לישראל היו כלים אדירים להימנע מסגר שלישי - והיא ביזבזה את כולם

חוסר יכולת של הממשלה לקבל החלטות קשות, ובעיקר חוסר רצון של נתניהו לקבל החלטות שעלולות לסכן את בריתו הפוליטית עם החרדים, הכניסו אותנו לסגר שלישי שצפוי לעלות יותר מ-10 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו, במתחם חיסונים בירושליםצילום: אלכס קולומויסקי
מירב ארלוזורוב

במשרד הבריאות העסיקו בחודשים האחרונים מומחה חיצוני, תא"ל (מיל') יורם חמו, לבדיקת האפקטיביות של מערך קיטוע שרשראות ההדבקה. הדו"ח שלו לא פורסם, אבל ככל שנודע ל–TheMarker, הדו"ח לימד על אפקטיביות של 20% בקיטוע שרשראות הדבקה.

זה נשמע כמו נתון מאכזב מאוד, אבל במשרד הבריאות דווקא התייחסו אליו בשביעות רצון. המשמעות של הנתון הוא שמערך קיטוע השרשראות הצליח, בשיאו, להפחית את מקדם ההדבקה בכ–0.2. זה משמעותי מאוד. וחוץ מזה, בהינתן אופייה של מגפת הקורונה — נגיף שנישא באוויר, הדבקה בידי א־סימפטומטים, התבססות על שיתוף פעולה מרצון בלבד של האוכלוסייה ובלי אמצעים טכנולוגיים — קשה מאוד לקטוע את השרשראות בה. ההערכה היא שהמדינות המוצלחות ביותר הצליחו להגיע לאפקטיביות של 40% לכל היותר של קיטוע שרשראות ההדבקה.

קיטוע השרשראות של ישראל, אם כן, עובד כנראה בצורה סבירה. לא מדובר במערכת מצטיינת, אבל גם לא במערכת כושלת. במשרד הבריאות לא מצטערים על ההשקעה הגדולה בהקמת מערכת קיטוע השרשראות במפקדת אלון של פיקוד העורף, מבחינתם כל תרומה להקטנת מקדם ההדבקה — גם של 0.2 בלבד — היא תרומה חשובה.

זאת לא המערכת הניהולית היחידה שמדינת ישראל הצליחה לפתח בהצלחה במהלך עשרת חודשי המגפה. מערך הדיגום והבדיקות בישראל הוא מצטיין ממש. בימים האחרונים הגענו ל–127 אלף בדיקות ביום, ולמרות עומס כבד שנוצר בבדיקות כתוצאה מכך — משך הזמן לתשובה לבדיקה התארך ל–24 שעות, כאשר במעבדות עמוסות התשובות מתאחרות גם ל–30 שעות ויותר — ישראל מככבת בצמרת העולמית עם מספר הבדיקות לנפש (חמישית בעולם, אם מתעלמים ממדינות קיקיוניות בגודלן).

בכל הקשור לחיסונים, אין צורך כבר לחזור על כך שישראל היא כנראה השיאנית העולמית בשיעור החיסונים לנפש, ובוודאי שהיא המדינה המרשימה בעולם ביעילות ביצוע החיסונים ללא בזבוז, תוך מעקב ממוחשב והדוק אחר כל מחוסן.

מחסום משטרתי בירושלים בזמן הסגר השני, בספטמברצילום: אמיל סלמן

החורים שלא הצלחנו לסתום

אין ספק שלמדנו דבר או שניים במהלך עשרת החודשים האחרונים, ועדיין לא הצלחנו להימנע מהכישלון הנורא של הידרדרות לסגר שלישי. למרות מזג האוויר החמים שמאפשר לישראל להתמודד טוב יותר עם המגפה, למרות הדמוגרפיה הצעירה ולמרות מערכת בריאות מצטיינת, שמתמודדת היטב עם תחלואת הקורונה ועם העומסים הגדולים הנובעים ממנה, ישראל היא אחת המדינות הכושלות בעולם בניהול משבר הקורונה — מרבית מדינות אירופה נמצאות כעת בסגר שני, ולא בסגר שלישי.

הכישלון צורם במיוחד לנוכח העובדה שרק לפני חודשיים וחצי יצאנו מסגר שני, שנחשב להצלחה גדולה. היציאה מהסגר נוהלה באופן הדרגתי יחסית, ולוותה עם מערכת בדיקות ומערכת חקירות אפידמיולוגיות מתפקדות היטב. לכאורה, הכל היה שם כדי שנוכל להימנע מסגר שלישי — במיוחד שנוספה ההפתעה לטובה של מבצע חיסונים מהיר ויעיל — ובכל זאת, הצלחנו להגיע לשיאי תחלואה ולסגר נוסף. למה?

התשובה היא החורים הדולפים של המגפה, שבשום פנים ואופן לא הצלחנו לסתום. זה התחיל עם הדליפה בחברה הערבית, כתוצאה מיבוא קורונה מחו"ל ומהרשות הפלסטינית, והמשך התקהלויות בחתונות. ישראל לא הצליחה לסגור את נתב"ג, לא הצליחה לסגור את המעברים לרשות הפלסטינית, ולא הצליחה לאכוף את החתונות הלא חוקיות. סגרים מקומיים, רק על ערים ערביות אדומות, דווקא הוטלו — אבל הם נאכפו באופן רופף בלבד, ובפועל היו חסרי משמעות.

לאחר חודשיים כאלה, התחלואה בחברה הערבית ירדה בסופו של דבר, אבל לא בזכותנו — המעברים לרשות הפלסטינית פסקו בגלל שהרשות נכנסה בעצמה לסגר, עונת החתונות הסתיימה עם הגעת החורף, ונתב"ג נסגר רק לפני שבועיים, ורק בזכות המוטציה הבריטית שסוף־סוף איפשרה לקבל את ההחלטה על סגירתו.

הרב חיים קנייבסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

זה המשיך עם הדליפה הענקית בחברה החרדית, שחזרה שוב להיות מנוע ההפצה של המחלה — כפי שהיתה לפני הסגר השני. גם הפעם הסיבה העיקרית להפצה המהירה של המחלה בחברה החרדית היא חוסר ציות, בעיקר במערכת החינוך. פתיחה מלאה של מערכת החינוך לבנות, ללא חלוקה לקפסולות, הציתה את אש ההדבקה. העובדה שמערכת החינוך נותרה פתוחה גם בערים אדומות הפכה את הניצוץ לתבערה ענקית. להבדיל מהערבים, אצל החרדים איש לא העז אפילו לחלום על סגרים מקומיים, ואיש לא העז לאכוף את סגירתה של מערכת החינוך, הפועלת בניגוד גמור להנחיות.

למעשה, גם עם ההכרזה על סגר כללי במשק לא היה זה ודאי שהחרדים יואילו בטובם לסגור את מערכת החינוך שלהם. האבסורד הגיע השבוע לשיאו, כאשר מנוע ההדבקה של מערכת החינוך החרדית הוא זה שהכניס מדינה שלמה לסגר הדוק, ובמקום לפעול בנחישות נגד המנוע הזה — כולם המתינו למוצא פיו של מנהיג הציבור הליטאי, הרב חיים קנייבסקי, כדי לראות אם תלמודי התורה לבנים ייסגרו, או שמא ימשיכו לפעול על אף הסגר. בסופו של דבר הרב קנייבסקי התרצה, והסכים לסגור את תלמודי התורה במהלך הסגר.

השקר - והוויתור

האבסורד הזה אינו גזירת גורל. במהלך החודשים האחרונים עבדו במשרדי המשפטים והבריאות ובמשטרה על חקיקה שתאפשר הטלת קנסות כבדים על מפירי חובת ההתקהלות — בחתונות או בבתי ספר. לאחר לבטים רבים, והתנגדות של המשטרה שטענה כי אין סיכוי ששוטר בישראל ייתן לאדם פרטי קנס של 50 אלף שקל, הוחלט על קנסות של 20 אלף שקל על כל מפר במוסד חינוכי או באירוע המוני, כאשר הקנסות ניתנים במקביל. כלומר, בחתונה אפשר היה לתת קנס כזה גם לקייטרינג, גם לדי.ג'יי, גם לבעל האולם וגם לחתני השמחה.

ניתן להניח שלהצטברות כזו של קנסות היה אפקט מצנן, והפעלתם היתה מצליחה להביא לסגירה של מערכת החינוך החרדית הפועלת באופן פיראטי, וגם היתה עוצרת את החתונות והמסיבות הלא חוקיות. לפחות היה שווה לנסות זאת. רק שהחקיקה נבלמה לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכנע ללחץ הסיעות החרדיות, שלא הסכימו שבתי הספר החרדיים, או שמא האדמו"רים שעושים טישים ענקיים, ייאלצו חלילה לשלם קנסות.

על אף שהחקיקה נבלמה, מדי ישיבת קבינט השרים ואנשי המועצה לביטחון לאומי חוזרים על ההמלצה "לאכוף בתוקף התקהלויות לא חוקיות". כולם יודעים שלישראל אין כלים לאכוף איסורים כאלה, מכיוון שהיא ויתרה פוליטית על שימוש בהם, אבל השקר בדבר הצורך באכיפה ממשיך להדהד.

זהו אובדן המשילות שלא איפשר לישראל לסגור את החורים הדולפים של המגפה — למרות השיפור הניכר בחלק גדול ממערכי הניהול שלה. לישראל היו יתרונות אדירים שיכלו למנוע את הסגר השלישי, אבל היא ביזבזה אותם בגלל חוסר יכולת של הממשלה לקבל החלטות קשות, כמו סגירת נתב"ג או סגירת המעברים לרשות הפלסטינית, ובעיקר חוסר רצון של ראש הממשלה לקבל החלטות שעלולות היו לסכן את בריתו הפוליטית עם החרדים.

הסגר שאנו נכנסים אליו כעת, ושצפוי לעלות יותר מ–10 מיליארד שקל, הוא יציר כפיו של נתניהו. זהו המחיר שהוא גובה מכולנו, בגלל הרצון שלו לשרת את עצמו. סגר נעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker