לשבור את קרטל האוניברסיטאות

הפער בין האוניברסיטאות למכללות הוא תולדה של שנים של התנהלות מפלה, שמובילה להבחנה לא מוצדקת בין המוסדות השונים והתעלמות משיעור גבוה של הלומדים באקדמיה, המהווה את דור העתיד בישראל

זאב נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב נוימן

לפני כחודשיים אישרה ועדת המינויים בשירות המדינה, בראשות השופט (בדימוס) יהושע גרוס, את ההרכב החדש של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). אין לי אלא לברך על צעד זה. לראשונה יש הרגשה שסוף-סוף קיים איזון בהרכב הנציגים ויש מענה לאוכלוסיות שונות.

הרשימה החדשה כוללת 25 חברי מועצה, בהם נציגי אוניברסיטאות, מכללות ציבוריות, מכללות בלתי מתוקצבות, נציגי ציבור ונציגי סטודנטים. לראשונה יש היקף נרחב יותר של נשים, פרופסורית ראשונה מהמגזר הערבי ונציגת העדה האתיופית. מדובר בהרכב מגוון הנותן מענה לצרכים ואוכלוסיות שונות במערכת ההשכלה הגבוהה, ובוודאי מהווה נציגות אובייקטיבית וטובה יותר מאשר בשנים עברו.

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

הטענה העיקרית של המתנגדים עולה בעקבות העובדה שנציגי האוניברסיטאות נהפכו למיעוט בהרכב החדש. חשוב להבין כי מהלך זה אינו נעשה בתמימות. כבר בספטמבר האחרון התפרסם כי כוונת שר החינוך, גדעון סער, להקטין את כוחן של האוניברסיטאות ולהגדיל את כוחם של נציגי הציבור והמכללות. מדובר בהרכב שסוף-סוף מתאים עצמו למציאות, שכן זה כמה שנים רוב הסטודנטים לתואר ראשון בישראל לומדים במכללות ולא באוניברסיטאות.

במשך שנים קיימת תחושה כי המל"ג מתעלמת מעשרות אלפי סטודנטים שאינם לומדים במוסדות המתוקצבים על ידי המדינה. קשה להתווכח עם עובדות. כ-50 אלף מתוך כ-300 אלף סטודנטים במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל לומדים במוסדות בלתי מתוקצבים. מדובר באזרחים צעירים הזכאים להתייחסות שווה. דרך פעילותה של המל"ג לקתה בחסר וכללה, לדוגמה, עיכובים במתן אישורים לתוכניות לימודים חדשות, שלילת בקשות מצד המכללות לנהל תוכניות מחקר ולימודי תואר שלישי, והשארת זכות זו כמונופול של האוניברסיטאות.

אין ספק כי העובדה שבהרכב המל"ג ישב נציג אחד בלבד של המכללות הבלתי מתוקצבות מתוך 25 נציגים, הביאה לחוסר איזון משווע. אין ספק שמצב זה פגע במוסדות, בסגל אך בראש ובראשונה וחשוב אף יותר - באוכלוסיית הסטודנטים הלומדים במוסדות אלה.

השינוי מתבקש. הפער בין האוניברסיטאות למכללות הוא תולדה של שנים של התנהלות מפלה, שמובילה להבחנה לא מוצדקת בין המוסדות השונים והתעלמות משיעור גבוה של הלומדים באקדמיה, המהווה את דור העתיד בישראל. מישהו צריך להיות אמיץ ולומר: הקרטל האוניברסיטאי חייב להישבר. המציאות השתנתה ועמה הצרכים האקדמיים. אני רוצה להאמין כי הצעד האמיץ של סער יהיה נדבך נוסף בדרך לשוויון.

איני מצליח להבין ממה ראשי האוניברסיטאות חוששים. הרי בפועל הם לא ייפגעו. מליאת המל"ג אחראית על אישור תוכניות לימוד - ובתחום זה חשוב מאוד שיהיה שוויון בין המוסדות. בכל הקשור לענייני תקציב ומשאבים אחראית הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), וההרכב שלה נותר זהה. כך שבפועל אין צדק בהתנגדויות וראוי כי נשאף לצדק ולאיזון בין המוסדות השונים באקדמיה.

הכותב הוא נשיא המסלול האקדמי המכללה למינהל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker