פערי שכר מגדריים הם בעיה של כולנו

התפישות הרווחות בנוגע לסיבות לפערי השכר מונעות מדעות קדומות

אינה סולטנוביץ'-דוד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אינה סולטנוביץ'-דוד

חוק שכר שווה קובע שמעסיק ישלם לגבר ואשה המבצעים עבודה שווה - שכר שווה. חובה זו חלה עליו גם אם העובדת מסכימה כי ישלם לה פחות. המחוקק, שהבין כי פערי השכר נובעים לעתים קרובות מחוסר ידיעה של העובדות לגבי השכר של עמיתיהן, קבע גם כי חובה על מעסיק לגלות לעובדות נתוני שכר של עובדים אחרים.

מעבר לחוק והפסיקה, העובדה שדווקא במשרות הבכירות פערי השכר גדלים לרעת נשים, צריכה להדליק נורה אדומה לכל אדם. מהנתונים בכתבה עולה בעיה חברתית שמוטב לנו להתגייס ולטפל בה מהר ככל האפשר.

התפישות הרווחות בנוגע לסיבות לפערי השכר מונעות מדעות קדומות. למשל, נשים אינן מבצעות לכאורה שעות נוספות ואינן מעוניינות להתקדם. ואולם המחקר שהופיע בכתבה מתייחס לנשים שהגיעו לתפקידים בכירים ותפישות אלה לא רלוונטיות לגביהן, ועדיין שכרן נמוך מזה של עמיתיהן. המשך המגמה עלול לרפות את ידיהן של לא מעט נשים. פועל יוצא מכך יהיה שמחצית מהאוכלוסייה לא תממש את הפוטנציאל שלה בשוק העבודה.

לכן הגיע הזמן לשנות, ותחילת השינוי היא בהכרה שפערי שכר מגדריים אינם בעיה של נשים בלבד, אלא של החברה כולה. התפישה הזו הולכת ונעשית מוכרת ברחבי העולם. כבר ב-2005 חתמו נציגי ארגוני מעסיקים ואיגודי מסחר באיחוד האירופי על תוכנית מסגרת לשוויון מגדרי, כשאחת מדרישות העל שנקבעו היתה צמצום פערי שכר. גם OECD הצהיר לא מכבר כי הוא דוגל בחשיבה מגדרית, ואף הצהיר כי פיתוח בר קיימא של מדינות תלוי במידה רבה בניצול הפוטנציאל של נשים המהוות מחצית מההון האנושי של החברה.

ברמת הפרט, כדי שאשה תוכל להתקדם למשרות בכירות בדיוק כמו גבר, כדאי לעשות חשיבה מחודשת גם בנושא המערכת משפחתית, שנפגעת בשל תשלום נמוך יותר לנשים עבור אותה עבודה.

ראוי גם שמעסיקים יחשבו שוב כשהם מחליטים לתת שכר מפלה. הנזק שעלול להיגרם למוטיווציה הוא גדול ומזיק. המעסיק עלול להפסיד עובדות טובות, ואף עובדים - גברים שעלולים לחוש לא בנוח לעבוד במקום מפלה.

מעסיקים משקיעים מחשבה ומאמץ בשימור המוטיווציה של עובדיהם. יצירת תוכנית מובנית לקידום שוויון בתוך החברה יכולה לשפר את המוטיווציה לעבוד בחברה, להתמודד על משרות בכירות ולמשוך כישרונות נוספים.

הכותבת היא מ"מ הנציבה ארצית בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker