכון יעודדו חיסכון ארוך טווח ויקלו על החוסכים, כך שממש לא צריך להיות עשיר כדי לאפשר לילדך קרן פנסיה. הקרן תהיה על שם הילד, ולכן מוגנת מפני פיתויים למשוך ממנה בטרם עת, ועם זאת נוכל להמשיך ולהפקיד בה גם אחרי שימלאו לו 18, עד שיתחיל לעבוד בעבודה מסודרת ויפקיד בה במהלך שנות עבודתו.

רק הארכת תקופת החיסכון הפנסיוני מגיל צעיר, תוך תמרוץ השלטון ושיתוף פעולה עם שוק ההון, ייתנו מענה לעניין החשוב הזה.

הכותב היא מנכ"ל חבר, מועדון הצרכנות של משרתי הקבע והגמלאים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ