שיטת "מגיע לי" פשטה את הרגל

כולנו שונאים לשלם כפליים על פסק זמן וכולנו מעדיפים לראות רכבת יעילה שמגיעה בזמן לתחנה, אך זה לא אפשרי כל עוד שיטת הממשל נשארת כפי שהיא

מאיר ברק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר ברק

לעובדי הקבלן מגיעים תנאי העסקה טובים יותר. לעובדי הרכבת מגיע להתנגד להפרטה ולכולנו מגיע לקנות פסק זמן ב-69 סנטים.

האם באמת מגיע לנו? תתעוררו, לאף אחד מאתנו לא מגיע שום דבר. שיטת ה"מגיע לי" היא לא יותר מאשר אודים עשנים של שיטה שפשטה זה מכבר את הרגל, שבה לכל אדם "הגיע" שוויון כלכלי - קומוניזם.

האם תנאי העסקתם של עובדי הקבלן צריכים להיות זהים לאלה של עובדי המדינה הישירים? לא. הייתי שמח לראותם ניצלים מציפורני הקבלנים ומשפרים את שכרם, אך לא לפני שיוותרו עובדי המדינה על חלק מתנאי ה"מגיע לי", ובראשם קביעות ותוספות שכר קיבוציות בלתי ניתנות לעיכול. כל עוד לא יוזלו תנאי העסקתם של אלה שמגיע להם - לא ניתן יהיה להשוות את תנאי עובדי הקבלן.

האם לעובדי הרכבת מגיע להתנגד לשינוי תנאי העסקתם ולמנוע הפרטה? לא. יוכפפו הם ראשית להנהלת הרכבת ולא לוועד העובדים, ישפרו את תפוקתם ויוותרו על חלק מתנאי העסקתם, ואז נדבר. האם כאזרחי המדינה לא היינו שמחים וגאים לראות עובדי רכבת מרוצים, יעילים ומנוהלים היטב, המקבלים על עצמם בשמחה גם את אחריות הטיפול בקטרים חדישים? כמובן.

האם מגיע לנו לקנות פסק זמן וקוטג' במחיר של מכולת בניו ג'רסי? לא מגיע לנו כלום. אמנם הפרש המחירים מוציא אותנו מדעתנו ומעורר את חמתנו, אך אנו נוטים לשכוח שעלות ניהול עסק בישראל, המסים הישירים והעקיפים ועלות העסקת כוח האדם הם מהגבוהים בעולם. שטראוס חייבת דין רק לבעלי מניותיה, ולכן תעשה את כל אשר לאל ידה, ובצדק, כדי לשרוד ולהרוויח. כדי להוריד את מחיר הפסק זמן, צריך לפני כן לבדוק מדוע הממשלה אינה מנצלת כיאות את כספי המסים שלנו כדי להוזיל את עלויות הממשל ולהגביר את התחרות.

לשיטת ה"מגיע לי" שורשים עמוקים בתרבות הישראלית, עדי כי סביר להניח שדברי כפירה מסוג זה צפויים לתגובות נמרצות ומוחצות, במיוחד ממי שיש לו מה להפסיד, או עדיין חי באופוריה סוציאליסטית. מי תומך בשיטה? מפלגות השמאל, ההסתדרות, רוב שופטי בתי הדין לעבודה שבעצמם עובדי מדינה, שכירים שמעולם לא היו בעלי עסקים, כתבים כלכליים שהתמכרו לפופוליזם זול וחלק ניכר וקולני של הציבור שנהנה בעצמו משיטת ה"מגיע לי". בקיצור: רוב המדינה. מה הפתרון? לכולנו כואבת סוגיית עובדי הקבלן, כולנו שונאים לשלם כפליים על פסק זמן וכולנו מעדיפים לראות רכבת יעילה שמגיעה בזמן לתחנה, אך כל זה אינו אפשרי כל עוד יכולת המשילות של השלטון הנבחר אינה מאפשרת התמודדות עם ועדי העובדים, ההסתדרות ומפלגות קטנות שסוחטות את לשד דמנו. הגיע הזמן לשינוי שיטת הממשל בישראל. מגיע לנו.

הכותב הוא יו"ר טריידנט קפיטל מרקטס - בית ספר למסחר במניות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker