צמיחה ירוקה בתור מנוע כלכלי

המשבר הכלכלי העולמי הביא את ארגון OECD לבחון מחדש את הנתיב לצמיחה כלכלית ארוכת שנים

אלונה שפר-קארו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלונה שפר-קארו

באחרונה מלאים העיתונים בידיעות מדאיגות על עתידה הכלכלי של ישראל. אף שהמשבר העולמי כמעט פסח על ישראל, מתרבים הסימנים להאטה כלכלית שתביא לירידה בהכנסות ממסים, לעצירת הגידול ביצוא ולגידול הגירעון התקציבי. דווקא עכשיו זהו הזמן להגדיל את ההשקעות במנופים לצמיחה ירוקה. עבודת מטה שנעשתה במשרד להגנת הסביבה העלתה כי מנופים אלה טומנים בחובם תועלת כלכלית משמעותית.

כך למשל, יישום חוק האריזות ייצור 9,000 מקומות עבודה חדשים. מעבר לבנייה ירוקה למגורים יחסוך למשק קרוב ל-7 מיליארד שקל עד 2020 בהוצאות על חשמל, מים, טיפול בפסולת וזיהום אוויר. חוק הקרקעות המזוהמות, שצפוי לשחרר קרקעות לבנייה באזורי הביקוש, יביא תועלת כלכלית בסך של 35 מיליארד שקל ויקל על מצוקת הדיור.

ההכרה בחשיבות הכלכלית של מנועי צמיחה ירוקה אינה נחלת המשרד להגנת הסביבה בלבד. המשבר הכלכלי העולמי הביא את ארגון OECD לבחון מחדש את הנתיב לצמיחה כלכלית ארוכת שנים ולשיפור איכות החיים. לקחי העבר מלמדים כי שגשוג עתידי לא יוכל להיות מושתת על צמיחה פרועה ללא התחשבות ברווחת האדם ובמשאבי הסביבה ההולכים ומידלדלים. המענה לאתגרים אלה נמצא בתפישה כלכלית-סביבתית חדשה - צמיחה ירוקה - הדוגלת בגידול התוצר הלאומי הגולמי תוך מניעת פגיעה במשאבי הטבע. צמיחה ירוקה היא כיום מנושאי הליבה של OECD, ומזכ"ל הארגון מחויב לקדמה במדינות החברות בארגון.

מתקן מחזור חירייהצילום: יובל טבול

בשבוע שעבר אישרה הממשלה את הצעת המשרד להגנת הסביבה ומשרד התמ"ת להכין תוכנית לאומית לצמיחה ירוקה. התוכנית תגובש בסיוע גורמים מן המגזר העסקי, הממשלתי וארגוני הסביבה והחברה, ותעסוק, בין השאר, בקידום חדשנות סביבתית, בעידוד תעשייה נקייה המבוססת על טכנולוגיות סביבה, בהטמעת התקן לבנייה ירוקה, בהגברת השקיפות בנוגע למוצרים ידידותיים לסביבה ובקידום תעסוקה ירוקה.

בלי מעבר לצמיחה ירוקה, המשק הישראלי ייוותר בעמדת נחיתות כלכלית וטכנולוגית ואזרחי ישראל ימשיכו לסבול מהרס המרקם החברתי והסביבתי. השקעות נרחבות בצמיחה ירוקה יזניקו את המשק הישראלי, יחזקו את המארג החברתי וישפרו את מצב הסביבה. התוכנית תעמיד את ישראל בחזית המדינות המפותחות, שמבינות כי סביבה וחברה הן אבני היסוד של כלכלה איתנה וצמיחה כלכלית בת קיימא.

הכותבת היא מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker