כך פוגעים הסכמי השכר באקולוגיה

יד ימין מעודדת לכאורה שימוש בתחבורה ציבורית ויד שמאל מערימה קשיים ומחייבת אחזקת רכב

מיטל להבי
מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיטל להבי
מיטל להבי

בעשורים האחרונים ניכרת השפעת האדם על סביבתו, תוך שימוש במשאבי טבע רבים המתכלים אט-אט. נושא זה בולט בעיקר בעולם המערבי ומאופיין גם בישראל. אחד הנושאים הבולטים בהקשר זה הוא צריכת אנרגיה ותחבורה.

בשנים האחרונות ניכר כי יש עלייה במודעות של ארגונים עיסקיים וציבוריים רבים בדבר חשיבות נושא הפחתת זיהום והצורך בתחבורה בת-קיימא (שנועדה לאפשר לפרט ולחברה לממש את צורכי הנגישות, תוך שימוש מושכל במשאבים המשותפים לרווחת כלל האוכלוסייה ולדורות הבאים). ואולם מודעות זו אינה מוצאת בהכרח את ביטויה במציאות.

שדרות רוטשילד, תל אביבצילום: דניאל בר און

עיריית תל אביב-יפו, כרשות מובילה בתחום הסביבתי, מודעת היטב ליתרונות התחבורה הציבורית על פני הרכב הפרטי, וזאת במכלול היבטים אינטרדיסציפלינריים בתחום הכלכלי, החברתי והסביבתי.

כמי שמרכזת את תחום הפיכת העסקים בעיר לירוקים יותר, נחשפתי לכך שיש ריכוזי מעסיקים גדולים במע"רים (מרכזי עסקים ראשיים), הממוקמים בצירי תנועה מרכזיים. כך למשל בקרית עתידים, מפעילה החברה העירונית המנהלת את המתחם שאטל מתחנת רכבת האוניברסיטה ומתחנת בני ברק למע"ר קרית עתידים, ובכך נחסכות מאות כניסות של כלי רכב פרטיים למתחם.

היוזמה הזו, שנבחנה במסגרת דיונים שקיימתי, נמצאה ראויה לשכפול גם במע"ר המרכזי של העיר, קרי שדרות רוטשילד, שבהן ובסביבתן ממוקמים המרכזים הכלכליים של הבנקים וחברות הביטוח והיקף המועסקים בהם מגיע לכ-15 אלף.

בימים אלה הונחתה החברה העירונית אחוזות החוף לבדוק מתווה חדש להגעה ירוקה לעבודה, באמצעות שאטלים ייעודיים מתחנות הרכבת ההגנה והשלום למע"ר המרכזי, שבו שוכנים הבנקים וחברות הביטוח.

הפרויקט נבחן בשיתוף עם הנהלות הבנקים, שבודקות בסקר את רמת ההיענות הצפויה של העובדים למיזם שכזה, ובתנאי ששכרם וזכויותיהם לא ייפגעו. לצד זאת, נבדקת היוזמה מול רכבת ישראל, שמוכנה לקחת חלק במימון. פרויקט שכזה - אם ייצא לפועל - יהווה מסלול ישיר ונוח להגעה ירוקה ומהירה לעבודה, ויחסוך כניסת אלפי כלי רכב פרטיים למרכז תל אביב.

רעיון השאטלים הוא רק אחד ממכלול רעיונות שנבדקים וצריכים להיבדק במטרה לעודד נסיעות בתחבורה ציבורית. בהקשר הזה, על נציגינו בכנסת לפעול עם ראשי ההסתדרות לשינוי סעיף אחזקת הרכב כמרכיב מרכזי בשכר העובדים, ולמצוא דרך לעשות זאת ללא פגיעה בזכויות העובד מחד ובפיריון העבודה מאידך.

במצב הקיים, כשמרכיב אחזקת הרכב הוא מהותי בשכר העובד ואחזקת רכב בליסינג מהווה הטבת שכר משמעותית, אנו למעשה מעודדים את העובד להגיע ברכב פרטי לעבודה. כלומר נוצר מצב שבו יד ימין מעודדת לכאורה שימוש בתחבורה ציבורית והגעה ירוקה, בעוד שיד שמאל מערימה קשיים ומחייבת אחזקת רכב פרטי באמצעות הפיכתו למרכיב מרכזי בשכר העובד.

בהפיכת הרכב הפרטי למרכיב מתגמל בשכר העובד, מעודדים הממשלה וארגוני העובדים הלכה למעשה אחזקת רכב פרטי, אי שימוש בתחבורה ציבורית ו/או אי ויתור על אחזקת רכב פרטי. חובתנו לבחון ולקדם את נושא ההגעה הירוקה לעבודה, באמצעות הצעות חוק ענייניות והסדרי שכר מקיימים, ולא רק באמצעות אמצעים טכניים - אלא בעיקר בהתייחס לתגמול חלופי. בהקשר זה ראוי להזכיר שתי הצעות חוק: הצעת חוק לפדיון הטבת חניה; והצעת חוק הקארפול, לעידוד נסיעה משותפת וחלוקה בהוצאות.

רק יוזמות שכאלה יביאונו למצב שבו נימצא לא רק מדברים אלא גם עושים למען שמירה על הסביבה, ולעידוד אמיתי של השימוש בחלופות של תחבורה מקיימת במקום מזהמת.

הכותבת היא סגנית ראש העיר תל אביב-יפו ויו"ר סיעת מרצ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker