הדרת ערבים משוק התעסוקה במימון המדינה

למרות הקמפיין להעסקת מיעוטים, למדינה ספקים רבים שמעסיקים אלפי עובדים, ואף אחד מהם לא ערבי

רון גרליץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון גרליץ

מסע הפרסום של הממשלה הקורא להעסיק עובדים ערבים שעלה באחרונה, הוא קמפיין חשוב ביותר המעיד על יוזמה של הממשלה לקדם תעסוקה של האזרחים הערבים, ואף באופן תקדימי לפנות לציבור לשם כך.

חשיבות מסע הפרסום מעשית וסמלית כאחד, והמהלך ראוי להערכה, אבל בדיוק באותו זמן, למדינה יש ספקים רבים שמעסיקים אלפי עובדים, ואף אחד מהם לא ערבי. זוהי הדרת ערבים משוק התעסוקה - ובמימון המדינה. בד בבד עם הקמפיין להעסקת ערבים, המדינה מעבירה עשרות מיליארדים לחברות שלא מעסיקות אף ערבי. זו מדיניות ציבורית אומללה שחייבת להיפסק.

המדינה מוציאה מדי שנה מכרזים בהיקף של עשרות מיליארדים, שמייצרים תעסוקה למאות אלפי עובדים ברחבי המדינה. אצל חלק מהספקים, כולל אצל הגדולים, אין כלל עובדים ערבים. במקום הזה, סמל הכישלון, נמצא גם הפתרון.

יש כלים יעילים להשגת המטרהצילום: בלומברג

המדינה יכולה להחליט שכל מי שרוצה להתמודד במכרז יהיה חייב להעסיק שיעור מינימלי של עובדים ערבים. זהו כלי מדיניות אפקטיבי ביותר. גם התניה של 5% העסקת ערבים, רק שליש משיעורם בכוח העבודה הפוטנציאלי במשק, תגרום להאצה דרמטית של העסקת ערבים במשק. הממשלה הנוכחית צריכה לקדם חקיקה כזו, אך חשוב לציין שגם רגולציה רכה יותר יכולה להיות אפקטיבית.

גם בקנדה הממשלה מתמודדת עם בעיה קשה של העסקת מיעוטים. בשנות ה-80 החלה ממשלת קנדה להפעיל על ספקים של הממשלה רגולציה שהעמידה תנאים להתקשרות חוזית - מעל סכום מסוים - עם הממשלה: דיווח על מספר המועסקים מקבוצות המיעוטים, תוכנית להגדלת שיעורם (כולל יעדים מספריים), דיווח שנתי על התקדמות ביישום התוכנית, הסבר לאי-עמידה ביעדים וחובה לפרסם את כל המידע. הפסקת התקשרות קרתה רק במקרה של אי-עמידה בחובות הדיווח או אי-עמידה מתמשכת ועקבית ביעדי התעסוקה.

המדיניות הקנדית הצליחה וגרמה לספקים לתת את הדעת על העסקת מיעוטים, להציב לעצמם יעדים ולדווח עליהם לציבור. אף שמדובר בצעדי מדיניות מתונים (שכן לא היתה חובת מינימום של העסקת מיעוטים), הרגולציה הזו חוללה מפנה דרמטי בהעסקת מיעוטים בקנדה והביאה לעלייה של מאות אחוזים בהעסקת חלק מקבוצות המיעוט אצל ספקים של הממשלה.

זה בדיוק הדבר המינימלי שנדרש לעשות כדי לקדם את התעסוקה בקרב האזרחים הערבים. יטענו שמדובר בפגיעה בשוק החופשי, אבל אין זה כך: מדובר בהתערבות ממשלתית במטרה לפתור כשל שוק שמוציא קהילה שלמה ומשכילה אל מחוץ לשוק התעסוקה.

כך, במקום שהממשלה תרוץ אחרי המעסיקים כדי לשכנע אותם להעסיק ערבים, הם ירוצו לחפש את העובדים הערבים כדי לקלוט אותם ולאפשר לעצמם להמשיך להיות ספקים של המדינה. זה רעיון פשוט, יעיל, זול ואפקטיבי, שנוסה בהצלחה בעולם.

הכותב הוא מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי, לקידום שוויון אזרחי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker