ועדת ריכוזיות או ועדת נדל"ן?

ההתעמקות בנבכי הקומות של הפירמידות תספק פרנסה לעורכי דין, רואי חשבון ולפרשנים, אבל ספק רב אם תתרום לשינוי המציאות בשוק

עמירם גיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם גיל

המלצות ועדת הריכוזיות לגבי חברות פירמידה, מציעות לאסור עליהן להחזיק יותר משלוש "קומות" בכל פירמידה, ולחזק את הפיקוח על הקומה השלישית. לגבי חברות שיוקמו בעתיד, תיאסר החזקה ביותר משתי קומות ויוגבר הפיקוח על הקומה השנייה.

אם ההמלצות האלה נשמעות לכם מעורפלות או שייכות יותר לתחום הנדל"ן מאשר לשוק ההון - אתם צודקים. למעשה, ההתעמקות בנבכי הקומות של הפירמידות תספק פרנסה לעורכי דין, רואי חשבון ולפרשנים, אבל ספק רב אם תתרום לשינוי המציאות בשוק.

חברות פירמידות נוצרות כאשר בעל השליטה משתמש בחברה אחת כדי לשלוט באמצעותה בחברה שנייה; משתמש בשנייה כדי לשלוט בשלישית, וכן הלאה. ככל שיורדים במורד החברות, היקף אחזקותיו של בעל השליטה במניות הולך ופוחת ועיקר ההון מגיע מהציבור, המשקיע את כספו בחברה באמצעות המוסדיים. עם זאת, בעל השליטה עודנו מחזיק ברוב זכויות ההצבעה וכך מוסיף לנווט את ענייני כל החברות בפירמידה - בלי להשקיע את ההון הנדרש מכיסו. הציבור נפגע ממבנה זה, כשבעל השליטה מנצל את כוחו כדי לבצע עסקות בעלי עניין, למשוך דיווידנדים או למנות מקורבים - הכל במינימום השקעה מצדו.

כדי לפקח כראוי על חברות הפירמידה, צריך להתמודד אפוא עם הבעיה האמיתית: היעדר כללים ברורים הקובעים מה מותר ומה אסור לבעל השליטה - בין אם הוא מחזיק בחברה אחת או בשתיים, בשלוש או בארבע קומות. רק כללים ברורים כאלה יבטיחו שכספי הפנסיה שלנו, המושקעים בחברות הציבוריות, לא יתועלו לטובת בעל השליטה בלי קשר למבנה המשפטי.

כך, למשל, בכל החברות יש להגביר את הבקרה על עסקות בעלי עניין ולהסמיך את בית המשפט הכלכלי לאשר עסקות המיטיבות באופן חריג עם בעל השליטה. יש גם לאסור על חלוקת דיווידנד הנסמכת על תרגילים חשבונאיים ומבלי שקיים רווח אמיתי בקופה. פתרון נוסף נוגע להחמרת התנאים לחלוקת דיווידנד, שכל מטרתו לכסות עבור בעל השליטה את ההלוואות שנטל לצורך רכישת החברה. לבסוף, יש לאסור על תלות כלשהי בין חברה ציבורית לבין מעריך שווי, שחוות דעתו נדרשת לצורך אישור עסקות מהותיות.

פתרונות כאלה ירסנו את השימוש לרעה במבנה הפירמידה יותר מאשר התפלפלות לגבי מספר הקומות. מאכזב לגלות כי בהמלצותיה לא אימצה ועדת הריכוזיות פתרונות ברוח זו, אלא העדיפה לפרסם מסמך עמום שספק אם ישנה את המציאות. כעת יש לקוות שהח"כים ישכילו ליזום פתרונות יעילים יותר.

הכותב הוא מרצה למשפטים וראש תחום שוק ההון במכון לאחריות תאגידית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker