להפוך את ברטעה לקטר הצמיחה הפלסטיני

שיקום הכפר הניצב על הקו הירוק יהיה טוב גם לישראל וגם לפלסטינים

יואב שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב שטרן

שלום כלכלי? רק אנשי עסקים יביאו לפתרון הסכסוך? מי שאינו רעב לא פונה לטרור? עוד לא הוכח אם הסיסמאות האלה הן בעלות תוקף אוניברסלי, אבל לפחות במקרה של ברטעה, דומה שזה המצב. הנה לכם כפר פלסטיני בגדה המערבית, עם זרמים פוליטיים כמו פתח וחמאס, שאת סמטאותיו פוקדים באופן שוטף ישראלים. נכון, רובם ערבים, הרבה דרוזים פוקדים אותו, אבל גם יהודים מתקבלים בברכה והם אינם מחזה נדיר פה.

אין נתונים שיכולים לאמוד את הפעילות הכלכלית בברטעה הפלסטינית. הסמטאות צרות מלהכיל את התנועה שזורמת לפה, המים זורמים ברחובות, האספלט חסר. אבל העובדה שהמקום נהפך לאבן שואבת ל"מהגרי עבודה" משאר חלקי הגדה המערבית מעידה שמדובר במקום שחווה בום כלכלי. הבניה החדשה בחלק הפלסטיני של הכפר היא בנייה משולבת של שטחי מסחר ותעשייה זעירה עם מגורים, ובמקום מבוצע פרויקט גדול של תשתית על חשבון עמותה מקומית - דבר נדיר בשטח הגדה.

מדי בוקר אפשר לראות טורים של ילדים שחוצים את הגבול, הקו הירוק, אל בית הספר הישראלי. הם אזרחים ישראלים שגרים בצד הפלסטיני, ובכל זאת מעדיפים להשתייך לישראל. אבל בצד הישראלי, ברטעה נמצאת בשולי התודעה הישראלית. היא לא אזור פיתוח א', היא לא בנגב ולא בגליל, ובכלל, כמעט לא על המפה, כפי שלא היתה על המפה ב-1949.

השוק בברטעהצילום: אייל טואג

הנה הזדמנות לממשלת ישראל: לקחת את הדו קיום שקיים פה ממילא, ולהעלות את ברטעה על המפה. יחד אתה גם כל אזור ואדי עארה ישפר את מצבו. 10 מיליון שקל על פני שנתיים ישנו את פני המקום הזה. צריך להזרים מים לנחל ולהחיות את הבוסתנים המתים. צריך לנקות אותו, להקים בו טיילת עם ציון נקודות היסטוריות, ולהפוך אותו מהמקום שאליו שופכים את הפסולת - למשאב יקר.

יש להקל על הכנסת סחורה פלסטינית לברטעה המזרחית, כדי לאפשר לה לצמוח. ברטעה צריכה להיות קטר צמיחה פלסטיני, שבו נמכרת תוצרת פלסטינית מכל הסוגים, ואם תרצו - "גני התערוכה" של ואדי עארה. צריך להכין תוכנית תחבורתית שתקלוט את עשרות אלפי כלי הרכב שמגיעים לכאן מדי יום, ולהשקיע בשילוט ובמתקנים ציבוריים. זה טוב לישראל, זה טוב לפלסטינים.

הכותב הוא מנהל מחלקת עסקים וסביבה במרכז פרס לשלום

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker