לשים סוף לפשע בחסות הכסף המזומן

למרות שרוב המסחר נעשה באופן אלקטרוני, הכסף המזומן ממשיך להתקיים ולהזרים חמצן לכלכלה השחורה - הגיע זמן להיגמל מההרגל

מוסי רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוסי רז

עם תחילת השימוש בטלפון הנייד, נפל האסימון לציבור והשימוש באסימונים הופסק לטובת שימוש במכשירים סלולריים. כשהגיעו הדיסקים, מעטים בלבד המשיכו להשתמש בתקליטים. כרטיסי האשראי אתנו כבר זמן רב, וכעת עומד להיכנס לחיינו הארנק האלקטרוני, אך למרות זאת ממשיך הכסף המזומן בנייר ובמטבע להתקיים. מדוע?

נוח אולי להשתמש במזומן כשמדובר בסכומים קטנים, ויש מעטים שכלל אינם מחזיקים בחשבון בנק. אבל האם באמת זה נוח לשלם 6.60 שקלים על נסיעה באוטובוס או ברכבת הקלה במטבעות ולא בצורה אלקטרונית? נראה כי הסיבה העיקרית לקיומו של הכסף המזומן היא הכלכלה השחורה: שיפוצניקים, מורים פרטיים, מנקים, מטפלים למיניהם ואחרים מקבלים בעיקר מזומן. גם פושעים ושאר עבריינים מעדיפים לנהל עסקים במזומן.

שוודיה מובילה את מגמת "העלמת המזומן". רק 3% מהכלכלה השוודית נעשים בשטרות ובמטבעות, לעומת 9% בגוש היורו. בתחבורה הציבורית בשוודיה לא ניתן לשלם בשטרות או במטבעות, אבל מפתיע מכך - חלק מהבנקים הפסיקו לעבוד כליל עם מזומנים. זה, אגב, הביא לירידה של 90% במעשי השוד.

האם באמת הכסף המזומן נוח?

הטעם העיקרי להוצאה מחוץ לחוק של הכסף המזומן הוא מלחמה בהון השחור, שהיקפו בישראל נאמד כיום ב-230 מיליארד שקל. אם נניח שהמיסוי שצריך לחול על ההון השחור דומה לשיעור המיסוי מהתוצר במשק (כ-40%), הרי שהמיסוי על ההון, זה שאינו מדווח כיום, יביא להכנסות של 92 מיליארד שקל למשק.

ברור שהפסקת השימוש במזומן לא תחשוף את כל הכלכלה השחורה ואולי גם לא את רובה, אבל גם אם צעד זה יחשוף רק שליש מהכלכלה השחורה - המשק הישראלי ירוויח יותר מ-30 מיליארד שקל בשנה. מכל מקום, מאחר שהאזרחים שומרי החוק לא יוכלו לשלם במזומן, מעלימי המס יצטרכו למצוא דרך חוקית לנהל את עסקיהם.

ביטול המזומנים יביא גם לצמצום העסקות בתחומי העבריינות: כיצד תיראה עסקה למכירת סמים במצב החדש? כיצד ישלמו על שירותי זנות? זיהוי המשלם יקשה על ביצוע העסקות וחלק מהן יימנעו מראש. גם זיוף כסף ייעשה מסובך. סיבה נוספת להפסקת השימוש במזומן היא החיסכון בהוצאות הדפסת השטרות והמטבעות - חיסכון כספי ויתרון סביבתי גם יחד.

נכון, יש קשיים רבים ביישום רפורמה שכזו. אמנם רוב המשק מותאם למעבר, אך עדיין ניתן למצוא אנשים שאין להם כרטיס אשראי או חשבון בנק. המעבר למשק נטול מזומנים יצריך שהממשלה תיקח על עצמה אחריות, כך שכל אזרח יוכל להחזיק בארנק אלקטרוני, בין אם בהנפקה על ידי בנק הדואר ובין אם בהקמת בנקים חברתיים, שישרתו את הציבור בלא צורך בעמלות ענק ובמנגנונים מגבילים. התועלת למשק ממהלך כזה אדירה, אך לא פחותה ממנה המשמעות החינוכית והערכית - שימת סוף לתרבות העבריינית של הימנעות מתשלום מסים.

סביר להניח שרמאים ימצאו פתרון למצב החדש, בין אם בשימוש במטבע חוץ או בעסקות בשווה כסף. אבל אני בטוח שרוב הציבור אשר שומר חוק ונאלץ כיום לשתף פעולה עם הכלכלה השחורה ישמח כשלא תיכפה עליו התנהגות עבריינית זו, הפוגעת באינטרסים הכלכליים של כולנו.

הכותב הוא רואה חשבון וח"כ לשעבר מטעם מרצ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker