להתאים את המודל למתנדבים - ולא להפך

ללא השקעה כספית ופיתוח התשתיות החברתיות בחברה הערבית, ספק אם ניתן יהיה לקלוט את המוני המתנדבים המעוניינים בכך

ניר שריג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר שריג

הדיון הציבורי שהתעורר סביב ועדת פלסנר ונגע לסוגיית השירות של ערביי ישראל, התאפיין בחוסר ידע ודעות קדומות. הנה ארבע טעויות נפוצות ביחס לשירות האזרחי של ערביי ישראל.

1. הציבור הערבי מתנגד לשירות האזרחי של ערביי ישראל. דעה מקובלת בקרב רבים בציבור היהודי היא כי הציבור הערבי, כמו זה החרדי, אינו מעוניין לשרת בשירות האזרחי, כחלק מרצונו להשתמט מחובותיו האזרחיות. ואולם המציאות בשטח אחרת. ועדת המעקב לערביי ישראל מתנגדת לשירות האזרחי-לאומי, אבל מחקרים וסקרים חוזרים נשנים מצביעים על כך שהציבור הערבי תומך באופן מובהק בשירות אזרחי לערביי ישראל.

פרופ' סמי סמוחה פירסם שני מחקרים מקיפים בנושא העמדות של ערביי ישראל ביחס לשירות האזרחי, ב-2007 וב-2010. אף שבשנים שעברו בין שני המחקרים התקיים קמפיין מטעם המנהיגות הערבית נגד השירות האזרחי, בשני המחקרים הממצאים הראו כי כשני שלישים מערביי ישראל תומכים בשירות אזרחי לערביי ישראל.

צעירים ערבים בשירות לאומי בבית חולים בחיפהצילום: חגי פריד

2. הצעירים הערבים אינם מעוניינים להצטרף לשירות האזרחי. העובדות בשטח מצביעות על מצב הפוך: מספר המתנדבים לשירות האזרחי עלה מ-290 מתנדבים ב-2007 ל-2,400 ב-2012 - גידול של 830% בפחות משש שנים. העמותות המוכרות של השירות הלאומי שדרכן מופעל השירות של הצעירים הערבים, מדווחות גם כיום על ביקוש מוגבר להתנדבות בשירות האזרחי-לאומי.

3. כל צעיר ערבי שרוצה יכול להתנדב לשירות האזרחי. מעטים יודעים כי בניגוד למצב של החרדים בחוק טל, המדינה מממנת רק חלק ממספר המתנדבים הערבים (עלות מתנדב היא כ-20 אלף שקל בשנה). הדרישה לחייב את ערביי ישראל לשרת בשירות האזרחי מתעלמת מכך שנכון להיום אין לצעירים הערבים את "הזכות להתנדב" שניתנה אך לא מומשה במלואה לצעירים החרדים. איש מהפוליטיקאים אינו דורש לחייב את בנות הציבור הדתי הפטורות מגיוס לשירות לאומי, מכיוון שחלק ניכר מהן עושות זאת מרצון. מדוע שאותה האפשרות לא תינתן גם לצעירים הערבים?

4. לא חסרים מקומות להתנדבות. באופן טבעי קל ונכון יותר לשלב את המתנדבים הערבים בתחום החברה הערבית. במיוחד, לאור העובדה שמרבית המתנדבים הן נשים שקיים קושי תרבותי ודתי עם השירות שלהן מחוץ לקהילתן. השירותים החברתיים והחברה האזרחית הערבית חסרים את התשתית המקצועית והארגונית להכיל כמויות גדולות של מתנדבים. ללא השקעה כספית ומדיניות של פיתוח התשתיות החברתיות בחברה האזרחית ובשירות הציבורי בחברה הערבית, ספק אם ניתן יהיה לקלוט את המוני המתנדבים המעוניינים בכך. במגזר הערבי, כמו גם במגזר החרדי, לא ניתן לכפות את המתנדבים על סביבות ארגוניות וחברתיות שאינן ערוכות ומתאימות לקליטתם.

השירות האזרחי הוא שכפול של מודל שנולד עבור בנות הציבור הדתי-לאומי. הצלחת השירות האזרחי בכלל ובחברה הערבית בפרט תלויה בהבנת המציאות הייחודית של אוכלוסיית המשרתים והתאמת מודל השירות שלהם למציאות זו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מנכ"ל עמותת המודל החברתי ישראלי, המתמחה בשכפול מודלים חברתיים ולשעבר סמנכ"ל מינהלת השירות הלאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום