הזיקנה היא נכס, ולא נטל

תיקונים כלכליים הכרחיים במלחמה על הזכות להזדקן בכבוד, אך אין הם חזות הכל

עופר סיטבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר סיטבון

בזיקנתנו מפקירה אותנו המדינה איש-איש לגורלו. חוק פנסיה חובה אמנם מבטיח לראשונה קצבה מינימלית לכולם, אך זוהי רק "רצפה" של זכויות. אכן, תיקונים כלכליים הכרחיים במלחמה על הזכות להזדקן בכבוד, אך אין הם חזות הכל. הזיקנה אינה רק בעיה שבין אדם למדינה, אלא היא לפני הכל שאלה חברתית. לכן, לפני כל דיון כלכלי, עלינו לקבל הכרעות ערכיות, תרבותיות ופוליטיות.

מלווה נכה
צילום: אלון רון

ראשית, עלינו ליצור סביבה אזרחית שתדע לנצל את הפנאי ואת הניסיון של הזקנים. מערכת החינוך, למשל, יכולה להיות אתר למפגשים בין-דוריים, שבהם יתוודע הדור הצעיר לזקני השבט באמצעות תוכניות לימודים, לימוד שפות או סתם שיחות על החיים.

עיצוב מחודש של המרחב השכונתי יצמצם את הצורך במעבר של זקנים לדיור מוגן. תכנון עירוני יכול לפתח מקומות מפגש רב-דוריים כגון פארקים ומרחבים ירוקים, וניתן אף להחיות גנים ציבוריים באמצעות העברת האחריות לניהולם לקבוצות גמלאים (כפי שנעשה באיטליה).

בתחום העבודה, החקיקה נגד גילנות (אפליה על בסיס גיל) חשובה כמובן, אך עוד לפני כן נדרש שינוי התרבות העסקית הקיימת. למשל, ניתן לשלב בין גיוס לעבודה ליציאה לגמלאות באמצעות תוכניות חניכה שבהן הוותיקים מעבירים ידע וניסיון לחדשים, או להרחיב את הנגישות לידע ולעדכן את הכישורים של מבוגרים בשוק העבודה.

נדרשת גם מדיניות כלכלית שתצמצם את חוסר הביטחון הכלכלי, שמאלץ זקנים להמשיך לעבוד בשכר נמוך. הקמת רשת ארצית של מיקרו-אשראי וקרנות הון-סיכון מקומיות המיועדת לזקנים, לצד מתן אשראי מדינתי לעסקים שמקימים זקנים, יעודדו יזמות עסקית בקרב זקנים המעוניינים בכך.

שירותי טיפול קהילתיים יותר יצמצמו את התלות במהגרי עבודה. ביפאן, למשל, קיימים "כרטיסי אכפתיות" שמעניקים נקודות זכות למי שמסייע לזקנים בני הקהילה ומאפשרים לו לנצל את הנקודות לקבלת טיפול בעצמו או להעבירן לבני משפחה נזקקים. ניתן גם לתת הקלות מס למי שמתגורר בקרבת ההורים המבוגרים.

החברה שלנו מזדקנת. יש לכך כמובן השלכות חברתיות ומחיר כלכלי לא פשוט. אך זוהי גם הזדמנות חשובה. שילוב זקנים בקהילה יאפשר לנו להטמיע את הידע, החוויות, המסורות והעושר התרבותיים שצבר הדור הוותיק. ראיית הזיקנה כנכס, ולא כנטל, תחזק את ההון החברתי, ולאורך זמן תצמצם את ההוצאה הציבורית על בריאות, סיעוד ודיור מוגן. חברה זקנה יותר יכולה להיות גם חברה חכמה יותר, קהילתית יותר וסולידרית יותר.

הכותב הוא ראש תחום מחקר במכון לאחריות תאגידית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, עמית בכיר במכון שחרית לפוליטיקה חדשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker