רשות המסים נגד חברות בע"מ

קיים אינטרס לכולנו שלא יפגעו באותם בעלי הכנסות גבוהות הפועלים באמצעות חברות, שכן הם אחראים במידה ניכרת לצמיחה הכלכלית במשק

אבי נוב

ועדה בראשות מנהל רשות המסים תגיש בקרוב לממשלה המלצות שחוקיותן מוטלת בספק ביחס להגדלת המיסוי על "חברות ארנק".

מדובר בעיקר בחברות למתן שירותים שהוקמו על ידי שכירים בעלי משכורות גבוהות, כמו דירקטורים ומנכ"לים בחברות גדולות. הוועדה עשויה להגדיר גם את חברות האחזקה במשק כחברות ארנק, לאור הטענה המופרכת שאין בהקמתן טעם עסקי, ולקבוע כללי מיסוי מיוחדים ביחס לחברות אלה.

TheMarker

"ועדת חברות ארנק" הוקמה בעקבות המלצת דו"ח טרכטנברג, שקבעה כי יש לטפל בתופעה שלפיה עצמאים ושכירים מקימים חברות כדי לחסוך מסים. מבחינה פרקטית, אם אדם בעל הכנסה גבוהה מקים חברה בע"מ ומספק את שירותיו באמצעות תאגיד שבשליטתו, הרי שבמקום להיות כפוף לשיעורי המס השוליים הגבוהים (48%-50%), הוא ישלם מס שוטף בשיעור של 25% בלבד, וזאת בהנחה שהכסף לא יימשך מהחברה כדיווידנד.

פעילות באמצעות חברה מאפשרת גם תכנון משיכת משכורת כדי ליהנות ממדרגות המס הנמוכות ומנקודות הזיכוי. בנוסף לחיסכון במס, הפעילות באמצעות חברה חוסכת תשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. השלב הבא בתכנון המס הוא למשוך את יתרת הכסף מהחברה ביעילות מרבית מבחינת המיסוי. מנקודת המבט של אוצר המדינה מדובר בהפסד כספי ניכר, ולכן מובן האינטרס הממשלתי לצמצם את מקלט המס הזה.

ההמלצה בדו"ח טרכטנברג בעניין מיסוי חברות ארנק נולדה מהשאיפה להשיג מקורות נוספים למימון ההוצאות הרבות שעליהן המליצה הוועדה. אלא שטעם זה לא יכול להצדיק נקיטת פעולות על ידי רשות המסים נגד אנשי עסקים, שחוקיותם מוטלת בספק.

לרשות המסים יש בעיה מהותית כאן, שהרי הזכות של אדם להקים חברה ולפעול באמצעותה היא זכות חוקתית ולא ניתן להגבילה במקרה זה. בפסיקה נקבע כי מותר לכל אדם לתכנן את דרך ניהול עסקיו באופן שחבותו במס תוקטן, ובכלל זה מתן שירותים באמצעות חברה בע"מ, כל עוד התכנון הוא חוקי. ביחס לביטוח הלאומי, הסוגיה של הקמת חברה אשר כתוצאה ממנה לא משולמים דמי ביטוח לאומי, אושרה על ידי בית הדין הארצי לעבודה.

בעיה נוספת שיש לרשות המסים בעניין היא שיהיה קשה לתקוף את תכנון המס של הקמת חברה באמצעות סעיף 86 לפקודת מס הכנסה, בטענה כי מדובר בעסקה מלאכותית. ראשית, עיקר החיסכון בעת הקמת חברה על ידי נותני השירותים הוא בדמי ביטוח לאומי, ולא ניתן לתקוף זאת באמצעות הוראות מדיני המס. שנית, סעיף 86 הוא בלתי חוקתי ויש להגביל את השימוש בו, ובפרט כשהוא מתנגש עם זכות חוקתית.

בנוסף לטיעונים המשפטיים, יש להביא בחשבון גם את השלכות השינוי במדיניות המס על המשק בכללותו. קיים אינטרס לכולנו שלא יפגעו באותם בעלי הכנסות גבוהות הפועלים באמצעות חברות, שכן הם אחראים במידה ניכרת לצמיחה הכלכלית במשק. הכבדת נטל המס על בעלי הכנסות גבוהות והרגולציה המחמירה ביחס לעסקים גורמות למדינת ישראל להאט את הצמיחה הכלכלית ולאבד את יכולתה להתחרות עם מדינות אחרות.

הכותב הוא דוקטור למשפטים ועורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker