המפתח לשינוי השירות הציבורי נמצא בממשלה

המורכבות של המערכות הממשליות נובעת מכך שאנו מדינה קטנה, שבה יש מגוון אוכלוסיות עם צרכים שונים

מיכל חמו-לוטם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל חמו-לוטם

>> ישראל היא מדינה בהתהוות שעומדת בפני אתגרים יוצאי דופן: אמנם השלמנו את שלב ההקמה, אך לא עברנו עדיין להיות מדינה ממוסדת.

המשמעות היא שהאתגרים העומדים בפני הממשל בישראל כוללים הרבה מעבר לתחזוקת ההווה, קרי רגולציה ומתן שירותים. האתגרים העומדים בפני הממשל, נבחרי הציבור ובכירי עובדי הציבור, קשורים בעיצוב עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בת קיימא ומשגשגת. אין אף מדינה מפותחת המתמודדת עם אתגר בסדר גודל כזה, המצוי רובו ככולו באחריות הממשל ובסמכותו.

מבט אל הטווח הארוך ועיצובו הוא קריטי, ודורש מבכירי הממשל מחויבות לפנות זמן למחשבה על הטווח הארוך בדרך קבע. בממשל מכהנים אנשים נפלאים: פעמים רבות אנו שומעים כי הבעיה של השירות הציבורי היא איכות האנשים. זו טעות חמורה. בכירי השירות הם אנשים יוצאי דופן, שבקלות היו יכולים להוביל חברות עסקיות להישגים מצוינים, וחלקם אף עושים זאת לאחר שסיימו את תקופת השירות הציבורי.

בממשל שלנו עובדים רופאים מצטיינים שהופכים למנהלי בתי חולים יוצאי דופן, צוערים מצטיינים בשירות משרד החוץ, מפקדים אמיצים בצבא ועוד כישרונות מבריקים. יתרה מזו, בשנים האחרונות, תוכניות צוערים לממשל הביאו לכך שדור צעירים מבטיח ממלא את שורות השירות הציבורי. כמה שנים אחר כך, עדיין מלאי תשוקה להשפיע, הם כבר שחוקים מאוד. הסיבה לכך היא אתגרי הניהול והקשיים האדירים בהובלת השינויים שמעמידה המערכת, ולא איכות ההון האנושי שלה.

המורכבות של המערכות הממשליות נובעת מכך שאנו מדינה קטנה, שבה יש מגוון אוכלוסיות עם צרכים שונים. בשנים האחרונות המורכבות של המערכות גדלה עוד יותר בגלל הדינמיות העולה של קצב החיים, לאור היווצרותן של דיסציפלינות חדשות, כמו איכות הסביבה, וצרכים חדשים - לאור הצורך לייצב קואליציה על ידי ריבוי משרדים ותיקים.

המורכבות הגדולה, החוצצים בין המערכות והשונות האדירה בתוך המערכות המרכיבות את הממשל, מצמצמת מאוד את היכולת לתכנן וליישם מהלכי שינוי מורכבים וחוצי מערכות. חוסר היכולת לבצע הוא גדול, והופך את היכולת לנהל ולהוביל שינויים בשירות הציבורי לקשה ומורכבת עשרות מונים בהשוואה לעולם העסקי או למגזר השלישי.

לכן, גם הזרקת אנשים איכותיים לממשל אינה הפתרון הבלעדי. האתגר הגדול ביותר העומד בפני הממשל הוא דו-ראשי: מחד גיסא, הטיפול המושכל במערכות והפיכתן לשילוביות והוליסטיות, תוך המשך צמיחה ופיתוח של ההון האנושי ודאגה לעשייה השוטפת; ומאידך גיסא, מעבר לעבודה מוכוונת תכנון ארוך טווח ועיצוב עתיד שיוביל את מדינת ישראל קדימה.

האתגר הזה חיוני - כי בלי ממשלה אין לנו מדינה ואין לנו עתיד.

הכותבת היא המנכ"לית המייסדת של המכון למנהיגות וממשל בג'וינט ישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker