הגיע הזמן שחיל האוויר יפסיק להפחיד אותנו

ברגע שנבטים ייהפך לשדה בינלאומי, באופן מיידי ישודרגו תשתיות התחבורה אליו וממנו

מאיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר כהן

לא מכבר ביקרתי בניו יורק. הנסיעה משדה התעופה למנהטן ארכה שעה וחצי, ולאיש מהנוסעים הדבר לא נראה מוזר, מוגזם או יוצא דופן במיוחד.

נזכרתי בכך באחרונה כאשר אחד ממתנגדי הפיכת שדה התעופה בנבטים לשדה הבינלאומי השני של ישראל, הזכיר את ריחוקו של שדה נבטים ממרכז המטרופולין התל אביבי. זה מגוחך. הרי ברגע שנבטים ייהפך לשדה בינלאומי, באופן מיידי ישודרגו תשתיות התחבורה אליו וממנו.

הרכבת, שתעשה כעת את קו תל אביב-באר שבע ב-58 דקות, תגיע בשעה ורבע, אולי אף פחות - לנבטים. זה מרחק סביר ומקובל בכל שדה תעופה בינלאומי קיים, שלא לדבר על הפירות ששדה כזה יניב לנגב ולפיתוחו.

לפי כל המחקרים, הפיכת נבטים לשדה תעופה אזרחי בינלאומי תוביל ליצרת כ-20 אלף מקומות עבודה חדשים לטובת משולש דימונה-ערד-באר שבע.

לשם השוואה, כל עובדי מפעלי קונצרן כיל והמפעלים האחרים המרוכזים במישור רותם גם יחד מסתכמים בכ-25 אלף עובדים; והם הלא מהווים את השדרה המרכזית של תחום התעסוקה בנגב המזרחי. שערו בנפשכם רק מה תעשה תוספת של 20 אלף עובדים לאזור.

זאת ועוד, הפריחה הכלכלית שצפויה לערים הסובבות את שדה התעופה תשפיע גם על תחום חשוב אחר - תיירות המדבר. הנגב והערבה הם אתרי תיור מדבריים מבוקשים שבנקל יוכלו למשוך אלינו רבבות תיירים חובבי תיירות מדברית.

בעיני רוחי אני רואה תיירים שנוחתים בנבטים ויוצאים מיד למסע ג'יפים מדברי שנמשך שבוע. לפי מחקרים של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, מדובר בתוספת מהירה של כ-60-70 אלף מיטות בבתי מלון ובלינה כפרית.

נכון, שוב ושוב מנופפים בפנינו בסוגיה הביטחונית. חיל האוויר מתנגד, חושש מעומס תעבורה אווירית, דואג לביטחון הטסים. אלא שכאשר אני מדבר עם קצינים בכירים בחיל האוויר מיד לאחר שחרורם, הם טוענים שאם כבר - היה עומס יחסי במיקום הקודם של בח"א 27, שהיה ממוקם ליד נתב"ג והועבר לנבטים.

הגיע הזמן להעמיד את אנשי חיל האוויר במקומם ולומר להם בכל הכבוד הראוי: זו מדינה שיש לה חיל אוויר נפלא, ולא להפך. שיפסיקו להטיל עלינו אימה. אני לא מתיירא מההפחדות שלהם. אני משוכנע מעל כל ספק שהמקום שבו ייבנה שדה התעופה הבינלאומי השני יהיה בנבטים - ולא בשום מקום אחר.

הכותב הוא ראש העיר דימונה ויו"ר מועצת הרשות לפיתוח הנגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker