חזאי הקורונה פסימיים: החיסונים לא יאפשרו להגיע לחסינות עדר – ואלפי מבוגרים בסכנת מוות

גם חיסון של מיליוני אנשים לא יקטין כמעט את התחלואה בטווח הקרוב, אומרים פרופ' ערן סגל ומכון גרטנר ■ בשל כך ממליצים המומחים להאריך את הסגר, להעלות את שיעור ההתחסנות ל-95% ולהמשיך בהקפדה על ריחוק חברתי

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק בירושלים
מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק בירושליםצילום: אמיל סלמן

לאחר שמספר המתים מאז פרוץ המגפה בישראל חצה את ה-4,000 ולמרות מבצע החיסונים הנרחב, ישראל עלולה לא להגיע לחסינות עדר מפני נגיף הקורונה – כך מתריעים פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן ומכון גרטנר, החוקר נושאי אפידמיולוגיה ובריאות הציבור. סגל ומכון גרטנר ממליצים בעקבות זאת להשאיר את הסגר בתוקף עוד שבועיים לפחות. גם לאחר הסגר, מזהירים המומחים, יהיה רצוי להמשיך להקפיד על ריחוק חברתי ומניעת התקהלויות.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון

המודלים המתמטיים, לטענתם, אינם מעידים כי חיסון האוכלוסייה יאפשר להקדים את פתיחת הסגר. לפי שני המודלים, של סגל ושל מכון גרטנר, קצב ההתפשטות המהיר של המגפה – אם בהשפעת המוטציה הבריטית, ואם בהשפעת החורף – גובר בינתיים על האפקט החיובי של החיסונים.

לפי הניתוחים של מכון גרטנר, החיסונים כבר משפיעים לטובה, וככל הנראה מספר החולים הקשים קטן כיום בכ-200 מזה שהיה מגיע אליו בלי החיסונים. אלא שגם כך אנחנו מתמודדים עם שיא של חולים קשים - יותר מ-1,000 איש.

מת מקורונה מובא לקבורה במנאוס, ברזילצילום: MICHAEL DANTAS - AFP

לפי התחזית של סגל, לא יהיה ניתן לרופף את הסגר לפני 29 בינואר - גם אם עד סוף החודש יהיו בישראל כבר 3 מיליון מחוסנים ועד סוף פברואר 5 מיליון מחוסנים (במנה הראשונה).

בהתאם להנחות השונות באשר להתפשטות המוטציה הבריטית, סגל בדק שני תרחישים – אחד שבו שיעור ההדבקה של המוטציה הוא 30% יותר מהזן ה"רגיל", והאחר שבו שיעור ההדבקה של המוטציה גדול ב-40% – יחד עם נתונים בשני תרחישים אפשריים באשר לשיעור המתחסנים.

לפי התרחישים, ההתפשטות המהירה של הנגיף שעבר מוטציה תקזז חלק ניכר מהאפקט החיובי של החיסונים: תהיה רק ירידה מעטה בתחלואה ובתמותה הודות לחיסונים, ובכל מקרה יהיו באמצע ינואר כ-9,000 נדבקים מאומתים ביום ו-1,200 חולים קשים, ומספר המתים מעתה ועד סוף מארס יהיה 1,200-1,100. בנתונים האלה, קובע סגל, לא רצוי לפתוח את המשק לפני סוף ינואר, אז יושלמו שלושה שבועות של סגר הדוק.

פרופ' ערן סגלצילום: מכון ויצמן למדע

חסינות עדר אינה בטוחה

הבדיקה של סגל העלתה נקודה מדאיגה נוספת: בשיעור ההתחסנות הנוכחי, לא בטוח שתושג חסינות עדר בישראל – מכיוון שרק כ-80% מהאוכלוסייה מתחסנים, והחיסון מגן מפני הדבקה בשיעור של 95% בלבד. משקלול שני הנתונים עולה כי גם בתום מבצע החיסונים יישארו 300 אלף מבוגרים בני 60 ויותר הפגיעים לקורונה, שפוטנציאל התמותה בקרבם הוא של 7,000 איש.  

מאחר שגם הילדים אינם מתחסנים, והם כ-30% מהאוכלוסייה, בשיעורי ההיענות הנוכחיים לחיסונים, 45% מהאוכלוסייה לא יהיו מחוסנים. לפי סגל, נתונים אלה לא יאפשרו לישראל להשיג חסינות עדר.

בשל כך, סגל ממליץ לפעול להגדלה של שיעור ההיענות לחיסון ל-95%. במקרה כזה, ההערכה ששיעורי התמותה במארס לבדו יפחתו מפוטנציאל של 200 לפוטנציאל של 100 מתים בלבד.

גם מכון גרטנר מזהיר כי העובדה שכ-25% מבני 60 ויותר עדיין לא התחסנו, בצירוף העובדה שהחיסון מגן רק ב-95% מהמקרים, משמעותן תמותה אפשרית של אלפי אנשים נוספים.

במכון גרטנר ממליצים בעקבות זאת לא להקל את כללי הריחוק החברתי. כלומר, אפשר יהיה לפתוח את המסחר ומערכת החינוך, אבל במקביל לכך להמשיך במניעת התקהלויות, כדי לרסן את ההדבקה גם אחרי מתן החיסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker