העלאת המסים היא ניצחון נוסף למחאה

האם הממשלה שינתה את דרכה? האם האידיאולוגיה הניאו-ליברלית שהנחתה את קובעי המדיניות בממשלות נתניהו, ברק, שרון ואולמרט מפנה את הדרך לתפישה חברתית שונה? ודאי שלא

יוסי זעירא
יוסי זעירא

הממשלה דנה בתקציב 2013 באווירה של איומים על היציבות הכלכלית: העולם במיתון שמסרב להסתיים, החשש למלחמה במזרח התיכון גובר, ובישראל מתברר כי המסלול הקיים מוביל לגירעון גדול, בשל ירידה בהכנסות ממסים ובשל עלייה בהוצאות שונות, שחלקן נובע מדרישות שכר.

את הגירעון הזה חייבים לסגור. והנה, התמודדות הממשלה עם המשבר שונה מהתמודדותה בעבר. זה 15 שנה ויותר המגמה השלטת היתה הורדת הוצאות ושחיקת השירותים הציבוריים מחד גיסא, והורדת נטל המס מאידך גיסא. הפעם, לראשונה הממשלה מעלה מסים. נכון שהיא גם מקצצת הוצאות, אך רוב סגירת הגירעון באה מהעלאת מסים.

דפני ליףצילום: קובי קלמנוביץ'

האם הממשלה שינתה את דרכה? האם האידיאולוגיה הניאו-ליברלית שהנחתה את קובעי המדיניות בממשלות נתניהו, ברק, שרון ואולמרט מפנה את הדרך לתפישה חברתית שונה? ודאי שלא. יעידו על כך כל דוברי השלטון, האומרים שאין דבר שנוא עליהם יותר מהעלאת מסים, והם עושים זאת בלית ברירה. אכן כן.

הסיבה לכך היא הלחץ והאיום של המחאה החברתית. ברור לממשלה כי מדיניות הקיצוצים המתמשכת, שהקטינה את הוצאות הממשלה בישראל לרמה הנמוכה של 42% תוצר, באה אל קצה. ברור לה כי הציבור לא יקבל קיצוץ מסיבי נוסף, ולכן היא פונה להעלאת מסים. זהו אפוא ניצחון חשוב של המחאה החברתית.

ואולם זהו ניצחון בנקודות בלבד. צעדי הממשלה עדיין רחוקים מלהיות מספקים. יש קיצוץ של מיליארדי שקלים ב-2013, שהוא מיותר לחלוטין ואפשר גם אותו להחליף בהעלאת מסים ישירים. גם מבנה חבילת המסים רגרסיבי מדי. ניתן להימנע מהעלאת המע"מ באחוז, או לפחות לעשות אותה לקבועה. העלאה זמנית של המע"מ היא רגרסיבית יותר ומזיקה כלכלית, שכן בעלי היכולת מסוגלים לדחות קניות.

כתוצאה מכך, ההעלאה הזמנית של המע"מ עלולה להקטין ביקושים דווקא בעת מיתון. בנוסף, העלאת מס ההכנסה מתחילה ברמות שכר נמוכות מדי, ואינה מושתת מספיק על בעלי ההכנסות הגבוהות. יש גם מקום לטיפול במס החברות, הן בפטורים והן בשיעורים. כל אלה הם דברים שיש להמשיך ולהיאבק עליהם.

חשוב לציין כי הפרוגרסיביות של המסים אינה רק צודקת יותר, אלא גם תורמת לכלכלה בעת מיתון. הדבר נובע מכך שהעשירים צורכים פחות מהכנסתם, ולכן העלאת המס עליהם תפגע פחות בביקוש המצרפי. מחקר חדש באוניברסיטת ברקלי שבארה"ב מראה כי העלאת מסים על העשירון העליון אינה מקטינה ביקושים כלל, בעוד העלאת המסים על תשעת העשירונים הנמוכים פוגעת בביקוש המצרפי. לכן, כאשר העולם במיתון ארוך וקשה המאיים גם על ישראל, חשוב שהעלאת המסים הנדרשת תהיה מכוונת לבעלי ההכנסות הגבוהות.

הדרך לשינוי כלכלי-חברתי עוד ארוכה. הממשלה, השבויה בקשרי הון-שלטון, לא תמהר לשנות את מדיניותה, אך היא מבינה היטב את שפת הלחץ הציבורי. זה עובד עליה - והעלאת המסים הנוכחית מוכיחה זאת. לכן, זה הזמן להמשיך ביתר שאת בלחץ זה. המחאה החברתית עוד בתחילת דרכה, ואל לה להרפות.

הכותב הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker