המל"ג לא מאפשרת לקבל סטודנטים - גם כשיש להם מקום - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המל"ג לא מאפשרת לקבל סטודנטים - גם כשיש להם מקום

רעיון הנגשת ההשכלה הגבוהה מאבד מערכו אם מטילים מגבלות כניסה מיותרות על מי שרוצה ויכול ללמוד

22תגובות

ב-19.6 התפרסם ב-TheMarker מאמרו של פרופ' נחמיה פרידלנד, המתפלמס עם קריאתה של ח"כ דליה איציק לאסור על מוסדות השכלה גבוהה לדרוש מהמועמדים לקבלה עמידה במבחנים כלשהם זולת מבחני בגרות. הטיעון של הכותב: "הפסיכומטרי לא מונע קבלה לאוניברסיטה - מספר המקומות כן".

אכן, מדינת ישראל אינה יכולה לתקצב ולממן מספיק מקומות לימוד עבור כל המבקשים ללמוד, בעיקר בחוגים 'המבוקשים'. האוניברסיטאות והמכללות המתוקצבות חייבות להתאים את הביקוש להיצע ועליהן לנקוט אמצעי מיון שיבטיחו קבלה של ה'מתאימים' בלבד.

אני מסכים עם פרופ' פרידלנד ש"מי שמבקש להחליף את המבחן הפסיכומטרי חייב להציע חלופה ולהוכיח שהיא טובה יותר". אני מוכן להצטרף לטיעוניו כלפי ח"כ דליה איציק שלעיתים, כשאין ברירה, יש למיין, ונכון להיום אין משהו טוב יותר מהבחינה הפסיכומטרית.

תומר אפלבאום

לטעמי שניהם מתעלמים מנקודה קריטית שלא ידועה לציבור והיא החלטות המל"ג לכפות על חוגים שונים להשתמש בציון הפסיכומטרי כסף קבלה, גם אם יש להן מקום לקלוט את כל המועמדים המבקשים ללמוד. הדבר אמור בעיקר כלפי מכללות שלא מתוקצבות על ידי המדינה. מטעמים של שמירת רמה כביכול, מחייב המל"ג לא להסתפק בציון הבגרות אלא גם להוסיף תנאי קבלה - ציון במבחן הפסיכומטרי.

גודל האבסורד אינו נהיר למי שבא מחוץ למערכת. לכן, אנא קראו ציטוטים מתוך "חוות דעת מטעם המועצה המדעית של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה על פי בקשה של ועד ראשי האוניברסיטאות" מפברואר 1998. "במרבית חוגי הלימוד באוניברסיטאות קיימת מכסה שהיא לעיתים קטנה בהרבה ממספר המועמדים שמעוניינים להתקבל אליהם. במציאות שכזו יהיה זה צודק ויעיל להקצות את המקומות עפ"י מדרג הסיכויים להצליח בלימודים".

הסיפא של המסמך מצביע על הפתרון המיוחל, כשמחבריו מצטטים ממאמר של פרופ' מיכל בלר: "הפתרון למצוקתם של תלמידים רבים, שכיום אינם יכולים ללמוד את המקצוע שהם מבקשים, יכול להינתן רק בהגדלת הקיבולת של חוגי הלימוד המכשירים למקצועות. זו שאלה של מדיניות מערכת ההשכלה הגבוהה, מדיניות התלויה בין השאר בהקצאת משאבים לאוניברסיטאות, ובלתי תלויה בבחירת כלי המיון שישמשו אותה. אולם כל עוד מצוקת מקום מחייבת ברירה, ראוי לעשות את המיון בשיטה האופטימלית".

פתרון למצוקת המקום באוניברסיטאות מוצע כיום על ידי המכללות הבלתי מתוקצבות. גם יוצרי המבחן הפסיכומטרי לא התיימרו לעשות בו שימוש מעבר להיותו כלי מיון נוסף, כשמדובר בביקוש העולה על ההיצע. יואיל פרופ' פרידלנד ויפנה לחברי המל"ג ויבהיר להם שהם משבשים את המטרה המקורית של הבחינות הפסיכומטריות, הם משניאים אותן ומביאים את הפוליטיקאים למלחמה.

ח"כ דליה איציק תסייע לתלמידים רבים אם בשלב הראשון תבדוק היכן ולמה נעשה שימוש במבחנים הפסיכומטריים שלא למטרת מיון. כל מושג "הנגשת ההשכלה הגבוהה" מאבד מערכו אם מטילים מגבלות כניסה מיותרות על מי שרוצה ללמוד, יכול ללמוד, ויש לו מקום המוכן ללמד אותו ברמה טובה בפיקוח המל"ג.

פרופ' עמירם רביב הוא דיקאן ביה"ס לפסיכולוגיה במרכז ללמודים אקדמיים אור יהודה. לשעבר ראש החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א. גילוי נאות: המרכז ללמודים אקדמיים הוא מכללה לא מתוקצבתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות