עמוס גילהר

אם נודה באמת, הזקנה בישראל מכבידה על הזקן, לא רק בשל מגבלותיה הפיסיות אלא גם - ואולי בעיקר - בשל מגבלותיה החברתיות. הזקנה אצלנו אינה מוסיפה כבוד לבעליה, והמונח "גריאטרי" משמש לעתים לפגיעה בזולת. מבחינה רפואית, משמעות המונח "אנטי-אייג'ינג" היא חיובית, אך בהקשר התרבותי והחברתי, מדובר בתופעה ראויה לכל גנאי.

כשמאמן כדורגל מבוגר אך רב הישגים ממונה לתפקיד מאמן קבוצת פאר, עיתון עברי יוצא נגד "מינוי זקן" לתפקיד; ופוליטיקאי מוציא דיבה על עמיתו באומרו כי הלה ראוי להיות בבית אבות או במוסד גריאטרי. אכן, הזקנה והעליבות חד הם בעיני רבים. מרבית המבוגרים מודים כי אווירת אי האמון והזלזול מצד החברה מורידה את ביטחונם העצמי בצורה ניכרת.

צילום: סי-די-בנק

אין ספק שהאירועים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים המתרחשים באזורנו משנים את סדר העדיפות הלאומי, כך שנושא הזקנה וחשיבותו עלולים להידחק מהשיח הציבורי. הקריאה לחיזוק מעמד הזקן, כמו גם לחיזוק הרפואה הגריאטרית, עלולה להיבלע בשאון ההמולה ולהיעלם כתוצאה מיחס החברה והרפואה לקשיש.

האם בוגר נמרץ ושאפתן של הפקולטה לרפואה יבחר במקצוע לא יוקרתי ולא כדאי מבחינה כלכלית וישים מבטחו בבית חולים גריאטרי ממשלתי שעתידו כה מעורפל? בתי חולים אלה, הגריאטריים הממשלתיים, רואים בעיניים כלות כיצד בעלי ממון תורמים לבתי החולים הגדולים הכלליים, כששמם מתנוסס עליהם בגאון.

האם יעלה בדעתו של תורם פוטנציאלי לתרום גם לבית חולים המיועד למבוגרים? רק לאחרונה פנו חברי אגודת ידידים של בית חולים גריאטרי שיקומי אל היו"ר שלהם בבקשה להסיר את המלה "גריאטרי" מלוגו האגודה, בטענה שהיא מבריחה תורמים פוטנציאליים.

בתי חולים אלה נאבקים תדיר לא רק בתדמית בעייתית, אלא גם בגורמי ממסד שונים, ובמפורש מתחננים להגיע להסדר מניח את הדעת עם קופות החולים למיניהן על תעריף יום אשפוז. כאן ניתן להתייחס לדבריו של רן סער, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, שתיאר את מצוקתן הכלכלית של הקופות והלין על בתי חולים הכלליים ועל שכר רופאיו הבכירים.

מתברר כי בבתי חולים גריאטריים התמונה הפוכה: איש לא ילין כי בתי חולים אלה עושקים את הקופות ושרופאיהם נהנים משכר כפול מקרנות המחקרים. המצוקה הכלכלית של הקופות גורמת בעקיפין ובמישרין לפגיעה בבתי החולים הגריאטריים הממשלתיים, פגיעה שאינה תורמת לשיפור מעמד הקשיש או לחיזוק הרפואה הגריאטרית.

הכותב הוא פרופ', מנהל בית החולים הגריאטרי-שיקומי פלימן בחיפה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker