העתיד הכלכלי בשבי המחאה החברתית

הממשלה לא למדה לקח מהאימוץ השגוי של דו"ח טרכטנברג והיא מתכוונת לחזור על טעותה - להעלות את שיעורי המס

אבי נוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
אבי נוב

המחאה החברתית שפרצה בקיץ שעבר הובילה לביטול הרפורמה במס שהיתה אמורה להפחית את נטל המס על מעמד הביניים, ולהאיץ את הצמיחה במשק שממנה היו כולם נהנים. הגדלת הוצאות הממשלה והעלאת נטל המס בעקבות אימוץ דו"ח טרכטנברג, גרמו לירידה בגביית המסים ולצמיחה נמוכה מהתחזיות.

הממשלה לא למדה לקח מהאימוץ השגוי של דו"ח טרכטנברג, והיא מתכוונת לעשות את אותה טעות פעם נוספת, ולהעלות את שיעורי המס. ראש הממשלה אמנם מדבר על העלאת מסים מתונה ולא דרמטית, אך הוא אינו ממש מתכוון לזה. מהדיונים האחרונים עולה כי שיעורי מס הכנסה על יחידים עשוי לעלות בעוד 2% בכל מדרגות המס, המע"מ יעלה כנראה ב-1% וכך גם מס החברות.

העלאת נטל המס בפעם השנייה על ידי ממשלת נתניהו מתעלמת מאזהרת מזכ"ל OECD, אנחל גורייה, שקבע כי אסור לישראל להשתמש במערכת המסים כדי ליצור צדק חברתי. אמנם המונח צדק חברתי אינו ברור, אך גורייה התכוון לכך שבמצב של סערה בשווקים, לא מומלץ להגדיל את הוצאות הרווחה.

המחאה החברתיתצילום: מוטי מילרוד

בישראל סבורים בטעות כי הגדלת שיעורי המס תאפשר לממשלה להגדיל את הוצאות הרווחה. תפישה נאיבית זאת מתעלמת מכך שהעלאת נטל המס אינה מתורגמת בהכרח לגידול בהכנסות המדינה, ובמיוחד מתעלמת מהתוצאות החמורות של הגדלת נטל המס. קיימים מחקרים כלכליים רבים, תיאורטיים ואמפיריים, העוסקים בחקר הגורמים המשפיעים על צמיחה כלכלית. אחד הממצאים המרכזיים בספרות זו הוא שנטל מס גבוה פוגע ברמת ההתפתחות של המשק, בצמיחה וברמת החיים.

נטל מס גבוה מוביל, בין היתר, להקטנת היקף ההשקעות במשק, להעלמת מס וגורם לעובדים והון לעבור למדינות נוחות מס. המחקרים מוכיחים כי במדינות שבהן נטל המס גבוה, שיעורי הצמיחה נמוכים יחסית למדינות שבהן נטל המס נמוך. במלים אחרות, ככל שנטל המס נמוך יותר, כך שיעורי הצמיחה גדולים יותר. לדוגמה, מדינות כמו הונג קונג, אינדונזיה, סינגפור ומלזיה קבעו שיעורי מס גבוהים יחסית ונהנו מצמיחה כלכלית מהירה.

הממשלה מתעלמת מאזהרות המומחים, מהמחקרים הכלכליים, מהניסיון העולמי ובעיקר מהניסיון הישראלי שהוכיח כי הגדלת המסים אינה תורמת דבר לאף אחד, אלא רק מדרדרת את המשק, ופוגעת בסופו של דבר בכולם.

ישראלים רבים מבינים כיום כי העלאת נטל המס והגדלת הוצאות הממשלה יובילו את המשק למצב קטסטרופלי כמו ביוון, בספרד, בפורטוגל ובאיטליה, אך קולם אינו נשמע. למעשה, הממשלה שבויה בידי אנשי המחאה החברתית, בגיבוי התקשורת, שהצליחו להעביר את המסר שלפיו חייבים להעלות את המסים כדי להגדיל את סך השירותים הציבוריים. המחקרים הכלכליים והניסיון הבינלאומי והישראלי מוכיחים שמדיניות כזאת מזיקה לכולם, ובמיוחד למעמד הבינוני והנמוך, אך אינם מעניינים לא את אנשי המחאה ולא את הממשלה.

אם אנשי המחאה החברתית רוצים באמת להביא לשינוי חברתי, הם צריכים לקרוא לממשלה לבטל את הטבות המס המרובות שמפלות לרעה את המעמד הבינוני והנמוך. ביטול הטבות המס יכניס לאוצר המדינה עשרות מיליארדים ויאפשר לממשלה להימנע מהגדלת הגירעון ומהכבדת נטל המס.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא ד"ר למשפטים ועורך דין המתמחה בדיני מסים ומיסוי בינלאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker