הבורסה רועדת מפחד

האבטלה בשפל והגירעון נמוך - אבל זה פחות רלוונטי כשהכל משתנה

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

>> לא היה כמעט יום בשבוע האחרון שבו לא חווינו חדשות שליליות, חדשות שכל אחת מהן יכולה להפיל בורסה בכמה אחוזים ביום, וכולן יחד מייצרות אווירה עסקית לא פשוטה. ביום חמישי הוחרף העימות מול טורקיה, ביום שישי התנהלה דרמה סביב נאום נשיא ארה"ב ברק אובמה, ובשבת סערו היחסים עם מצרים.

בתגובה, נפתח אתמול שבוע המסחר בבורסה בירידות חדות. מדד ת"א 25 צנח ב-3.5% לרמה שבה הוא נסחר כמעט לפני שנתיים, בתחילת אוקטובר 2009. עדיין יש מרחק רב בין רמתו אתמול (1,025 נקודות) לרמתו לפני שלוש שנים (בשיא המשבר - 632 נקודות), ובכל זאת החודשים האחרונים בבורסה רצופים בהפסדים ואכזבות למשקיעים.

מה מעיק על הבורסה? מה לא. נכון, האבטלה בישראל בשפל, הגירעון נמוך, דירוג האשראי של ישראל עלה - אלא שכל אלה מתייחסים למספרים מהעבר, והם פחות רלוונטיים כשהכל מסביב משתנה. הבורסה רועדת מפחד בגלל העננים המתקדרים מעל שמי כלכלת ישראל, ובמצב עניינים כזה כל בשורה רעה מתנפחת פי שניים בבורסה, וכל בשורה טובה נבלעת.

1. אמריקה

כיום כבר ברור שגם אם ארה"ב לא תיכנס למיתון עמוק, דבר שאינו בטוח כלל, הבעיות הכלכליות לא הולכות להיפתר. גם אם ארה"ב תצמח, זה יהיה לאט וזה משליך על כלכלות העולם כולו, ובעיקר על ישראל, מוטת הייצוא, התלויה בארה"ב מדינית וכלכלית.

2. אירופה

משבר החוב לא מראה סימנים של פתרון. להיפך, בקיץ הזה מסתיר צל כבד ושחור של קריסה את אור השמש במדינות אירופיות לא מעטות. כשקריסה כזאת תבוא, לא יהיה מי שיציל את אירופה.

3. המזרח התיכון

בכישרון ובהתמדה הצליחה ישראל לבודד את עצמה בעולם. במקביל, הצליחה החמרת היחסים מול טורקיה וההפגנות במצרים לחשוף שבפעם הראשונה אחרי עשרות שנים אין לישראל אף בעלת ברית אחת באזור. במצרים הרחוב רוצה להתקרב לאיסלאם, ובטורקיה הממשל מקדם זאת, ובשני המקרים ישראל נפגעת. המשטרים באזור הם או חלשים (מצרים וירדן) או איסלאמים, ועל זה יש להוסיף את חוסר היציבות הכללי בסוריה ובמדינות אחרות.

4. פלסטין

20 בספטמבר יגיע בשבוע הבא, ואף אחד לא יודע איך תתפתח הבקשה של הפלסטינים מהאו"ם לקבל עצמאות. האם יהיו הפגנות, האם הן יהיו אלימות, מה יהיה בגבולות והאם זה יגרר למדינות השכנות.

5. ישראל

אתמול בשבע בבוקר הגיעו 20 סטודנטים להפגין מול ביתה של יו"ר תנובה, זהבית כהן, ברמת השרון, וזכו לתקשורת רבה. מחאת המזון ומחאת האוהלים שינו את השיח הציבורי בישראל. האווירה הכללית בשלושה החודשים האחרונים במדינה היא נגד כלכלת שוק ונגד רווחים. ועדת טרכטנברג, הממשלה והכנסת יפעלו בעתיד הקרוב בכיוונים של הפחתת מרווחים והכבדת נטל המס על חברות.

6. תל אביב

חברות האחזקה הגדולות התמנפו יותר מדי בשנים האחרונות, ועתה הן כורעות תחת נטל החובות. ההרעה הכלכלית לא תאפשר למחזר חוב בשוק ההון. זאת הסיבה לנפילות החדות באג"ח הקונצרניות ובמניות הבנקים שהילוו לבעליהן כספים באופן אישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker