הכותרת שהבעירה את תעשיית ההשמה

אני לא מאמינה שתם עידן חברות ההשמה

מורית רוזן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הכותרת "סוף עידן חברות ההשמה" בכתבה ב-24.11.2011) TheMarker) שהציגה את סקר מקורות הגיוס של HRD, היתה הגפרור שהצית את האש בקרב כמה חברות השמה בישראל. הן כעסו על פעילותי מזה זמן רב, אך בעקבות הכתבה והכותרת החליטו להחרים אותי ואת הפעילות העסקית של HRD (קבוצת חברות השמה בחרו לא להגיע לכנס קהילת הגיוס שיתקיים בסוף פברואר, ולא לתת לו חסות). והנה הסבר לטובת מי שלא מעורב בדינמיקה שהפכה אותי באופן אישי ל"אויבת הציבור" מבחינת חברות ההשמה בישראל.

שוק ההשמה בישראל מגלגל מאות מיליוני שקלים מדי שנה. למרות זאת (ואולי בגלל זה), הוא אחד השווקים הרגישים ביותר לשינויים במשק, לצמצומים ולקיצוצים בכוח אדם. גיוס דרך חברות השמה יקר ביחס למקורות אחרים, אך מעניק יתרונות (מיון מקצועי, איתור מועמדים מורכבים ואחריות לתהליך), שהופכים אותו במקרים מסוימים למצוין.

בשנים האחרונות השקעתי משאבים רבים כדי לחקור את תחום הגיוס בעולם וללמוד מהטובים ביותר. זיהיתי פער עצום בין רמת מקצועיות הגיוס בישראל לעומת העולם. הפער הגדול במיוחד היה בתחום מקורות הגיוס. בארה"ב כבר יותר מעשור ארגונים מרחיבים את מגוון מקורות הגיוס, לעומת ישראל שבה עד לאחרונה רוב הארגונים גייסו בעיקר דרך לוחות דרושים וחברות השמה.

בהדרכותינו אנו עוזרים לארגונים לבנות תשתית גיוס הנשענת על מקורות פנימיים ולהרחיב את מקורות הגיוס. עזרנו, בין השאר, גם ללא מעט חברות השמה להיכנס לעולמות החדשים של הרשתות החברתיות, ולשדרג את השירותים שהציעו ללקוחותיהן. מזה כשלוש שנים אנו סוקרים את מצב מקורות הגיוס בישראל, והסקר משקף את תמונת המצב בשוק. השנה עלה מהסקר כי נתח השוק של חברות ההשמה ירד מ-27% לכ-17% (שיעור העובדים שגויסו לארגונים באמצעות חברות השמה). במקביל, עלה חלקם של מקורות זולים ואפקטיביים יותר לארגון.

השינוי תאם את עמדנו העקבית בנושא: כדי להתייעל ולהתמקצע בגיוס, ארגונים צריכים לבנות מגוון רחב של מקורות גיוס, ולבדוק בקביעות לכל תפקיד את מקור הגיוס האפקטיבי ביותר. הנחת היסוד הזו מקדמת פיתוח מגוון מקורות גיוס - כולל חברות השמה - במקרים שבהם זה המקור אפקטיבי והיעיל ביותר. לא אתמם - ברור לי שהכלים שאנו מציעים לארגונים הובילו לפגיעה ישירה בהכנסה של חברות ההשמה. נכון, לא מפתיע שהם כעסו עליי. אבל אני מאמינה שהשינויים הטכנולוגיים בשוק ימשיכו לקרות. בסביבה כזו, ראוי שכל גוף עסקי יעסוק בחיפוש מתמיד של הדרכים לחדש, להתמקצע ולהתאים עצמו לשינויים המהירים בסביבה העסקית. כאנלוגיה, קל לדמיין את הכעס הגדול של חברות הצילום הוותיקות, על היצרניות הסלולר הראשונות ששילבו מצלמה בטלפון, או על יצרני המצלמות הדיגיטליות. קל לראות שם את הגופים שהתאימו עצמם לשינויים, מול אלה שלא עשו כך.

לא טענתי, ואני לא מאמינה, שתם עידן חברות ההשמה. אני משוכנעת שגם בשנים הבאות ארגונים ייעזרו בגופים חיצוניים לתמיכה בגיוס. ראוי לדעתי שחברות ההשמה יבדלו עצמן, יזהו מודלים עסקיים חדשים ויוסיפו לתת ערך ללקוחותיהם - ארגונים ומחפשי העבודה. אלה שישכילו להתפתח ולתת את הערך הרב ביותר, ישגשגו לאורך שנים.

הכותבת היא מנכ"ל HRD

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker