יובל אדמון

הפרדת רשויות - זה מה שלימדו אותנו בשיעורי אזרחות, נכון? רשות מחוקקת, רשות מבצעת, רשות שופטת. אכן, על הנייר ההפרדה נשמרת. אבל במציאות ממש לא. הרשות המבצעת (הממשלה) כבר מזמן השתלטה על המחוקקת (הכנסת). לא רק ששליש מחברי הכנסת הם שרים או סגני שרים (39), ולכן מנועים מפעילות פרלמנטרית כמו ישיבה בוועדות הכנסת, אלא שגם תהליך החקיקה עצמו כבר חצה את הקווים ועבר לידי הממשלה.

הנתונים מדברים בעד עצמם. בכנסת הנוכחית חוקקו מאות חוקים. מספר הצעות החוק שהממשלה התנגדה להם ושבכל זאת עברו בכנסת - אפס. חברי הכנסת יודעים שכדי שהחוק יעלה להצבעה, הוא צריך לעבור בקופסה השחורה של הממשלה - ועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה, שיושבים בה 21 שרים, נפגשת בכל יום ראשון בשבוע ודנה בהצעות החוק, מחליטה על עמדת הקואליציה וחורצת את גורלן. חברי הכנסת יודעים גם שאם הוועדה מתנגדת, הקואליציה מתנגדת, ואם הקואליציה מתנגדת, ההצעה נידונה לקבורת חמור.

למה קופסה שחורה? כי להבדיל מדיונים במליאת הכנסת ובוועדות, ועדת השרים לענייני חקיקה סגורה בפני הציבור. רוצים לדעת מדוע שר מסוים התנגד לחוק חברתי? זה חסוי. רוצים לדעת איזה שר הצביע נגד חוק המיטיב עם הפריפריה? זה לא עניינכם. נשמע לא הגיוני? לא דמוקרטי? לא מתאים לישראל של מאה ה-21, שממשלתה קיבלה אך לפני ארבעה חודשים החלטה חגיגית שלפיה "המידע שבידי הממשלה הוא משאב ציבורי, ולפיכך היא תפעל לספק לציבור גישה מרבית אליו"? צודקים.

צילום: אמיל סלמן

אנו, הפעילים בסדנה לידע ציבורי, כבר התרגלנו לקבל טלפונים מעוזרי שרים שמתלוננים על כך שבאתר שפיתחנו, כנסת פתוחה, מעסיקיהם מקבלים ציונים נמוכים בכל הנוגע לתמיכה בחוקים המקדמים צדק חברתי: "שרים כפופים למשמעת קואליציונית, הם לא יכולים ליזום חוקים!" ואולם, יש מקום שבו השרים יכולים להשפיע, אם רק ירצו בכך. אם פעילות הוועדה לענייני חקיקה תהיה גלויה, נוכל סוף סוף לראות אם כוונותיהם הטובות של השרים מיתרגמות להצבעות אמיצות למען כולנו, או שנוח להם להתקשר ולהתלונן אבל בחדרי חדרים הם מפחדים להצביע על פי מצפונם.

זה כמה חודשים פועלים התנועה לחופש המידע, המשמר החברתי והסדנה לידע ציבורי לפתיחת הפרוטוקולים של ועדת השרים לענייני חקיקה. בינתיים קיבלנו בעיקר תירוצים. באחרונה הגיע סוף-סוף הקלסר המיוחל: ערימת פרוטוקולים מתחילת כהונתה של הממשלה הנוכחית, מ-2010 ועד ל-2012. אך אליה וקוץ בה. התברר כי אלה מסמכים כלליים ביותר, שהפרטים החשובים - איזה שר הצביע בעד או נגד חוק מסוים ומה היו נימוקיו - חסרים בהם. אנחנו דורשים את פתיחת הפרוטוקולים המלאים של ישיבות הוועדה, עם פרטי ההצבעות המלאים. הרי בתוך הקופסה השחורה נחרץ גורלם של החוקים הקובעים את גורלנו, לא מגיע לנו לפחות לדעת מי תמך ומי התנגד? מה יש להסתיר?

שרים שמעוניינים להוכיח כי הם פועלים למען חוקים חברתיים מוזמנים לתמוך בפתיחת הפרוטוקולים לציבור. כך יוכל הציבור לעקוב אחרי מעשיהם כפי שהוא עוקב אחרי פעילותם של חברי הכנסת. אנחנו מצדנו מבטיחים שכשהפרוטוקולים יהיו נגישים, ושכל מי שיגלוש באתר יראה בדיוק מהי ההשפעה של כל שר ושרה על חוקי המדינה, לטוב ולרע.

הכותב הוא מנכ"ל הסדנא לידע ציבורי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker