בלי שוויון חברתי לא תהיה צמיחה - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בלי שוויון חברתי לא תהיה צמיחה

ההבדלים המהותיים בינינו לבין פינלנד ושוודיה אינם טמונים בכלכלה, אלא דווקא בחברה ■ הנכונות לתרום קשורה קשר הדוק לתפישה של שותפות גורל ולאמונה ששיפור מצבם של אחרים פירושו שיפור גם במצבי שלי

4תגובות

>> הנה דבר כפירה: לא מספיק שנלך בדרכן של המדינות הסקנדינוויות, ולא מספיק שניישם מלה במלה את המדיניות הכלכלית שלהן. אלה לבד אינם מספיקים כדי להגיע לרמת השוויון, טוהר המידות והסולידריות החברתית שמתקיימת במדינות הללו.

ההבדלים המהותיים בינינו לבין פינלנד ושוודיה אינם טמונים בכלכלה, אלא דווקא בחברה. הדיון על ההבדלים בין ישראל לבין מדינות סקנדינוויה אמנם מתנהל מעל דפיו של עיתון כלכלי, אבל השונות האמיתית בינינו לבינן היא חברתית, דמוגרפית וערכית, והיא זו שמייצרת את המרחק האדיר בינינו לבינן בהתחלקות בהכנסות, בעוני וברמת שירותי הרווחה. היא גם זו שמציבה את האתגר הגדול ביותר לצמיחה ולשגשוג בישראל.

כשאזרח פיני משלם שיעורי מס גבוהים כדי לתמוך בחינוך חינם ובביטוח בריאות ציבורי, הוא עושה זאת בידיעה שמרבית האזרחים משתכרים כמוהו, ושהמגזר הציבורי פועל לרווחתו ולרווחת משפחתו. הוא יודע שבפינלנד רמת השחיתות נמוכה במיוחד, ולכן מקבלי ההחלטות אינם מעניקים אתננים לבעלי משכורות גבוהות או על פי מפתחות פוליטיים. הנכונות לתרום לחברה קשורה קשר הדוק לתפישה של שותפות גורל ולאמונה ששיפור מצבם של אחרים משמעותו שיפור גם במצבי שלי - ובחברות הסקנדינוויות ההומוגניות קל לתחזק את האמונה הזו.

לעומת זאת, בישראל המפורקת והמסוכסכת מתחולל קרב של ממש בין המגזרים השונים שמרכיבים את החברה. זהו קרב על הכרה, משאבים ושליטה, והוא מנציח את החשדנות ההדדית, את התחושה שכל דאלים גבר ואת חוסר האמון במדינה. כשמרבית הקבוצות במדינה מרגישות שתרומתן לחברה מנוצלת לסיוע למגזרים שהם נמצאים במאבק איתם, ברור שהאמון במגזר הציבורי מתפוגג, ואז גם נפתחת הדלת לאלה שמעוניינים לייבש את מנגנוני הרווחה והצדק הסוציאלי שבמשך שנים התפארנו בהם כל כך.

האי-שוויון בישראל על פי מדד ג'יני גבוה בכמעט 50% מהממוצע במדינות הסקנדינוויות, ו-20% מהאוכלוסייה בישראל חיים מתחת לקו העוני - שיעור גבוה פי שלושה מבדנמרק. האי-שוויון בישראל לא רק גבוה מאוד, אלא גם ממוקד מגזרית: העוני הוא נחלתם הכמעט בלעדית של החרדים והערבים, המהווים יחדיו כשליש מאוכלוסיית המדינה. נתונים אלה אינם גזירת גורל, הם מצב שיש לשנותו.

לכן, האתגר העומד בפנינו גדול בהרבה מזה של מעצבי המדיניות הנורווגים. כן, עלינו ליישם את כל אותם צעדים שבפינלנד או בשוודיה מובנים מאליהם: ביטול הפטורים ממס לעשירים ולחברות גדולות, הרחבת השירותים החברתיים, רפורמה עמוקה במערכת החינוך ושיפור דרמטי בהגנה על זכויות העובדים בישראל. עלינו להגדיל את המגזר הציבורי, לקדם את הבעלות השיתופית על מכשירים פיננסיים ולהשקיע מיליארדים בתחבורה ציבורית. המדינות הנורדיות גם מוכיחות שניתן לעשות את כל אלה תוך שמירה על איזון תקציבי וצמצום הדרגתי של החוב הלאומי.

אך במקביל לכל אלה, מוטלת עלינו חובה נוספת ומורכבת בהרבה: אנו צריכים לפעול כדי לייצר חברה סולידרית, מכילה ומשתפת יותר. נגיע לרמת האי-שוויון הנמוכה של דנמרק רק אם נפעל נגד האפליה המושרשרת של האוכלוסייה הערבית בישראל בשוק התעסוקה, בתשתיות ובתכנון. נאפשר צמיחה בת קיימא ונשקם את מערכת החינוך רק אם נמנע מהחברה החרדית לגדל את הדור הבא שלה בבתי ספר המחנכים לבערות ושוללים מהתלמידים את הזכות להיהפך לאזרחים משכילים ותורמים. בוודאי לא נוכל להתמקד במשימות האדירות הללו ובפיתוחה של המדינה כל עוד אנו עסוקים בדיכוי הצמיחה והחירות של הפלסטינים וברדיפה אחר נערי גבעות פורעי חוק ביהודה ושומרון.

אנו רוצים לייצר שוויון כלכלי בישראל. כדי לעשות זאת עלינו להבטיח שוויון זכויות לאלה שזכויותיהם נשללות, ושוויון בחובות לאלה שהמדינה מסייעת להם להנציח חיים מסוגרים ומנותקים. עלינו לייצר שוויון הזדמנויות מלא לכל אזרחי ישראל, שוויון בפני החוק, שוויון בזכות לחינוך, שוויון בזכויות הרווחה ושוויון בשוק העבודה. על מימוש ערך השוויון בתחומים האלה עומדת גאוותן של מדינות סקנדינוויה, ואני מאמינה שבעתיד נתגאה בו גם אנחנו.

מה יכולה ישראל ללמוד מהמודל הסקנדינבי? לחצו כאן

- הכותבת היא חברת כנסת מטעם מרצתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות