תנו לבעלי המניות להצביע באינטרנט

ככלל, הציבור לא מופיע לאסיפות הכלליות ולא מצביע בהן ומותיר את הזירה לבעלי השליטה, לבעלי העניין ולגופים המוסדיים

רואי ויזנר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"ציבור המצביעים בישראל אדיש". אנחנו רגילים שהאמירה הזאת מושמעת ביחס לבחירות לכנסת - אבל הדבר נכון גם ביחס להצבעה באסיפות בעלי מניות של החברות הציבוריות בישראל.

ככלל, הציבור לא מופיע לאסיפות הכלליות ולא מצביע בהן ומותיר את הזירה לבעלי השליטה, לבעלי העניין ולגופים המוסדיים. בכך מוותר הציבור על אחד מאמצעי הבקרה החשובים שהחוק נתן בידיו לשם פיקוח על פעילות הנהלת החברה והדירקטוריון, כדי להבטיח כי השיקולים שהם שוקלים וההחלטות המתקבלות על ידם נעשים לטובת החברה בכללותה ולטובת בעלי מניותיה.

אסיפת בעלי מניות בבנק לאומיצילום: עופר וקנין

לאדישות זו כמה סיבות. ברוב החברות הציבוריות בישראל, בניגוד למצב הקיים בארה"ב למשל, שיעור האחזקות של הציבור נמוך יחסית והוא מהווה מיעוט. לכן, התחושה היא כי ממילא לא קיימת יכולת להשפיע. ואולם לבעלי המניות מן הציבור זכויות משמעותיות בכמה החלטות מהותיות להתנהלות החברה, בין השאר - ברוב המיוחד של בעלי המניות שאינם בעלי עניין אישי הנדרש באישור עסקות של החברה עם בעל שליטה או בעלי עניין, מינוי דירקטורים חיצוניים, ואישור מינוי של יו"ר דירקטוריון למנכ"ל. כאשר הציבור אינו משתתף בהצבעה על נושאים אלה הוא למעשה מאפשר לגופים המוסדיים, הסובלים פעמים רבות מניגוד עניינים מובנה כתוצאה מהריכוזיות במשק, להחליט עבורו בנושאים אלה.

אמנם ההנחיה של רשות ניירות ערך לחייב חברות ציבוריות לחשוף את אופן הצבעת הגופים המוסדיים (בנוסף לבעלי העניין ונושאי המשרה הבכירים) באסיפות בעלי מניות ובהסדרי אג"ח נועדה להגביר את השקיפות של אופן הצבעתם וליצור אמצעי בקרה ולחץ על המוסדיים מצד הציבור, אך הסתפקות בכך והסתמכות על הגופים המוסדיים תהיה טעות. המחוקק היה ער לשיעורי ההצבעה הנמוכים וביקש להקל בעלויות ובפרוצדורה הכרוכות בהצבעה של בעלי המניות. לשם כך הותקנו תקנות לחוק החברות מ-2006 המעניקות לבעלי המניות את היכולת להצביע בכתב באסיפה, וכן מאפשרות לחברות ציבוריות לאפשר הצבעת בעלי מניות באינטרנט.

עם זאת, אין בכך די. מתן האפשרות בלבד, ללא כל חיוב לעשות כן, מביא באופן לא מפתיע לכך שהחברות הציבוריות בחרו שלא לאפשר הצבעה באמצעות האינטרנט. הציבור עודנו נדרש למלא טפסים ולשלוח אותם בדואר לחברה כדי לממש את זכותו להצביע. הגם שכתבי ההצבעה והחומרים הנלווים מתפרסמים באתר של החברות הציבוריות או במערכת הייעודית של הבורסה, הרי שהטרחה הכרוכה במשלוח הפיסי של כתבי ההצבעה מפחיתה באופן ניכר את שיעורי ההצבעה.

על המחוקק להגביר את יכולת הציבור להשפיע על התנהלות החברות הציבוריות שבהן אנו משקיעים ישירות ובהן מושקעים כספי הפנסיה שלנו, באמצעות חיוב חברות ציבוריות - או לכל הפחות אלה שמעל שווי שוק מסוים - לאפשר הצבעה אינטרנטית פשוטה ומהירה באסיפות בעלי המניות שלהן.

לצד חינוך ציבור המשקיעים לעמוד על מימוש זכויותיו, יהווה הדבר צעד נוסף בדרך לממשל תאגידי אפקטיבי יותר.

הכותב הוא ראש תחום פרייווט אקוויטי בינלאומי במשרד עורכי הדין יובל לוי ושות'

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker