עיני לא מפקיר את הזרים

המדינה חייבת לדאוג לפיקוח ראוי, וההסתדרות תדאג לשיפור תנאי העסקת עובדי הבניין וליכולתם לשמור על זכויותיהם באמצעות התאגדות

יצחק מויאל
יצחק מויאל

>> אסף אדיב מאשים במאמרו "למי דואג יו"ר ההסתדרות" (7.12.2011 ,TheMarker) את עופר עיני בהפקרת העובדים הזרים ובמתן הכשר לקבלני הבניין לניצולם. מדובר בדברים משוללי יסוד. במקרים רבים ההפך הוא הנכון. היה זה יו"ר ההסתדרות, בכבודו ובעצמו, ששיפר את זכויות העובדים הזרים - בייחוד בענף הבניין, לעתים תוך עימות עם התאחדות הקבלנים.

רק לפני כמה שנים התייצבה ההסתדרות בבית הדין הארצי לעבודה, ונאבקה כדי שהעובדים הזרים בענף הבניין יזכו לתנאים שלהם זכאים העובדים הישראלים, מתוקף ההסכם הקיבוצי הענפי. הקבלנים עמדו על הרגליים האחוריות וטענו כי ההסכם לא חל על זרים, אך בית הדין קיבל את עמדת ההסתדרות. כתוצאה מפסק הדין, נחתמו שני הסכמים קיבוציים בענף, החלים באופן שווה על העובדים הזרים והפלשתינאים.

שר התמ"ת אמור להוציא בקרוב צו הרחבה להסכם השני, כך שבינואר 2012 צפוי שכר המינימום בענף להיות 5,000 ש"ח. כן, הרבה יותר משכר המינימום במשק, שרק באוקטובר 2012 יגיע ל-4,300 ש"ח. יתרה מכך, בדצמבר 2009 קיבל בית נבחרי ההסתדרות החלטה היסטורית, המאפשרת לעובד זר להצטרף לשורותיה כחבר. בעקבות ההחלטה, הצטרפו מאות עובדים זרים כחברים. ההסתדרות אף הקימה להם שלושה מרכזי שירות בליווי מתורגמן, מונה מזכיר ארצי המטפל בפניותיהם, הסכם העבודה הקיבוצי תורגם לסינית ולערבית והופץ לעובדים ועוד.

צירוף העובדים הזרים להסתדרות משמעותו כי כעת יש להם את היכולת להתארגן ולהיאבק על שיפור תנאיהם. גם הטענה כאילו ההסתדרות פועלת רק ליבוא עובדים זרים היא חסרת שחר. בשל הצורך הגובר בכוח אדם מיומן בעבודות הרטובות (טיוח, ריצוף, חיפוי ואיטום) והחוסר הקיים בהכשרות מקצועיות, ההסתדרות והתאחדות הקבלנים יזמו במשותף, באמצעות הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה, את פרויקט בונים ישראלים, שתכליתו הכשרת ישראלים. למרות הקשיים הביורוקרטיים והתקציביים שעמם מתמודד המיזם, הכשרנו כמות ראשונית של עובדים, ואלה עשויים להפוך בתוך חמש שנים לדור הבא של מנהלי העבודה בענף.

ואולם למרות פעילות זו ולמרות שיפור שכרם של עובדי הבניין, ניתן לומר בצער כי הממשלה עדיין לא משקיעה מספיק בעידוד ישראלים להשתלבות בענף. טענת אדיב, שלפיה יש העדפה לעובדים זרים לא בשל מחסור אלא בשל היכולת לנצלם, משוללת כל יסוד לאור העובדה שעובדים זרים שווים בתנאי העסקתם לישראלים ולפלשתינאים.

לצערנו, הקבלנים יכולים לנצל עובד ישראלי, עובד זר או עובד פלשתיני באותה המידה - בשל היעדר פיקוח מספיק מצד המדינה. היעדר הכשרות מקצועיות ברמה מספקת הוא הגורם שלא מאפשר, בטווח הקרוב, להחליף את כל העובדים הזרים בישראלים. לכן המדינה חייבת לדאוג לפיקוח ראוי, וההסתדרות תדאג לשיפור תנאי העסקת עובדי הבניין וליכולתם לשמור על זכויותיהם באמצעות התאגדות. בעניין הזה, ההסתדרות מבצעת את עבודתה נאמנה.

הכותב הוא יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ