אל תפקירו את התעשייה המקומית

מירית זמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירית זמיר

>> ב-2008 רכשה חברת ש. כהן מפעל ישן בקרית גת, היחיד מסוגו בישראל לייצור מוצרי בידוד, כגון צמר זכוכית וסלעים לענף הבנייה. עם רכישת המפעל הושקעו עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ ושדרוג קווי הייצור וגויסו עשרות עובדים חדשים, תושבי הפריפריה, מתוך מחשבה על המשך הצמיחה בעתיד.

לא חלף זמן רב והמפעל שבר את המונופול של מוצרי היבוא בשוק הבידוד. כיום מוצרי המפעל מקבילים ברמתם לרמת המוצרים המיובאים, ואף מותאמים באופן מיוחד לדרישות הבנייה של השוק בישראל. אם לא די בכך, התחרות שנוצרה הביאה להפחתת מחירי היבוא בכ-30% לצרכן הישראלי. עד כאן דוגמה להצלחה ישראלית שגאווה לצדה.

באחרונה, עם הקריאות לצדק חברתי, אנו שבים ושומעים על הכוונה להפחית את המיסוי על היבוא כדי להגביר את התחרות ובכך להפחית את יוקר המחיה. כמו יתר מטרות המחאה, גם מטרה זו מבורכת, אך לא זו בלבד שהדרך אינה נכונה, היא עלולה בסופו של דבר להיות בעוכרינו ולהשיג תוצאה הפוכה והרסנית.

עידוד היבוא באמצעות הפחתת המיסוי על היבוא עלול לפגוע קשות במה שאנו בונים ומטפחים בעמל רב במשך שנים רבות כך כך. מה שהחברה והכלכלה הישראלית זקוקות לו כעת, בעת של משבר כלכלי ולנוכח יבוא דורסני, הוא להגן על התעשייה המקומית, ובוודאי לא לנקוט צעדים שיביאו לפיטורים כואבים ולסגירת מפעלים. אין ספק שהגברת התחרותיות בשוק היא עניין חיובי, אך יש לעודד אותה בצורה מושכלת.

על הצורך בחיזוק הפריפריה כבר נאמר רבות. נושא זה שב וקיבל משנה תוקף עם המחאה של הקיץ האחרון. והנה, בניגוד לכל היגיון, עומד כעת על הפרק צעד שעלול להביא לאבטלה חמורה ולהחריף את המצוקה. בעת משבר כלכלי מדינות רבות בעולם, ובעיקר טורקיה, שממנה מיובאים המוצרים שמתחרים במפעל שלנו, נוהגות להטיל היטלי הגנה ככלי לגיטימי ומקובל להגנה על התעשייה המקומית. רק בשנתיים האחרונות הטילה טורקיה היטלים על יבוא של כ-15 מוצרים. ואנחנו? אנחנו מעדיפים לייבא אלינו את האבטלה הזרה ולהפקיר את התעשייה המקומית.

מפעל חומרי הבידוד של ש. כהן הוא רק דוגמה אחת. כיום, יותר מתמיד, ישראל צריכה להגן על מפעל כזה, כפי שעושות מדינות רבות בעולם; אם לא תעשה כך, במקום לקלוט עוד 100 עובדים, יסגור המפעל את שעריו וכ-100 עובדים ימצאו עצמם מחוץ למעגל התעסוקה, כמקבלי דמי אבטלה עם סיכויי השתלבות נמוכים בשוק התעסוקה.

הכותבת היא סמנכ"לית שיווק ופיתוח עסקי ש. כהן, ויו"ר פורום דור ההמשך בהתאחדות התעשיינים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker