הקמפיין של נתניהו: כלכלת בחירות בשווי מיליארדים

רגע לפני הבחירות ובלי תקציב מדינה מאושר, בנימין נתניהו וישראל כ"ץ מתכוונים להמטיר על הציבור מיליארדי שקלים - בניסיון לזכות באהדתו ■ היועמ"ש הזהיר את השניים מכלכלת בחירות, אך כשהשרים שותקים והפקידות המקצועית מסורסת - המינוס של ישראל צפוי להמשיך ולתפוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גפן, נתניהו וכץ בהודעה על הסיוע לענף התרבות
גפן, נתניהו וכץ בהודעה על הסיוע לענף התרבותצילום: עמוס בן גרשום / לעמ

בחדר ישבו ראש הממשלה בנימין נתניהו, הזמר אביב גפן, שר האוצר ישראל כ"ץ ושר התרבות חילי טרופר. המצלמות כבר היו מוכנות לתעד את המפגש, אך דקות לפני שהן החלו לצלם, הדוברים הראשיים היו חייבים להבין על מה הם הולכים לדבר.

טרופר היה זה שהסביר לנתניהו ולגפן מה כוללת חבילת הסיוע לאמנים וכיצד הגיעו ל-70 מיליון שקל. הוא הסביר כיצד העביר 24 מיליון שקל מ-2020 שלא נוצלו, עוד 40 מיליון שקל שהתווספו לתקציב משרדו ויועברו לרשויות המקומיות עבור מופעים ו-6 מיליון שקל שהוקצו לקרן לסיוע לאמנים במצוקה. ככה הגענו ל-70. ואז המצלמות נדלקו ונתניהו, שרק לפני דקה התוודע לפרטים, אמר בחגיגיות ובביטחון: "מצאנו פתרון. אנחנו מביאים 70 מיליון שקל לאמנים. זה מפיח חיים".

אחריו דיבר גפן, וסיפר שהוא זומן כמה ימים לפני כן לפגישה אצל ראש הממשלה. למה דווקא הוא? אפשר רק לנחש. הוא לא גרופי של נתניהו, לא מזוהה איתו ומרבה לתקוף אותו. לגיטימציה מאמן אופוזיציונר ערב בחירות זה הישג פוליטי לא רע. מה יותר טוב מלתת דווקא לו את הכבוד לחלוק כבוד לנתניהו? למה לא לתת לדודי אמסלם, מיקי זוהר ומירי רגב יום חופש מחנופה לבוס?

הקרדיט האבוד של טרופר

טרופר, שעמל על הכנת התוכנית, נחתך מהפריים של הנאומים. הוא לא עשה עניין מהקרדיט שנשדד ממנו. האיש הרי ויתר על אחת מכליותיו למען אדם אחר. מה זה בשבילו קצת קרדיט אבוד? נתניהו, לו יכול, היה מוותר על גם על כלייתו השנייה של טרופר עבור עוד הזדמנות צילום שכזו. הוא אוהב את התפקיד של הגביר שמחלק כספים, מסייע, מחלץ ומצטייר כמושיעם של מאות אלפי אנשים שנפגעו קשות במגפה. ודאי כעת, כשהוא גורר את המדינה למערכת בחירות רביעית תוך שנתיים.

שיטת המענקים של נתניהו. אין תקציב, יש חלוקהצילום: קובי גדעון / לעמ

הוא ינסה לסחוט מעתה יחסי ציבור ואהדה על כל שקל שהממשלה תוציא מקופתה הגירעונית. המטרה ברורה: למתג את עצמו כמושיע ומסייע. פיקסר - זה שאי־אפשר בלעדיו. את אביב גפן הוא כבר שיכנע. כשהותקף על ידי חבריו האמנים על התגייסותו לקמפיין נתניהו, אמר גפן: "היחיד שמחזיק בתקציבים הוא נתניהו". מכאן ואילך נראה גלי עלייה לרגל ללשכתו של ראש הממשלה ומופעי יחסי ציבור נוספים. הגביר מתכוון לחלק עוד כסף רב עד הבחירות.

מי שינסה לרסן אותו הוא היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שזיהה את הסיטואציה. הוא הורה בשבוע שעבר לשר האוצר ישראל כ"ץ להימנע מכלכלת בחירות ולהביא לאישורו תוכניות בעלות משמעות תקציבית ויוזמות חקיקה. במכתב ששלח לכ"ץ כתב מנדלבליט: "אבקש להזכיר כי אנו מצויים בתקופת בחירות הגוזרת על הממשלה, לרבות שריה ומשרדי הממשלה, חובת איפוק וריסון בכל הנוגע להחלטות, הקצאת משאבים ויוזמות חקיקה. כמו כן, יש להיזהר מפני שימוש לא ראוי בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או להשגת יתרון לא הוגן למפלגה או למועמד מסוים".

מחטף של כלכלת בחירות

מנדלבליט לא נזעק בגלל המפגש עם אביב גפן, אלא בעקבות תוכנית סיוע חדשה שמנסה לרקוח השר כ"ץ בדיוק כעת, חודשיים לפני הבחירות, לאחר שמיסמס את העברת תקציב המדינה וחוק ההסדרים שנועדו בדיוק לשם כך. בפתח מכתבו ציין מנדלבליט: "נמסר לי כי גורמי המקצוע במשרדך הונחו לגבש תוכנית כלכלית לסיוע ולהאצת המשק, בין היתר לנוכח ההשפעות הנובעות ממשבר התפרצות נגיף הקורונה על המשק בישראל". היועמ"ש ציין כי ברור לו שהממשלה צריכה בכל מקרה לספק שירותים חיוניים ולדאוג לצרכים מיידים, אך הבהיר כי אם מדובר בתוכנית חדשה - היא צריכה לעבור דרכו.

מה גרם למנדלבליט לפרסם את מכתבו? משרד האוצר נכנס בימים האחרונים למרתון ישיבות קדחתניות, חלקן בהשתתפות ראש הממשלה, ובהן נדונה האפשרות לחלק לציבור מענקים. זה לא יהיה כסף לכיס כמו שהיה בפסח ובקיץ - מענקים שעלו כ-9 מיליארד שקל לקופת המדינה - אך מדובר במיליארדים רבים.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליטצילום: עופר וקנין

כ"ץ פירסם בתחילת השבוע הודעה כללית למדי כי "הנחה את הנהלת המשרד לגבש תוכנית כוללת להיערכות המשק הישראלי לחזרה לפעילות מלאה ולצמיחה, זאת עם הצפי של פתיחת המשק ולקראת היציאה ממשבר הקורונה".

התוכנית, לפי כ"ץ, תתמקד בארבע רגליים מרכזיות: הראשונה היא סיוע כלכלי - בחינה, כיול והתאמת הסיוע לקראת קו הסיום; השנייה היא שוק העבודה - תעסוקה, הכשרות ותמרוץ החזרה לעבודה; השלישית היא אשראי - מיקוד באשראי זמין לעידוד והסרת חסמי השקעה כדי לתמוך בעסקים לשוב לפעילות; והרביעית היא מנועי צמיחה - חבילת חוקי צמיחה, האצת תשתיות והפחתת רגולציה תומכת צמיחה ועסקים.

מדובר בהודעה כללית, ללא פרטים, ללא הערכת עלויות וללא ציון המקור התקציבי למימושן, אבל זה הספיק כדי שהיועץ המשפטי יקבל איתות ממשרד האוצר שמישהו מנסה לעשות מחטף של כלכלת בחירות. כ"ץ כבר תיכנן לערוך מסיבת עיתונאים כדי לחגוג את התוכנית, אך מכתבו של מנדלבליט דחה זאת. ואולם אפשר לסמוך על נתניהו וכ"ץ שהם לא יוותרו כל כך מהר. נתניהו נמצא עמוק מאוד בתוך הקמפיין, והוא לא יקבל היסוס או גרירת רגליים מצדו של כ"ץ.

תוכניתו לא פורסמה רשמית, אך חלקים ממנה פורסמו ב-ynet והיא כוללת ביטול תשלומי מעסיקים לביטוח הלאומי עבור עובדים המצויים בחל"ת בסכום של חצי מיליארד שקל, מענקים למימון מעבר של עסקים לעבודה אונליין, אי־קיזוז מענק הוצאות קבועות מדמי אבטלה לעצמאים שהם גם שכירים, מענק בגין פגיעה ממושכת במובטלים בסך של 2.5 מיליארד שקל, החזרי ארנונה לחברות גדולות בעלות מחזור של יותר מ-400 מיליון שקל ועוד.

התוכנית הזו מתווספת לתוכניות הקיימות של תשלום דמי אבטלה עד יוני 2021, מענקים לעסקים שנפגעו בעקבות הסגרים והלוואות לעסקים. אלא שהתוכנית החדשה נרקחה תוך כדי קמפיין בחירות, מהלך שמעניק לליכוד בראשות נתניהו יתרון עצום על פני המפלגות האחרות.

שר האוצר ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

התוכנית הזו משקפת את הכיוון שנתניהו מתעניין בו לאורך כל השנה האחרונה: לא לאשר תקציב מדינה וחוק הסדרים, אלא לרקוח פתרונות נקודתיים. לא להיכנס לסד של תקציב מדינה שמחייב קביעת סדרי עדיפויות, אלא לייצר קופסאות תקציביות מיוחדות בחסות הקורונה ולהפיק מהן אהדה ציבורית בשלל מגזרים.

כך, מצד אחד, הוא לא צריך להילחם בשותפים קואליציוניים על אישור התקציב, ומצד שני, מקבל פנקס צ'קים פתוח שמאפשר לו לפזר מיליארדים רבים לפי מה שנראה לו. זה ללכת עם ולהרגיש בלי.

מנדלבליט ינסה להדוף

בתקופת הקורונה, יש הבנה ורוח גבית של כל המוסדות הכלכליים הבינלאומיים: הבנק העולמי, קרן המטבע, OECD וחברות הדירוג שזה הזמן להרחבות תקציביות. ואולם אין הבנה שזה צריך להיעשות ללא תקציב מדינה ותוכניות מסודרות. גם אין הבנה שצריך לנצל את הסיטואציה לצורכי תעמולת בחירות. המוסדות הבינלאומיים לא עוקבים אחר הזירה הפוליטית והניואנסים של לקיחת קרדיטים וסיבובים של יחסי ציבור.

היחידים שיכולים לעשות זאת הם חברי הממשלה שמזהים את ההתנהלות הזו - אך כולם שותקים. הפקידות המקצועית מבינה מה קורה, אך רובה סורס והיועץ המשפטי מנסה כעת להדוף את כלכלת הבחירות של נתניהו וכ"ץ. מנדלבליט ינסה להדוף, אך נתניהו לא מתכוון לתת לו את ההזדמנות לעצור אותו מלחלק כסף, וכ"ץ עובד אצל נתניהו. זה חלק בלתי נפרד מקמפיין הבחירות ומהמשך הקריירה הפוליטית שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker