החוק שנועד להגן על העובדים עלול להוות נטל כבד על המעסיקים

החוק מחייב את המעסיקים מקבלי השירותים לפקח על האופן שבו חברות הקבלן מעסיקות את עובדיהן. המעסיק הופך למעשה ל"שוטר מפקח" ואף ל"מנהל-על" של חברות הקבלן

תמר גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר גולן

השבוע נכנס לתוקפו החוק להגברת האכיפה המינהלית על הפרות של הוראות שונות בחוקי המגן, כמו חוק שעות עבודה ומנוחה וחוק חופשה שנתית. האכיפה המינהלית החדשה, המאפשרת הטלת עיצומים כספיים על מעבידים ומנהלים, מתווספת להוראות הפליליות הקיימות בחוקי המגן מאז חקיקתם ושמסדירות הגשת כתבי אישום פליליים כנגד חברות אשר הפרו את חוקי המגן ומנהליהן.

חידוש חשוב בחוק הינו קיומה של עילת תביעה ישירה של עובד קבלן כלפי מזמין השירות (בשירותי הסעדה, ניקיון ושמירה) בגין הפרות של חוקי המגן אותן ביצע הקבלן.
גם בעבר יכול היה עובד להגיש תביעה כספית כנגד מזמין השירות הנובעת מחוקי המגן, זאת מכח פסיקת בתי הדין, אך אחריות זו חלה במקרים בהם נקבעו קיומם של יחסי עבודה בין מזמין השירות לעובדי הקבלן, או לחילופין בשעה שהקבלן היה חדל פירעון ולא יכול היה לעמוד בחובותיו.

מעסיק שהוא מזמין שירות חשוף גם להטלת עיצום כספי על הפרות אותן ביצע הקבלן ביחס לעובדיו, במקרה שלא פעל לתיקון ההפרה, לרבות על ידי ביטול החוזה עם הקבלן.

צילום: אייל טואג

החוק שבמקורו נועד להגן על העובדים עלול להוות נטל כבד על המעסיקים השונים, שכן הוא מחייב אותם לפקח על האופן שבו חברות הקבלן מעסיקות את עובדיהן, דבר אשר קשה ליישום, מטיל נטל כלכלי כבד, ולמעשה הופך את המעסיק מקבל השירות ל"שוטר מפקח" ואף ל"מנהל-על" של חברות הקבלן.

החוק אף עשוי להוביל למצב בו ייאלץ המעסיק מקבל השירות להחליט החלטות כלכליות עבור חברות הקבלן ולאלצן לקבל וליישם החלטות אלו ולא - ייאלץ לסיים את ההתקשרות עם הקבלן. כתוצאה מכך ייתכן שנראה יותר הידיינויות משפטיות-מסחריות בין המעסיק מקבל השירות והקבלן בקשר להפרת החוזה המסחרי ביניהם.

תמר גולןצילום: צמרת

אין ספק, כי מטרות החוק הינן לשנות את הנורמות בהעסקתם של עובדי קבלן וייתכן שאף לעודד מעסיק שהינו מזמין שירותים לחזור להעסקה ישירה של עובדי הקבלן, כלומר שלא באמצעות קבלני שירותים. עד כמה החוק יצליח לגרום למהפך שלשמו נחקק, תלוי במידה רבה במידת האכיפה ואופן האכיפה של משרד התמ"ת ושל בתי הדין לעבודה. כך למשל, אכיפה נוקשה של חוק עבודת נשים, הן על ידי משרד התמ"ת מן הפן הפלילי והן על ידי בית הדין לעבודה מן הפן האזרחי, העלתה מודעות בקרב המעסיקים בדבר האיסור על פיטורי עובדת בהריון, אולם מדובר היה בתהליך ממושך.

סביר להניח, כי המעסיקים הגדולים יוכלו בהדרגה להתמודד עם הקשיים בעמידה בדרישות החוק, אולם המעסיקים הקטנים והבינונייים, אשר גם כך מתקשים לעמוד בחוקי המגן, יתקשו לעמוד בדרישות החוק וקיים ספק רב אם יצליחו להתמודד עמן.

הכותבת היא מייסדת ומנהלת משרד עורכי הדין תמר גולן ושות' המתמחה ביחסי עבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker