ככה נתניהו אוהב את הטייקונים שלו. מובסים ומפוחדים

הדיל בין נתניהו לאלוביץ' אולי נראה ככזה בין שני בעלי כוחות שווים - אחד מעניק הקלות שלטוניות והשני מצ'פר בסיקור חיובי ■ האמת היא שונה: אלוביץ' באותם ימים היה איש עסקים כושל, שעמד רגע לפני קריסה. זה הרגע שבו הוא נפל כפרי בשל לידיו של נתניהו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו בבית המשפט, ב-5 באפריל 2021
בנימין נתניהו בבית המשפט, ב-5 באפריל 2021צילום: אורן בן חקון / POOL /

אחרי שלושה ימי דיוני הוכחות בתיק 4000, שאול אלוביץ' עלול להצטייר כטייקון דורסני רב עוצמה עם השפעה אדירה, כתאב בצע, וכמי שחפץ להגדיל את הונו. לשם כך הוא חבר לכאורה לעסקת שוחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. למי שמביט מהצד זה נראה דיל בין שני בעלי כוחות שווים – אחד מעניק הקלות שלטוניות והשני מצ'פר בסיקור חיובי שיאפשר לראשון להמשיך להחזיק בשלטון.

האמת היא שונה. נתניהו ידע היטב מול מי הוא עומד. אלוביץ' באותם ימים היה רחוק מלהיות טייקון רב עוצמה. למעשה, הוא נלחם על חייו העסקיים. הוא היה איש עסקים כושל, שלקח הימורים מסוכנים מדי ועמד רגע לפני קריסה. זה הרגע שבו הוא נפל כפרי בשל לידיו של נתניהו.

ביום השלישי לעדותו של מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, הוא הציג את האופן שבו אלוביץ' הפעיל לחצים על ישועה. הלחצים היו במטרה להתאים את הסיקור לצרכיו של ראש הממשלה נתניהו. כשעלתה כתבה שלילית לנתניהו בתחילת 2015, העיד ישועה כי אלוביץ' העביר לו הנחיה ברורה: "תוריד מיד, זה ימנע את אישור yes. אני הורג אותך".

ההודעה הזו נכתבה ב-31 בינואר 2015, בעוד בישראל מתקיימת מערכת בחירות. אלוביץ' ניסה להוביל לביצוע עסקה שבה תרכוש בזק את יתרת המניות בחברת yes - כ-40% שהיו בידיו הפרטיות של אלוביץ' (באמצעות חברת יורוקום). עבור אלוביץ' זו היתה בוננזה. הוא היה אמור לקבל כמעט מיליארד שקל מהעסקה הזו (בסופו של דבר קיבל כמעט 800 מיליון שקל).

שאול אלוביץ' בבית המשפט, ב-5 באפריל 2021צילום: אורן בן חקון / POOL /

העסקה הזו אושרה ב-23 ביוני, וזאת לאחר שנתניהו כשר תקשורת חתם על אישור לביצוע העסקה. לפי כתב האישום, כדי לאשר את העסקה נתניהו הדיח את מנכ"ל המשרד אבי ברגר, והפעיל באמצעות המנכ"ל הנכנס שלמה פילבר לחצים כדי לקדם את אישור העסקה למרות התנגדות הדרגים המקצועיים.

מה גרם לאלוביץ' לפעול בצורה כזו נואשת? באותה נקודת זמן אלוביץ' כבר היה כמעט פושט רגל. חובותיו הפרטיים לבנקים בחברות מקבוצת יורוקום שבבעלותו הצטברו לכמיליארד וחצי שקל, והוא התקשה לעמוד בהחזר החובות שנטל על עצמו לאחר רכישת השליטה בבזק ב-2010.

העסקה שהנשימה את אלוביץ'

עסקת בזק-yes היתה חמצן להנשמת עסקיו של אלוביץ'. באמצעות ההכנסות מהעסקה הצליח אלוביץ' להרגיע את המערכת הבנקאית ולשלם כ-320 מיליון שקל לבנק הבינלאומי, כ-260  לדיסקונט וכ-70 מיליון שקל לבנק הפועלים.

למעשה, עסקת בזק-yes היתה כל כך חריגה ויוצאת דופן - שביורוקום עצמה התרברבו בה. במסמך ששיגרה יורוקום לבנקים ב-2016 היא ציינה כי "קבוצת יורוקום הוכיחה עם השנים יכולת החזר גבוהה ויכולת מצוינת לביצוע עסקות שמניבות יכולת החזר. כך למשל, ביחס לעסקת yes, ירוקום הציגה הישגים בלתי רגילים, כשתמורות העסקה שימשו כמקור משמעותי לפירעון החוב הבנקאי". למה התכוון המשורר כ"הישגים בלתי רגילים"?

עסקת בזק-yes הנשימה את אלוביץ', אבל לפי בקשת הפירוק של יורוקום מתברר כי מיד לאחר עסקת בזק-yes, כבר ב-2015, הפסיקה יורוקום לעמוד בהחזרי החובות. ואכן, לאחר בקשת הפירוק ב-2017 יורוקום קרסה והותירה את המערכת הבנקאית עם חוב של 1.4 מיליארד שקל שלא הוחזר. את זה אלוביץ' ניסה למנוע.

התובעת ליאת בן ארי ועו"ד עמית חדד, בפתיחת משפט נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

האם נתניהו היה מודע למצבת החובות של יורוקום? לא בטוח. אבל אין ספק כי זהו סינדרום של נתניהו ביחסיו עם בעלי הון. גם בתיק 2000 מואשם נתניהו בכך שניסה לנצל את מצוקתו של מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון נוני מוזס, שנפגע באופן חריף מ"ישראל היום". גם בתיק 1000 דובר רבות על המצוקה הנפשית של אחד מרוכשי השמפניות והסיגרים, ג'יימס פאקר. את נוחי דנקנר אירח נתניהו בשיאה של המחאה החברתית ב-2011 שחיפשה את ראשו של דנקנר, ובאותה שנה גם את יצחק תשובה שעמד בפני תספורת ענק ונאבק להעברת מתווה הגז.

אסור להתבלבל כשבוחנים את מערכת היחסים בין אלוביץ' וטייקונים אחרים לבין נתניהו. ברוב הפעמים הקלפים היו בידי נתניהו, והשחקן מולו מובס ומתחנן על חייו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker