דרושים: יותר ערבים בשירות המדינה

דו"ח רשות החברות הממשלתיות ליוני 2012, מצא כי באחרונה חלה ירידה בשיעור הדירקטורים הערבים בחברות הממשלתיות

עלי חיידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלי חיידר

באחרונה התבהר כי הממשלה לא תשיג את היעד שקבעה לעצמה - שעד 2012 הייצוג של האוכלוסייה הערבית בשירות המדינה יהיה בשיעור של 10%.

מדו"ח ייצוג האוכלוסייה הערבית בשירות המדינה ל-2011, שהוכן על ידי נציבות שירות המדינה, עולה כי כיום מועסקים בשירות המדינה 4,982 עובדים ערבים - 7.8% בלבד. לפי הדו"ח, בשנה שעברה חלה עלייה של 0.25% בלבד בשיעור הנקלטים הערבים, ויותר מ-85% מהעובדים הערבים מועסקים בשישה משרדים ממשלתיים ויחידות סמך בלבד, וברובם נותנים שירותים לציבור הערבי. ביתר המשרדים, הייצוג הערבי הוא שולי עד אפסי.

בנוסף, דו"ח רשות החברות הממשלתיות ליוני 2012, מצא כי באחרונה חלה ירידה בשיעור הדירקטורים הערבים בחברות הממשלתיות, ושיעורם הוא 8% בלבד (5% גברים ו-3% נשים, לעומת שיעור הנשים היהודיות שהוא 41%). מהדו"ח עולה גם כי 35% מהמקומות בדירקטוריונים פנויים - דבר המעיד על כך שאם הממשלה רוצה ליישם את החוק המבטיח ייצוג הולם בדירקטוריונים, בכוחה לעשות זאת באופן מיידי, במיוחד כשקיימים אקדמאים ערבים רבים שמעוניינים לכהן במשרות אלה. הדו"ח לא מתייחס לשיעור העובדים הערבים בחברות הממשלתיות, אך ניתן לשער כי ייצוגם של האזרחים הערבים בחברות אלה אינו עולה על 3%.

בניין הכנסתצילום: דניאל בר און

בעשור האחרון מתקיים דיון ציבורי רחב בישראל בסוגיית ייצוגם של מיעוטים וקבוצות לאומיות ותרבותיות, אתניות ומגדריות בשירות הציבורי. ואולם אף שחוקקו כמה חוקים ונתקבלו שורה של החלטות ממשלתיות בעניין, עדיין קיים פער עמוק בין הצהרות המדיניות הציבורית לעומת יישומן בפועל.

הממשלה יכולה לפעול בעניין בכמה דרכים: למשל, לתת העדפה לאנשי עסקים וחברות ערביות בזכייה במכרזים, ולא רק מכרזים שמעניקים שירותים לאוכלוסייה הערבית; להתנות את זכייתו של מתמודד במכרז, אם מדובר בגוף פרטי, בעמותה ציבורית או בגוף סטטוטורי, בהבטחת שיעור מסוים מהעובדים שיהיו מבני האוכלוסייה הערבית; ולהתנות הפרטה או מיקור חוץ של פרויקטים ממשלתיים או מתן מענקים ממשלתיים בהבטחת ייצוג הולם לאוכלוסייה הערבית בגופים המתמודדים.

בנוסף לחשיבות יישום החוקים המבטיחים ייצוג הולם בשירות המדינה ובחברות הממשלתיות, יכולה המדינה ללכת בעקבותיהן של מדינות כמו ארה"ב, קנדה וצפון אירלנד, ולהבטיח כי המתקשרים בחוזים יציגו תוכניות להעדפה מתקנת ומתן ייצוג הולם לאוכלוסיות מקופחות. בהתבסס על חוק חובת המכרזים והתקנות שהותקנו בעקבותיו, הממשלה מוסמכת להתנות השתתפות במכרז בהבטחת תוכניות לייצוג הולם, אך יש לפעול גם לתקן את חוק חובת המכרזים וחוקים נוספים בהתאם.

כדי להביא לשינוי מהותי ולסגירת הפערים בין יהודים לערבים, יש לפעול ברמות שונות ובתחומים שונים בו בזמן. הבטחת ייצוג הולם בהתקשרויות של הממשלה יכולה להביא לשינויים גדולים ומהירים בכל רחבי המדינה, בכל רמות העבודה ולהביא לשינוי תודעתי בקרב המעסיקים - ולהבטיח מגוון ורב תרבותיות במקומות העבודה.

הכותב הוא מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי - לקידום שוויון אזרחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker