אנחנו כבר לא פראיירים

המושג "מיצוי כושר ההשתכרות" מסתיר בתוכו את הצדק החברתי שליו יצאנו לרחובות בקיץ האחרון

עודד פורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד פורר

באחרונה אנו שומעים מושג לא ברור וערטילאי - "מיצוי כושר ההשתכרות". זה נשמע מורכב מכדי לרדת לפרטים, אך צריך להבין שהנושא מהותי באשר לדרכה של החברה הישראלית.

הוויכוח על מיצוי כושר ההשתכרות נוגע לכולנו - הוא מגדיר היטב מהי דרכה של הממשלה ומהי דרכנו. ממשלת ישראל מתווה את מדיניותה באמצעות קביעת סדרי עדיפויות, המתבטאים בספר התקציב שמחולק בסופו של יום בהתאם לקריטריונים. כשממשלה רוצה להשפיע, היא עושה זאת דרך קריטריונים.

הקריטריונים לדיור בר-השגה הם אולי מהחשובים שנוגעים בהוויה הישראלית - הרצון להגיע לדירה. בקיץ האחרון הבהיר הציבור לממשלה שנמאס לו לשאת בנטל לבדו ולראות את חלוקת המשאבים נעשית על גב האוכלוסייה העובדת. הממשלה הקשיבה, מינתה ועדה מכובדת שהגישה דו"ח רציני ועב כרס. חלק נכבד מהדו"ח הוקדש לפרק הדיור. שם קבעה הוועדה כי יש לקבוע אחד משני מודלים לקביעת הקריטריונים לדיור בר-השגה - או שמיצוי כושר ההשתכרות יהיה תנאי סף או שיהיה קריטריון בעל משקל משמעותי.

ההחלטה המנומקת של הוועדה על חשיבות קריטריון זה היתה חד-משמעית וללא עוררין. ומה עושה שר השיכון, אריאל אטיאס? חותם בסוף ינואר על קריטריונים חדשים - שמיצוי כושר ההשתכרות אינו מופיע בהם. אז מהו מיצוי כושר ההשתכרות הזה? משמעות הקריטריון היא ששני בני הזוג צריכים להגיע יחד ל-125% משרה, או במקרה של יחיד ל-75% משרה. נשמע סביר, לא? לא בעיני אטיאס. הוא בחר להשמיט את הקריטריון כליל, בניגוד להחלטת הממשלה שאימצה את דו"ח טרכטנברג ובניגוד לכל היגיון כלכלי.

מי שמחפש הסבר ימצא אותו באמצעות תרחיש קצר: קחו שני חברים. שמעון ולוי. שמעון השתחרר מהצבא בגיל 22 לאחר ששירת כקצין ביחידה מובחרת, הלך ללמוד (מימן את לימודיו בעצמו כמובן), סיים תואר ראשון בגיל 26 ושנה לאחר מכן התחתן עם בחירת לבו. לוי לא שירת בצבא. הוא למד בישיבה (בתמיכת המדינה) וככזה גם לא יצא לשוק העבודה. אך לוי, שלא כשמעון, התחתן עם בחירת לבו בגיל 21.

שניהם ניגשו למכרז שפירסם מינהל מקרקעי ישראל לדיור בר-השגה בהתאם לקריטריונים שקבע אטיאס. שמעון הצליח לקבל 15 נקודות בגין שירותו הצבאי, ועוד 10 נקודות בגין השירות הצבאי של רעייתו. אך בגלל שהוא נישא זה עתה, הוא לא קיבל נקודות בגין הנישואין. סך הכל קיבל שמעון 25 נקודות בגין תרומתו לחברה הישראלית.

לוי, לעומתו, נישא בגיל 21 ולכן הוא זכאי ל-7 נקודות זכות בגין כל שנת נישואין. הוא קיבל 42 נקודות. לפי הקריטריונים של אטיאס, לוי יכול להגיע עד ל-70 נקודות בגין שנות הנישואין. אכן, אתגר לכל אזרח כפי שמתווה המדיניות של אטיאס - לא צריך לעבוד, אין צורך לשרת שירות צבאי, צריך פשוט להתחתן בגיל צעיר והדירה תחכה לכם.

אז מה הפלא שאנחנו צועקים כיום "מיצוי כושר ההשתכרות". אם אתם עובדים, משלמים מסים ומשרתים בצבא, כדאי שגם אתם תזכרו את המושג הזה, כי הוא הצדק החברתי שעליו יצאנו לרחובות בקיץ האחרון.

הכותב הוא עורך דין, מנכ"ל BranD יחסי ציבור ויו"ר צעירי ישראל ביתנו

צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker