אברהם פרנק

הצעתי לצוות בית הספר לעבור ללימוד עומק לפי תחומי העניין של התלמידים, ונעניתי שצריך להספיק את החומר של משרד החינוך; הצעתי לצמצם את מספר מקצועות הלימוד (12-14 מקצועות חובה לכל תלמיד) ונאמר לי שהפיקוח לא יאשר; הצעתי להגיש לפיקוח הצעה שמעגלת פינות, ונאמר לי שתוכנות מחשב בוחנות את בית הספר בכל רגע נתון. הצוות רצה מאוד לעשות שינוי בתוכנית הלימודים המוכתבת, אבל ידיו כבולות.

מלת המפתח כיום במערכות חינוך מתקדמות היא אמון, ואכן, דלית שטאובר, מנכ"לית משרד החינוך, פנתה לציבור שומעיה בהרצאה שנשאה באחרונה, וביקשה "הרבה מאוד אמון במערכת". אבל המערכת שהיא עומדת בראשה לא נותנת אמון באיש, לא נותנת מרחב מחיה לצוותי החינוך וממלאת את האווירה החינוכית בחשד.

אם בעבר היתה לבית הספר אפשרות לארגן את שעות הלימודים, את המורים או את הבחינות קצת אחרת, הרי שכיום האפשרות אינה קיימת. השר רוצה שליטה מלאה במערכת, ויש לו הכלים הטכנולוגיים לכך. הוא מעביר הוראות למנכ"לית, שמעבירה אותן למנהלי המחוזות ומשם למפקחים, למנהלים ולמורים. התוצאה היא שבתי הספר נחנקים ונאנקים. העין הפקוחה של האח הגדול מסרסת את היכולות והאנרגיות של עובדי החינוך ומונעת מהם לפרוץ אל המאה ה-21.

צילום: ניר כפרי

מערכת החינוך מודל 2012 לא מאפשרת לנו, המורים, לעסוק בהנחלת ידע. הידע מצוי כולו ברשת, והוא מתעדכן מהר יותר מהמורים. מרבית המורים מקבלים את המציאות החדשה ומוכנים להנחות את התלמידים וללמוד יחד אתם, אבל ידיהם כבולות. משרד החינוך אינו חפץ בכך.

התלמידים שלנו לא יכולים להיהפך לחוקרים ולא יכולים לפתח חשיבה עצמאית (ויש כיום אמצעים לכך), מכיוון שהם באים מתרבות לימודית שאינה מעודדת זאת: האחריות על הלימוד מוטלת כולה על המורים, ואילו התלמידים מצייתים להנחיות; התלמידים מצפים שישפכו עליהם חומר לימוד בשיעורים פרונטליים, הם צריכים שיסכמו בשבילם. הם אינם מפתחים יכולות של לומד עצמאי, סקרנות אינטלקטואלית, תרבות דיון, ערכים דמוקרטיים, מחויבות, אחריות, יוזמה ויצירתיות. וכאשר דורשים מהם "לעשות עבודה", הם פוטרים את עצמם ב-paste-copy. הכל ברמה בלתי משביעת רצון בעליל.

הדברים נאמרים כאן כמובן בהכללה, ובוודאי שיש גם תלמידים סקרנים ובתי ספר פורצי דרך, אבל אלה מתי מעט. שר החינוך, גדעון סער, שמוביל את הקו הזה ביד רמה, יסיים קרוב לוודאי את כהונתו בעוד שנה וילך לדרכו. מערכת החינוך, כלומר כולנו, נישאר בבוץ העמוק שיצר עוד שנים רבות אחריו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מומחה למינהל ולמדיניות החינוך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker