אם לא תכריזו על תמר כמונופול - תשלמו על כך ביוקר

ללא הכרזה זו ישלם הציבור תעריף חשמל גבוה יותר בשעה שהחברות השותפות בתמר ימשיכו לצבור רווחים בלתי מידתיים

אמנון פורטוגלי, דנה טבצ'ניק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקיץ האחרון סערה הארץ: מחאת הקוטג' הצליחה לעצור את האמרת מחירי המזון והורידה את הנהלות תנובה וחברות המזון האחרות על הברכיים. בשבוע שעבר אף התבשרנו כי בכוונת רשות ההגבלים העסקיים להגיש כתבי אישום נגד מאפיות בגין תיאום מחירים המונע תחרות. ואולם כל אלה בטלים בשישים לעומת העיוות שיוצר מונופול הגז הטבעי.

בשל החבלות החוזרות ונשנות בצינור הגז המצרי והפסקת הזרמת הגז לישראל, נותרה שותפות תמר ללא מתחרים במשק. בהיותה ספק הגז היחידי, דרשה השותפות מחברת החשמל מחיר גבוה מהמחיר שעליו סיכמו הצדדים בהסכם העקרונות לפני שנתיים. חברת החשמל סברה כי השותפות מנצלת את כשל השוק שנוצר כדי לפתוח את החוזים עמה ולהכתיב מחיר חדש לגז הטבעי, ופנתה לממשלה בבקשה שתתערב במשא ומתן. המדינה לא התערבה, והשותפות הצליחה לכופף את חברת החשמל ולכפות עליה מחיר מופקע בעסקה שהיקפה עשוי להגיע ל-16 מיליארד דולר ב-15 השנה הבאות.

קידוח תמרצילום: אלבטרוס

מדובר ברווח עצום נוסף לחברות השותפות בתמר על חשבון הציבור, שייאלץ לספוג את התייקרות החשמל. מחיר הגז הגבוה יפגע גם באינטרסים סביבתיים, שכן הוא יעכב את המעבר של מפעלים פטרוכימיים, חברות תחבורה, בתי מלון ותאגידים אחרים לשימוש בגז, המזהם פחות מפחם, סולר ומזוט. בנוסף לכך, העלייה במחירי החשמל תביא לעלייה במוצרים ובשירותים רבים ותפגע באינטרס הציבורי הרחב.

למרות כל זאת, מאגר תמר עדיין לא הוכרז כמונופול. ללא הכרזה זו ישלם הציבור תעריף חשמל גבוה יותר בשעה שהחברות השותפות בתמר ימשיכו לצבור רווחים בלתי מידתיים. על המדינה למהר ולהכריז על השותפות כמונופול בשוק הגז ולקבע את מחיר הגז לפי המחיר שהיה נקבע בתחרות חופשית. המחיר שעליו סיכמו חברת החשמל ושותפות תמר, 5.2-5.5 דולר ליחידה תרמית עם נוסחת הצמדה שלא נמסרה, גבוה באופן משמעותי ממחיר השוק בארה"ב, קנדה, ואוסטרליה, שבהן מחיר הגז הוא 3-3.5 דולר ליחידה תרמית.

פתרון אחר הוא לחייב כל אחת מהחברות השותפות לנהל משא ומתן נפרד עם הלקוחות הפוטנציאליים. החברות השותפות בתמר - נובל אנרג'י, ישראמקו, דלק קידוחים, אבנר ודור גז חיפושים - מנהלות משא ומתן כגוף אחד עם חברת החשמל ועם לקוחות אחרים. הפרדה ביניהן תוביל לתחרות אמיתית ולקביעת מחיר גז דומה לזה הנהוג במדינות שהשוק בהן תחרותי.

פורטוגלי הוא ממייסדי פורום פעולה אזרחית; טבצ'ניק היא עורכת דין באדם טבע ודין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker