הונאת "קרן העושר": מאגר תמר שילם פחות מ-20% ממה שנתניהו ושטייניץ הבטיחו

התמלוגים המעליבים שמקבלת ישראל מהפקת הגז בתחומה, בניגוד להבטחות של נתניהו ושטייניץ, היו אמורים לחולל שערורייה אדירה - אך כלבי השמירה ישנים

גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: תומר אפלבאום

זאת היתה שנה מופלאה במערכת החינוך הישראלית. בכל העולם נאלצו ממשלות לסגור את בתי הספר הציבוריים במשך חודשים בגלל מגפת הקורונה והכיתות הצפופות, אבל בישראל - הרפורמות האדירות שבוצעו בשנים האחרונות במערכת החינוך, ובראשן מערכת היחסים הטובה בין הממשלה, ההורים וארגוני המורים וההקטנה הדרמטית של מספר התלמידים בכיתה לפחות מ–20 ילד - איפשרו למערכת הישראלית גמישות אדירה בהתנהלות מול המגפה. כמו בסטארט־אפים, בסייבר ובמלחמה עם איראן, מערכת החינוך הישראלית התנהלה במגפה כמצופה מאומת הסטארט־אפ.

מאחורי ההצלחה הזאת עומדות כמובן תגליות הגז הישראליות במימי הים התיכון: עשרות מיליארדי שקלים הצטברו בעשור האחרון ב״קרן העושר״, שהקימו שר האנרגיה, יובל שטייניץ, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואיפשרו עליית מדרגה באיכות וגמישות מערכת החינוך. ומה שיותר חשוב הוא שהמשקיעים בשווקים הפיננסיים המממנים את החובות של ממשלת ישראל יודעים שזה רק ההתחלה: נתניהו ושטייניץ הבטיחו שמאות מיליארדי שקלים יזרמו לקופת המדינה בשנים הקרובות - מה שיפנה תקציבים למשרד אוצר ויאפשר לחסל את הצפיפות בכבישים, את התורים בבתי החולים וכן להכחיד את קומץ הכיתות הצפופות שעדיין נותרו בשולי מערכת החינוך. מתווה הגז של נתניהו יהפוך את ישראל לשילוב של דנמרק, פינלנד ונורווגיה.

לפני שנים, לפני שהרשתות החברתיות הרעילו את שוק המידע, התחקירים והעובדות, היינו יכולים לפתוח בלי חשש את הטור השבועי בהלצה מרירה כזאת: להפוך ב–180 מעלות את המציאות כדי להעביר מסר לקוראים: הניהול של מערכת החינוך הישראלית בקורונה הוא מחדל מתמשך. כפי שהראה כתב החינוך של TheMarker ליאור דטל, ישראל נמצאת בתחתית הדירוג העולמי במספר הימים שבהם התנהלו לימודים סדירים בשנת הקורונה; והצפיפות בכיתות, העוינות וחוסר האמון בין השחקנים במערכת החינוך הותירו מאות אלפי הורים ותלמידים מבולבלים, מאוכזבים ומדוכאים. וכמובן, ההבטחות של נתניהו ושטייניץ על "מאות מיליארדים" שיגיעו לקרן העושר מתמלוגי ששינסקי ייזכרו כאחת מההונאות הפוליטיות הגדולות שהיו כאן.

אבל כיום הסגנון העיתונאי הזה לא מתאים. לא יהיה מופרך לראות את צוות הדיגיטל, הסושיאל, הפרופגנדה והשקרים של השלטון ממהר לעשות צילום מסך של שתי הפסקאות הראשונות של הטור הזה, הכתובות בלשון סגי נהור, ולהעלות אותם לפייסבוק ולטוויטר עם סרטון שבו מסביר ראש הממשלה כי "TheMarker קובע שהתפקוד של מערכת החינוך הישראלית בשנת הקורונה היה הטוב בעולם, תודות למתווה הגז ותקבולי העתק שהצטברו בקרן העושר".

יובל שטייניץצילום: Moti Milrod

השבוע זה כבר קרה. משרד האנרגיה פירסם את הדו"ח השנתי שלו על ההכנסות של המדינה ממסים ותמלוגים על הגז. כתב האנרגיה של TheMarker העביר דיווח עובדתי שלפיו ״המדינה קיבלה לראשונה מיליארד שקל מתמלוגי גז טבעי״. אנשי צוות הסושיאל של הליכוד מיהרו להעלות לחשבונו של ראש הממשלה את הכותרת: "כמה טוב שלא נכנענו לפופוליזם והוצאנו את הגז מהאדמה! הרווחים הגדולים מהגז יחזקו את כלכלת ישראל והם יועברו לחינוך, לבריאות ולרווחה שלכם, של כל אזרחי ישראל", עם צילום של כותרת הידיעה.

מכל כלי התקשורת, בחרו אנשי ראש הממשלה לצטט דווקא את הידיעה שהופיעה ב–TheMarker, העיתון שמתעד במשך עשור את כל המחדלים של נתניהו ושטייניץ בניהול משק הגז ובעיקר את הפערים האדירים שגדלים מדי שנה בין ההבטחות של הצמד ל״מאות מיליארדים״ לבין המציאות.

כבר חמש שנים שאנחנו מזהירים מההונאה של מתווה הגז. לפני כשנה הערכנו בטור זה כי תמלוגי הגז בקרן העושר יהיו נמוכים בלפחות חצי מהתחזיות. היינו זהירים מדי. מ–2015 - המועד בו דחפו שטייניץ ונתניהו לגרונם של אזרחי ישראל את ההסכם השערורייתי עם מונופול הגז - הפער בין התחזיות שהוכנו באוצר, שעל בסיסן אושר מתווה הגז, לבין הגבייה בפועל הצטבר כבר למיליארדי דולרים. רק ב-2020 לבדה אמורים היו להיכנס ממאגר תמר יותר ממיליארד דולר ממסים ותמלוגים, ובפועל נכנסו פחות מ–20%. מאגר לווייתן פטור בינתיים מתשלום היטלי ששינסקי לשנים הקרובות.

הפערים האדירים שמצטברים כל שנה בין התחזיות של הממשלה לגבייה בפועל היו אמורים לחולל שערורייה ציבורית אדירה, כתבות בכל כלי התקשורת, הקמת ועדת חקירה או לפחות דיונים חוזרים בכנסת. אך רוב כלבי השמירה ישנים. הגוף היחיד שמקיים מעקב צמוד אחר הפערים האלה והמניפולציות של חברות הגז הוא ארגון לובי 99. מנהל המחקר בארגון, אריאל פז סוויצקי, העריך השבוע, עם פרסום הדו"ח השנתי, כי התקבולים של מאגר תמר, שהיו אמורים לכאורה לזנק בשנים הקרובות, עלולים דווקא לרדת בגלל הסטה של חוזים ועסקות למאגרים אחרים.

סוויצקי מעריך כי בקרן העושר שנתניהו, שטייניץ והעיתונאים המקורבים אליהם חוגגים עליה כבר חמש שנים בטוויטר ובפייסבוק יצטברו תוך עשור כ–10 מיליארד שקל - כרבע מהתחזיות של הממשלה - וסכום אפסי ביחס לתוצר ולתקציב המדינה. חברות הגז הצליחו לא רק להתל בשטייניץ ולהעביר לצדן את נתניהו, גם נגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר, נפל בפח של תעשיית השקר והמניפולציות שלהן: הוא צפה שב–2027 יהיו בקרן העושר יותר מ–10 מיליארד דולר - פי ארבעה או חמישה ממה שיהיה בה בקצב הנוכחי של התקבולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker