ציון נכשל לבית הדין הארצי לעבודה

מרטין וילר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> סירובה העיקש של נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, לאפשר להסתדרות להשבית את משק במחאה על ההעסקה הפוגענית של עובדי הקבלן, היא בבחינת ציון נכשל לבית הדין הארצי לעבודה.

ניכר כי לא פעם שוכחים בתי הדין לעבודה את תפקידם המקורי - הגנה על זכויות העובד - ועושים יד אחת עם הצד שכנגד. ואולם הפעם הגדילה לעשות נשיאת בית הדין הארצי והגדירה את השבתת המשק הצפויה כ"שביתה פוליטית", ובכך שמטה שוב את הקרקע תחת הניסיון הצודק כל כך להרחיב את המאבק למען עובדי הקבלן בישראל.

השופטת נילי ארד, נשיאת בית הדין לעבודהצילום: תומר אפלבאום

מרבית הציבור לא מכיר בכך, אך בית הדין לעבודה הוא לעתים מזומנות מפלטו האחרון של עובד שזכויותיו נרמסות בבוטות בשוק העבודה האלים שלנו. האווירה הנושבת כיום מבית הדין הארצי מרפה את ידי העוסקים במלאכת חיזוק העבודה המאורגנת והמאבק הסיזיפי לשיפור זכויות העובדים במשק. זוהי מלאכה כפוית טובה, מתישה ומתמשכת, שכן עולם העבודה הישראלי נמצא כיום באחת מנקודות השפל ההיסטוריות שלו.

ואולם באותה נשימה אנו נמצאים בצומת דרכים העשויה לשנות לבלי הכר ולטובה את יחסי העבודה במשק: מגמות שונות בשנים האחרונות - התעוררות ההסתדרות, הקמת ארגון כוח לעובדים והחקיקה הנמרצת למען העובדים - כל אלה מבשרים על שינוי גדול המתחולל מתחת לפני השטח. ואולם רוח המפקד של השופטת ארד עלול ליצור מגמת נגד.

כבר כיום מתמודדים עובדים וארגונים העותרים לבתי הדין עם שמרנות וקיבעון, מנת חלקם של שופטים רבים שעדיין לא הפנימו את השינויים הגדולים המתחוללים בשוק העבודה. התנהלות בית הדין הארצי פוגמת במאמץ לעצור את הפגיעה בעובדי הקבלן, שכן אם יש גוף המסוגל ליזום מאבק ארצי אפקטיבי לשיפור מעמדם של עובדי הקבלן, הרי זוהי ההסתדרות.

על תפקידה הכושל של ההסתדרות בהגנה על עובדי הקבלן בעשורים האחרונים עוד ידובר רבות, וניכר כי אף כיום יש פער של ממש בין הצהרותיו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לבין מעשיהם של אנשיו בשטח. למעשה, ארגון העובדים האפקטיבי ביותר כיום הוא הגוף הקטן אך האידיאליסטי יותר - כוח לעובדים - אך חובה על כולנו להניח את הביקורת בצד ולהעניק את מלוא התמיכה לעיני במאבקו הנוכחי למען העובדים.

על בית הדין הארצי לעבודה להפנים כי הוא שומר הסף של זכויות העובד בישראל. משום כך, על הנשיאה ארד לאשר באופן מיידי את השבתת המשק, שהיא מהמוצדקות ביותר בתולדות המדינה.

הכותב הוא רכז תחום עובדי קבלן בעמותת במעגלי צדק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker