אי-העסקת אקדמאים ערבים היא פשע אנושי

בישראל מתקיימות שתי כלכלות: יהודית ומתקדמת לצד ערבית ולא מפותחת

זיאד אבו חבלה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיאד אבו חבלה

האוכלוסייה הערבית במדינה, כ-1.5 מיליון נפשות שהן כ-20% מכלל האוכלוסייה, סובלת מאז קום המדינה מאפליה. שיעור ההעסקה בקרבה הוא מהנמוכים בעולם - כ-42%, לעומת 59% בקרב היהודים. הדבר הביא לכך שבישראל מתקיימות זו לצד זו שתי כלכלות, האחת יהודית, מפותחת ומתקדמת, והשנייה ערבית, מפגרת ולא מפותחת, שרמת העוני בה גבוהה - 60% מהערבים חיים מתחת לקו העוני.

העסקת האקדמאיים הערבים היא דוגמה בולטת לאפליה זו. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מתוך כ-90 אלף אקדמאים ערבים, כ-13.5 אלף, שהם כ-15%, אינם מועסקים.

שכרו של אקדמאי ערבי נמוך בכ-35% משכרו של אקדמאי יהודי בעל אותם כישורים. על פי נתוני מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת, רק 37.3% מהאקדמאים הערבים השתלבו בשוק העבודה היהודי בתחומי החינוך והרפואה, ו-80% מהאקדמאים הערבים בוגרי המדעים אינם מועסקים בתחום לימודיהם.

שיעור העסקתם של ערבים בשירות המדינה הוא 6% בלבד, חרף ההחלטה להעלותו ל-10%. ועדיין, שיעור זה גבוה לעומת שיעור העסקתם של האקדמאים הערבים בשוק הפרטי. בתחום ראיית החשבון, לדוגמה, מתוך כ-6,000 עובדים בחמשת משרדי רואי החשבון הגדולים בישראל (לפי דירוג בי.די.איי), פחות מ-1% הם ערבים. שיעור מביש זה תואם את הלך הרוח בחברה הישראלית, הרואה באי-העסקת העובדים הערבים מטרה לאומית, הנגזרת מהגדרת המדינה כמדינה יהודית.

יש לציין כי פערי ההעסקה גדולים עוד יותר כאשר מדובר באקדמאיות ערביות, והבעיה חריפה במיוחד כאשר מדובר בנשים מסורתיות. המחקר של התמ"ת מגלה כי שלוש סיבות עיקריות אחראיות לשיעור ההשתתפות הנמוך של אקדמאים ערבים בשוק העבודה היהודי: גזענות, דעות קדומות ושיקולי ביטחון.

אי אפשר גם לדבר על אפליה מבלי לדבר על ממצאי מחקריו של פרופ' סמי סמוחה מאוניברסיטת חיפה, המראים כי יותר מ-20 שנים לאחר סיום משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, כשליש מהיהודים אינו תומך במתן זכות הצבעה לערבים ו-80% מאמינים כי מי שאינו יהודי צריך להצהיר נאמנות לאופייה היהודי והדמוקרטי של המדינה כתנאי לקבלת אזרחות.

לעניות דעתי, אי העסקתם של הערבים בכלל ושל האקדמאים הערבים בפרט בשוק העבודה היהודי בישראל, היא פשע אנושי. שיפור מצבם של הערבים מחייב השקעת משאבים במערכת החינוך היהודית ושימת דגש על הכרת האוכלוסייה הערבית ועל שבירת סטיגמות.

לשיפור מצבם של הערבים נדרשת מנהיגות יהודית אמיצה, הרואה בשילובם של הערבים יעד לאומי, ובה בעת מנהיגות ערבית מקומית שהמאבק על זכויותיהם האזרחיות של הערבים נמצא בראש מעייניה.

הכותב הוא רואה חשבון ודוקטורנט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker