סובלים מרגולציה מופרזת? הבאתם אותה עליכם

אם היו נשמרים כללים להגנת משקיעים באג"ח, לא היה צורך בהמלצות ועדת חודק

מאיר חת
מאיר חת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר חת
מאיר חת

>> באחרונה נשמעת ביקורת על עול הרגולציה המוטל על המגזר העסקי. משמיעי הביקורת - עורכי דין, רואי חשבון, פעילי שוק ההון ואחרים - טוענים שהתעצמות המעורבות הרגולטיבית בניהול העסקים פוגעת במגזר. התוצאה, לדעת המבקרים, תהיה שחברות קטנות לא יגייסו הון וינטשו את הבורסה, וחברות גדולות יעבירו עסקיהן למדינות אחרות.

צילום: איי פי

יש אמת בטענה שבשנים האחרונות הוחמר הפיקוח על חברות ציבוריות ועל גופי שוק ההון - תופעה שאנו מוצאים גם ברבים ממשקי העולם. גם אם חלק מההוראות החדשות מרחיקות לכת מעבר לדרוש, המהלך כולו הוא תגובה על חריגות מנורמות של התנהגות עסקית ראויה ושל כישלון מערכות הפיקוח העצמי. תופעות אלה היו מהגורמים למשבר הפיננסי של השנים האחרונות, והן הנמצאות ברקע הדרישה לרפורמות במערכות שוק ההון בישראל.

לצורך הבנת ההתפתחות שהביאה להחמרת הרגולציה, כדאי לחזור ולבחון את המעמד שהיה בעבר לפיקוח העצמי בהסדרת הפעילות בשווקים. בעבר היו מרבית הבורסות גופים של פיקוח עצמי, וכך גם הבורסה בתל אביב. כשנחקק חוק ני"ע הוכפפה הבורסה לרשות ני"ע, אך נשארה בידיה סמכות להסדרה עצמית של חלק ניכר מפעילותה. חלק ניכר מהפעילות בשוק ההון נותר ללא הסדרה. במרוצת השנים התברר שהפיקוח העצמי אינו יעיל.

אביא שתי דוגמאות לכישלון הפיקוח העצמי. תחילת שנות ה-80, לפני משבר מניות הבנקים, היו שנים של פעילות ערה בשוק ההנפקות החדשות. לחתמים היה חלק חשוב בפעילות זו, אך נוהלי העבודה שלהם היו רחוקים מלהניח את הדעת. הבורסה יזמה הכנת אמנת חתמים שנועדה לחייב, בהסכמה, הפעלת נוהלי פעולה מקובלים בעולם. האמנה אושרה אך לא מומשה. תקנות החיתום שהותקנו ב-1993 היו מקיפות הרבה פחות מאמנת החתמים. הבורסה נכשלה גם בהפעלת כללים לביצוע הצעות רכש - תחום שהוסדר חלקית רק בתקנות מ-1994.

כישלון נוסף שהזמין רגולציה היה בתחום ייעוץ ההשקעות. יש כללי אתיקה פשוטים וברורים בדבר חובות יועץ ההשקעות ללקוחות, לצורך מניעת ניגודי עניינים. אלה לא נאכפו במסגרת של פיקוח עצמי, וגם לאחר שעוגנו בחוק הייעוץ מ-1995 לא נשמרו. לצורך חיסול ניגודי העניינים בתחום זה, המליצה ועדת בכר לנתק את הבנקים מחברות ניהול הנכסים שבבעלותם.

אם היו נשמרים כללים להגנת משקיעים באג"ח, לא היה צורך בהוראות שעליהן המליצה ועדת חודק. יתר ריסון בשכר המשולם למנהלים היה מונע התערבות חקיקתית אפשרית להגבלת התשלומים.

כדי למנוע התערבות רגולטורית - שהיא לעתים מגבילה יתר על המידה ומייקרת את עלות העסקים - חשוב להקפיד על כללי התנהגות עסקית המתחשבים לא רק בטובת העסקים ובעליהם, אלא גם בטובת הציבור.

הכותב הוא סגן יו"ר ICC ישראל, פרופ' למשפטים במכללה למינהל ולשעבר המפקח על הבנקים ויו"ר הבורסה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker