"הם הורגים אנשים": מה גרם לנשיא ארה"ב לפתוח חזית חדשה מול צוקרברג?

הממשל האמריקאי מנהל שבועות ארוכים מגעים עם הרשת החברתית כדי שתמחק מהפלטפורמות שלה תכנים המבוססים על פייק ניוז הקוראים לאנשים שלא להתחסן ■ פייסבוק טוענת שהממשל מחפש שעיר לעזאזל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בתחילת החודש. הממשל מגבש דרכים להעלאת שיעור ההתחסנות

2021, ולכל אזרח בישראל כבר ברור שבמקביל ליכולת לתקשר עם חברים, לרשתות חברתיות יש גם תופעות לוואי מזיקות. אבל עד כמה הן מזיקות? ביום שישי האחרון, לא אחר מאשר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן סיפק את התשובה הכואבת מכולן: הרשתות החברתיות מסכנות את הציבור, טען ביידן, וגם הסביר מדוע: "תראו, המגפה היחידה שיש לנו היא בקרב הציבור שאינו מחוסן ו...הם הורגים אנשים״, אמר הנשיא.

ביידן, כמובן, התייחס בדבריו למגפת הקורונה ולתרומה של מפיצי פייק ניוז ברשתות החברתיות על ההחלטה של רבים בארה"ב שלא להתחסן נגד הנגיף, אף שהחיסונים זמינים לכולם, כולל לצעירים — ובחינם. למרות הזמינות הזו, שיעור החיסונים בארה"ב הוא פחות מ–50%, הנגיף, ובעיקר המוטציה ההודית, גורמים להתפרצויות תחלואה חדשות — ולכן רבים קוראים לממשל ולנשיא לעשות יותר כדי להעלות את שיעור המחוסנים.

כאן נוצרה ההתנגשות בין ביידן והממשל לבין חברת פייסבוק, הבעלים של שתי הרשתות החברתיות המובילות, פייסבוק ואינסטגרם. הממשל, מתברר, מנהל זה שבועות ארוכים מגעים עם פייסבוק כדי שזו תמחק מהפלטפורמות שלה תכנים מבוססי פייק ניוז הקוראים לאנשים שלא להתחסן. פייסבוק אמנם קידמה דווקא תכנים הקוראים למשתמשי הפלטפורמה שלה להתחסן, אך לדעת הממשל היא לא פעלה מספיק כדי למחוק ולמנוע הפצת תכנים חדשים של תנועות ה"אנטי־וקסרס" (Anti Vaxxers) המפחידים את הציבור ומרתיעים אותו מפני החיסונים.

הפגנת מתנגדי חיסונים בפלורידה. התכנים הבעייתיים זמינים לכל דורשצילום: ZACK WITTMAN/NYT

על פי דיווח של ה"ניו יורק טיימס", הכעס של הממשל נגד פייסבוק גבר כאשר החברה סירבה במשך שבועות לספק לשלטונות מידע כלשהו על המאמצים והמנגנונים שהופעלו כדי להילחם במידע השגוי והשקרי על החיסונים. ״העניין הוא שיש מידע שגורם לאנשים שלא לקחת את החיסון, ואנשים מתים כתוצאה מכך״, אמר דובר הבית הלבן, ״והיות שמדובר בבריאות הציבור, יש לנו אחריות להעלות את הסוגיה הזו״.

החזית מתחממת

פייסבוק, שגם כך נמצאת במאבק עם הממשל סביב התביעות שהוגשו נגדה על שימוש לרעה בכוח מונופוליסטי, ואף הגישה בשבוע שעבר בקשה למנוע מהיו"ר החדשה של הרשות הפדרלית האחראית על רגולציה צרכנית (FTC), לינה קאהן, לפרוש ולא לעסוק בתביעות בעניינה של פייסבוק — לא נשארה חייבת.

בתגובה להודעות הבית הלבן ולדברים של הנשיא, פייסבוק מסרה כי הבית הלבן מחפש ״שעיר לעזאזל״, לאחר שלא עמד ביעד שקבע לעצמו לשיעור ההתחסנות בקרב הציבור — 70% חיסון עד ל–4 ליולי, יום העצמאות האמריקאי. "העובדה היא שיותר מ–2 מיליארד איש צפו בפייסבוק במידע סמכותי על נגיף הקורונה ועל חיסונים, יותר מאשר בכל מקום אחר באינטרנט. יותר מ–3 מיליון אמריקאים עשו שימוש בכלי החיפוש שלנו על החיסונים. העובדות הן שפייסבוק מסייעת בהצלת חיים. נקודה״, נמסר מהחברה לאתר ביזנס אינסיידר.

אלא שפייסבוק מיתממת. ראשית, קל למצוא בפייסבוק וברשתות החברתיות האחרות שלה תכנים של התנגדות לחיסונים. מי שמתלבט ורוצה לקרוא את עמדות "הצד השני" יגיע בקלות לתכנים הללו, שרובם מבוססי פייק ניוז ושקרים, והם ירתיעו אותו מלהתחסן. זה פשוט, נסו בעצמכם ותיווכחו.

מארק צוקרברג. הנזק של פייסבוק מתפשט לתחומים רביםצילום: Mark Lennihan/אי־פי

שנית, פייסבוק פוגעת באנשים לא רק באמצעות מידע שגוי על חיסונים: היא עושה את זה במגוון רחב מאוד של נושאים ודרכים, והיא עושה את זה באופן מודע. רק בסוף השבוע שעבר, למשל, חשף העיתון הבריטי "גרדיאן" שורה של מסמכים ברוסית, המוכיחים לטענתו שהשלטון הרוסי, בהנחיה של ולדימיר פוטין עצמו, פעל כדי להביא לבחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, שזו היתה דרך עבורם לערער את הדמוקרטיה ואת החברה האמריקאית, ושדרך הפעולה שנבחרה היתה החדרת מסרים ברשתות החברתיות.

על פי "גרדיאן", הרוסים העריכו שטראמפ אינו יציב בנפשו, שהיותו נשיא תפגע באמריקה, ושהוא יהיה ידידותי לרוסיה כי יש בידי הרוסים מידע מפליל עליו — "קומפרומט" — שהושג באחד הביקורים שלו ברוסיה. רוסיה מכחישה את הפרסומים הללו, אבל רשויות הביון האמריקאיות כבר מזמן קבעו שגורמים מרוסיה פעלו באמצעות פייסבוק כדי לגרום לבחירת טראמפ — ובחירתו עלתה בחיי אמריקאים בכמה דרכים, החל במוות מנגיף הקורונה, שאת השפעתו טרמאפ הצניע לכל אורך נשיאותו, ועד להרוגים בניסיון של תומכיו לפשוט על בניין הקפיטול האמריקאי, ב–6 בינואר השנה.

אלא שעדיין מדובר בקצה הקרחון מבחינת הנזקים שפייסבוק גורמת לאנושות, שרובם תוצאה של האלגוריתם הנמצא בבסיס מכונת הפרסום של הרשת החברתית. למי שטרם הפנים, המידע שזורם בפייסבוק — ה״פיד" — מבוסס על תוכנה ששואפת למקסם את הזמן שהמשתמש מבלה בפלטפורמה.

ולדימיר פוטין. רוסיה נעזרה בפייסבוק כדי לערער את יציבות הממשל האמריקאיצילום: Alexei Nikolsky/אי־פי

לצורך זה היא מקדמת מידע שלוחץ על כפתורים רגשיים של המשתמשים, ובכך מגבירה את החשיפה לתכנים שערורייתיים, שקריים, פוליטיים וכל מה שהנפש האנושית, על מגבלותיה, מסתקרנת לצפות בו. מה לעשות: אנשים לא יתלהבו לקרוא שוב את העמדה הרשמית של השלטונות על נגיף הקורונה. לעומת זאת, לעתים קרובות הם יימשכו לסיפורי זוועה על אנשים שלקחו את החיסון וחלו, או על פקידי ממשל שעשו יד אחת עם טייקון היי־טק כדי להשתיל באמצעות החיסון שבבי מעקב אחר הציבור.

יתרה מכך, את התכנים הללו פייסבוק שולחת, באמצעות הידע הרב שנצבר אצלה, בדיוק למשתמשים שנוטים להאמין לדברים כאלה, והם מצדם חולקים אותם עם אחרים. כך פייסבוק ממקסמת את הצפייה ואת משך הזמן שאנשים שוהים בפלטפורמות שלה, ובכך היא ממקסמת את ההכנסות והרווחים שלה מפרסומות — ובהצלחה אדירה, שהביאה בימים האחרונים את שווי השוק שלה לכטריליון דולר.

אלגוריתם לא מרוסן

האם פייסבוק יכולה לעשות יותר כדי למנוע הפצת פייק ניוז ותיאוריות קונספירציה, החל בנושא החיסונים וכלה בכל עניין אחר? בוודאי. ראשית, אנחנו יודעים שהיא מסוגלת לסנן תכנים כאשר היא רוצה, ועובדה שתמונות עירום אינן מופיעות בפייסבוק. שנית, כל מה שפייסבוק צריכה לעשות הוא לשנות את האלגוריתם כך שלא ישלח תכנים לציבור באופן ממוקד ומדויק, ולמנוע ממנו למקסם את זמני השימוש. אבל פייסבוק לא עושה זאת כי אז ייפגעו ההכנסות שלה, ועמם הרווחים וערך המניות של מארק צוקרברג ושל מאות המנהלים הבכירים של החברה המחזיקים במניות ובאופציות של החברה. ביידן צודק: פייסבוק הורגת אנשים, והאמת העצובה היא, שהחברה ומנהליה עושים את זה במודע — ועבור בצע כסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker