אמנון רפאל

פרופ' דן גלאי קובע כי לא קיים מס צודק. לדבריו, עצם הירידה לנכסיו של אדם לשם סיפוק צורכי המדינה, אינו צודק; והפגיעה בקניין של הפרט לעולם אינה יכולה להיות צודקת.

קשה לקבל את התזה של גלאי. כבר ממבט ראשון נשאלה השאלה אם יהיה זה צודק שהמדינה תספק את צורכי הפרט מבלי שהוא יידרש לשלם לה עבור אספקה זו. אכן, מדוע זכאי האזרח שצרכים רבים שלו יסופקו לו בחינם?

עוניצילום: תומר אפלבאום

המדינה אינה יכולה לממן את צורכי הציבור ממשאביה. היא אינה מחזיקה במפעלים ובמקורות היוצרים הכנסה מספקת כדי לממן את הביטחון, הרווחה, החינוך, הבריאות והתשתיות. מובן מאליו שהיא חייבת לגבות את החסר מהציבור עצמו.

הגבייה מהציבור חייבת להיעשות במידתיות. ואכן, "מידתיות" היא מלת המפתח לצדק שבהטלת המס. לדידו של גלאי, המס צריך להיות יעיל ולשם כך פשוט. אך כלום נסכים לכך ששיעור המע"מ יוכפל ויבוטלו כל יתר המסים כדי שקופת האוצר תתמלא על דרך גבייה פשוטה ויעילה? ודאי שלא. כך גם לא נסכים כי המס על הדלק יוכפל פי עשרה כדי לבטל את מס ההכנסה, לשם יעילות ופשטות השיטה. הוא הדין בהצעה להטיל מס בשיעור אחיד על כל ההכנסות. האם נסכים שגם העשיר וגם העני ישלמו מס באותו שיעור, רק משום שהדבר מקל על גביית המס?

צדק הוא תמיד עניין יחסי. יחסיות זו מתבטאת במידתיות שבו. השאיפה צריכה להיות השגת צדק מרבי, שלעולם לא יהיה מוחלט. המס הפרוגרסיבי משיג צדק יחסי. הוא נוטל יותר מהעשיר ופחות מהמשתכר פחות. באמצעותו מחולקת ההכנסה מחדש. כך, תורם העשיר יותר לקופה הציבורית ומקבל ממנה פחות מחברו, שבשל השתכרותו לא יכול היה לתרום לה הרבה.

גלאי מצביע על כך שבאמצעות מערכת המס מנסים לתמרץ פעילויות שונות. לדידו, תמרוץ זה מסבך את המערכת וגורם לה להיות בלתי יעילה. יש אמת בטענה כי תמריצי המס מקשים על גביית המס. כל תמריץ דורש בדיקות ולפעמים הבחנות דקות, כדי ליישמו. ואולם לא כל תמריץ פסול. האם, למשל, הפטור ממס להכנסה מיגיעה אישית של נכה, הבא לעודדו לצאת לעבודה והמביא בחשבון את צרכיו הגדולים יותר של הנכה לעומת הבריא, פסול? האם יש טעם להטיל מס על קצבאות של נכי רדיפות הנאצים ובכך להפכם לנזקקים?

אף הדוגמה שמביא גלאי, בדבר אי יכולתם של מרבית תושבי הספר ליהנות מתמריצי המס המיועדים להם, אינה בהכרח עדות לכישלון התמריץ. הנה כי כן, אם בעזרת התמריץ יקומו יישובים של שכבות סוציו-אקונומיות חזקות באזורי הספר וימשכו אליהם אנשים משום האפשרות להגדיל את ההשתכרות "נטו" באמצעות תמריץ המס, תושג המטרה. משיכת אוכלוסייה כזאת לאזור הספר, תיטיב עם כלל האוכלוסייה, לרבות זו שאינה יכולה ליהנות מהתמריץ בשל השתכרותה המועטה.

יעילות ופשטות מערכת המס אינן חזות הכל. המערכת חייבת להתחשב במשלמיה. היא חייבת להביא בחשבון את צרכיה של משפחה עם ילדים, את רצון האשה לצאת לעבודה ולהשתכר מיגיעתה האישית ואת הרצון לחסוך לפנסיה. רק מערכת מס שציבור הנישומים מרגיש שהיא מידתית, תהיה מקובלת עליו ותעלה מס אמת. סודה של מערכת מס צודקת הוא האיזון העדין בין מרכיב הצדק שבה, לבין היעילות והפשטות שדורשת גביית המס. המיסוי הוא צודק באורח יחסי, כל עוד הוא משיג איזון זה.

הכותב הוא ראש משרד עורכי הדין א. רפאל ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker