אבטלה, עוני ושחיתות: לאיראן יש נשיא חדש – אך עדיין אין לה אופק כלכלי

הקמפיין לנשיאות היה מלא בהבטחות לסיוע כלכלי לאזרחים, שמתמודדים עם אבטלת צעירים חמורה ואינפלציה שזינקה לכ–50% בשנה ■ הכלכלה האיראנית נשלטת ברובה בידי משמרות המהפכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בבחירות השתתפו 44%–48% מבעלי זכות ההצבעהצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס
צבי בראל

בחירתו של אברהים ראיסי לנשיא איראן היתה צפויה. מזה כמה שבועות, סקרי דעת הקהל באיראן חזו את ניצחונו, תחזית שלא היה בה סיכון מיוחד. ראיסי היה נבחרו של המנהיג העליון עלי חמנאי, שדאג ברגע האחרון לגרום לפרישתם של שניים מבין המתמודדים השמרנים כדי להבטיח את ניצחונו של ראיסי, המכונה "התליין". ראיסי פיקח כתובע וכשופט על הוצאות להורג של אלפי  קטינים ומתנגדי משטר.

הסקרים גם די דייקו בחיזוי שעור המצביעים. בבחירות השתתפו בין 44% ל–48% מבעלי זכות הבחירה (על פי הספירה הראשונית), וניתן לשער שבתוצאות הסופיות יצליח הממשל להוכיח ששיעור ההצבעה היה גבוה מ–50%.

המנצח, אברהים ראיסיצילום: HANDOUT/רויטרס

גם נתון זה, הנמוך ביותר מאז תחילת המהפכה האסלאמית, יצביע על האדישות, התסכול והייאוש של מרבית אזרחי איראן, שלא ראו בבחירות הללו סיכוי למפנה. אחרי שמונה שנות כהונתו של רוחאני, שבהן לא הצליח להגשים את תקוותיהם להיחלץ מן המשבר הכלכלי, לשפר את מעמד זכויות האדם ולשפר את המעמד הבינלאומי של איראן — הם החליטו להצביע ברגליים ולהיעדר מהקלפיות.

שיעור האבטלה הגבוה, שמגיע ליותר מ–40% בקרב צעירים, האינפלציה שזינקה כבר ליותר מ–48% לעומת השנה שעברה, העוני שבו שקועים יותר מ–80% מאזרחי איראן ובעיקר היעדר אופק כלכלי — מותירים רק קרן אור אחת: החתימה הצפויה על הסכם הגרעין והסרת הסנקציות האמריקאיות.

צילום:

איראן ושש המעצמות החתומות על ההסכם האיצו את קצב השיחות בשבועות האחרונים — והתקווה היא שבתוך זמן קצר, שבועות ולא חודשים, יחתמו עליו. בשביל המערב וארה"ב במיוחד, המהירות חיונית כדי לבלום את תהליך העשרת האורניום, שלפי הצהרותיה של איראן, הגיע לרמה של 60%, שיעור שמצביע בהכרח על כוונות צבאיות. מבחינתה של איראן, מצג העמידה הכלכלית האיתנה, שאותו הפגינה בשלוש השנים האחרונות מאז שארה"ב פרשה מההסכם תוך הטלת סנקציות דרקוניות חדשות, בקושי מחזיק מעמד.

בכלי תקשורת באיראן אפשר למצוא דיווחים על אם שהרגה את בתה משום שלא עמדה בנטל ההוצאות, על צעיר שהצית את עצמו אחרי שנקשר לעמוד במחאה על מצבו הכלכלי, ועל אזרחים שרוכשים לחם בתשלומים. כמו כן, דווח על ניתוק זרם החשמל באופן תדיר בערים רבות ומחסור במים באזורים אחרים, על חיסוני הקורונה הניתנים במשורה, ועל בני האליטות הפוליטיות והדתיות שממשיכים לנהוג במכוניות פאר.

זקוקה להשקעות זרות

בתעמולת הבחירות שלהם פנו המועמדים לבני השכבות העניות והבטיחו להרעיף סיוע שייחלץ אותם מהעוני. מוחסן רזאי — שהיה מפקד משמרות המהפכה ונכשל שלוש פעמים במרוץ בבחירות לנשיאות — הבטיח להגדיל פי עשרה את המענקים הישירים שהממשלה תשלם לנזקקים.

צעירים בטהרן. חוסר תקווה ואבטלהצילום: ATTA KENARE - AFP

אמיר חוסיין גאזיזאדה — שהיה סגן יו"ר הפרלמנט והתמודד גם הוא לנשיאות — התחייב לשלם 2,000 דולר לכל זוג צעיר שיתחתן. הבטחות פופוליסטיות דומות נשמעו גם מפיהם של מועמדים אחרים.

מומחי כלכלה באיראן מבהירים כי להבטחות האלה אין שום כיסוי, משום שקופת המדינה לא תוכל לעמוד בהן. לדבריהם, אם יחליט הממשל להדפיס כסף, הוא יגרור את המדינה לאינפלציה של יותר מ–100%. אם הנשיא ירצה להגדיל את היקף הסיוע הישיר — הוא יצטרך לקצץ באופן דרמטי את הסובסידיות לדלק, שגוזלות כ–35 מיליארד דולר בשנה. אלא שאז ייאלצו האזרחים לשלם מחיר ריאלי, במקום 10 סנט לליטר שהם משלמים היום, מחיר שהפך את הדלק באיראן לזול ביותר בעולם.

קיצוץ בסובסידיות לבדו לא יוכל לחלץ את איראן מן המשבר, קל וחומר לעודד צמיחה שחיונית לצמצום האבטלה. לדברי ראש לשכת המסחר איראן־סין, מג'יד רזא חרירי, איראן זקוקה להשקעות זרות בסך 50 מיליארד דולר בשנה למשך 10–15 השנים הבאות כדי להביא לצמיחה של 8%. זאת, בנוסף לסכום דומה של השקעות שצריכות להגיע ממקורות מקומיים. לדבריו, ב–30 השנה האחרונות איראן הצליחה לגייס רק כ–2.5 מיליארד דולר בשנה בממוצע, סכום שלא קרוב לענות על צרכיה של המדינה.

הסנקציות יוסרו, והמשקיעים יחזרו?

לא ברור על סמך מה קבע חרירי את הסכומים שציין, אבל בשנת 2018 היה זה שר הנפט האיראני, ביג'אן זנגנה, שקבע כי ענף הנפט לבדו זקוק להשקעות זרות בהיקף של כ–30 מיליארד דולר, לעומת כ–3 מיליארד דולר בשנה שאותם השקיעה הממשלה בשנים שקדמו להסכם הגרעין.

תור לתחנת דלק באיראן. מחירים מצחיקיםצילום: AFP

במאמר שהתפרסם במאי באתר איראן אינטרנשיונל, נערכה השוואה בין סכום ההשקעות הזרות שהגיע לסעודיה לעומת הסכום שהגיע לאיראן. הפערים האדירים נגזרים מהסנקציות שהוטלו על איראן, אבל כותב המאמר מבקש להצביע על כך שהסרת הסנקציות עם חתימת הסכם הגרעין החדש אינה ערובה לחזרת המשקיעים הזרים. אלה כנראה לא יעוטו על איראן, לפחות לא בהיקפים שנדרשים לה.

גם כאן, הניתוח נשען על הנחות עבודה ועל נתוני עבר, שאין ביכולתם לצפות את התנהגותם של משקיעים זרים אחרי הסרת הסנקציות. עם זאת, הצורך בהשקעות הזרות מעיד על היקף צורכיה הכלכליים של איראן, ולא פחות מכך, על הנזק העצום שהסנקציות גרמו לכלכלתה.

רק מועמד אחד מבין בכלכלה

השקעות זרות הן תנאי הכרחי אבל לא מספיק לשיקום כלכלת איראן, לכשיוסרו הסנקציות. שחיתות עמוקה ושליטה הדוקה של משמרות המהפכה על כמחצית המשק האיראני הן שתי המחלות הכרוניות שגרמו נזק עוד לפני שהוטלו הסנקציות הקשות. מעבר לשחיתות הקטנה, שמחייבת תשלומי שוחד תמורת כל רישיון או פעולה פקידותית — קיימת השחיתות הגדולה, זו שגוזלת מיליארדי דולרים מקופת המדינה.

דוגמה לכך היא תוכנית שיתוף הפעולה בין הממשלה למגזר הפרטי, שאותה אישר הפרלמנט, לבקשת הנשיא חסן רוחאני ב–2018. לפי התוכנית, חברות קבלניות גדולות קיבלו אשראי מהמדינה בשיעור עצום כדי להשלים את בנייתם של עשרות אלפי מבנים שהממשלה לא יכלה לממן מכיסה.

המאתי. עלול לעמוד לדיןצילום: ATTA KENARE - AFP

ההערכה היא שהחברות שילשלו לכיסיהן יותר מ–23 מיליארד דולר, בנוסף לנכסים שעברו לבעלותן. בהמשך התברר שרוב החברות היו בבעלות משמרות המהפכה, ולא היו חלק מהמגזר הפרטי.

שקיפות ופיקוח הם שני מושגים שקיימים בחוק באיראן, והממשלה מודיעה מדי פעם על מעצר איל הון החשוד ברמאות ועל חקירתו, אבל לרוב מתברר במהרה שרוב החשודים שוחררו או שהוטל עליהם קנס סמלי. רוחאני העז לתקוף את שליטת משמרות המהפכה ברוב ענפי המשק, אבל גם הוא נאלץ להרים ידיים אל מול הלחצים הפוליטיים שהופעלו עליו מצד יריביו ומצד המנהיג העליון.

היחיד משבעת המועמדים לנשיאות שמבין בכלכלה הוא עבד אל־נאסר המאתי, שהיה נגיד הבנק המרכזי במדינה עד לאחרונה, ועלול לעמוד למשפט באשמה שכשל בשמירה על ערך הריאל האיראני. המאתי יודע מה צריך לעשות כדי לשקם את הכלכלה האיראנית, הוא לא חשש להאשים את הביורוקרטיה המושחתת ואת משמרות המהפכה, ותבע לקצץ בסובסידיות. אבל תבוסתו מבטיחה שאיראן צפויה להמשיך את שיטת כלכלת השחיתות גם אחרי שיוסרו הסנקציות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker