משהו מסריח בחסימת הנופש בסיני - והריח מגיע מירושלים

תקנות שהופצו הלילה בין שרי הממשלה אוסרות על יציאת ישראלים דרך מסוף טאבה - תוך צפצוף על שופטי בג"ץ שפסלו שלשום הטלת מגבלות על מעברי הגבול ■ ומה הקשר למאבק נתניהו-סער באילת?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר הגבול בטאבה. כ-40 אלף ישראלים היו נוהגים לעבור בו בפסח לפני משבר הקורונהצילום: מורי חן

48 שעות חלפו מאז שהרכב שופטי בג"ץ, בראשות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, פסק כי סגירת גבולות ישראל בפני יוצאים ונכנסים אינה חוקתית וסותרת זכויות יסוד המצויות בליבת החיים הדמוקרטיים, ולכן דין המגבלות להתבטל (החל ביום ראשון הקרוב).

והנה, בחלוף יומיים מאז פרסום פסק הדין הביקורתי, נדמה כי החלטת בג"ץ אינה תקפה בחלקה הדרומי של ישראל - או שהדי הפסיקה לא הגיעו לאוזניהם של אנשי משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה. לא ניתן להסביר אחרת כיצד בטיוטת התקנות שהופצה הלילה בין שרי הממשלה, לקראת הדיון באישורן במוצאי שבת, נקבע כי סגירת מסוף טאבה תישאר על כנה, וכי תיאסר יציאה או כניסה של ישראלים דרך המסוף לחצי האי סיני.  

הישראלים שקיוו לבלות את חופשת הפסח בסיני - לאחר שנה שבה מסוף טאבה היה סגור - צפויים אם כן להתאכזב שוב. במוצאי שבת הם אמורים היו להתבשר על אישור תקנות שמשאירות אותם בגבולות ישראל. ההתעקשות על סגירת מעבר הגבול הדרומי מפתיעה פעם נוספת לאור העובדה שממשלת ישראל עצמה כבר החליטה לפתוח את הגבול, עוד לפני פסיקת בג"ץ.

ביום חמישי שעבר קיבלה הממשלה החלטה עקרונית על פתיחת מעבר הגבול, ומשרדי הממשלה אף נדרשו לגבש בתוך שבוע מתווה לכניסה וליציאה של ישראלים דרך המסוף. בהצעת ההחלטה הזאת תמכו כלל השרים הרלוונטיים, לרבות שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הפנים אריה דרעי, שרת התחבורה מירי רגב ושרת התיירות אורית פרקש-הכהן - שיזמה את ההצעה ודחפה לפתיחתו של המסוף.

ואכן, בשבוע החולף גיבש משרד התיירות מתווה ליציאה לסיני של 320 ישראלים - מחוסנים ומחלימים - כדי שלא להעמיס על המסוף וליצור תורים ארוכים. אז התקבלה פסיקת בג"ץ שהסירה גם את הסייגים האלה מהפתיחה המיוחלת.

ואולם בבוא יום חמישי, שבו אמור היה להיקבע מתווה הפתיחה - ביצע משרד הבריאות פליק-פלאק מוזר לאחור, הפיץ לאישור תקנות שמותירות את סגירת מסוף טאבה על כנה - והתעלם מפסיקת בג"ץ בנושא וגם מהחלטת הממשלה. הכיצד?

המהלך המוזר לא נתמך בטיעונים אפידמיולוגיים סבירים. הרי אם אולמות הנוסעים בנתב"ג נפתחו למעבר חופשי של אלפי ישראלים - מה כבר הסיכון הטמון ביציאה מבוקרת של ישראלים לנופש במרחבים הפתוחים של סיני?

אזור המלונות באילתצילום: מורי חן

ריח של פוליטיקה

הסיכון בהכנסת וריאנטים של נגיף הקורונה דרך סיני בטל בשישים ביחס לסיכון שבהפעלת נתב"ג, וממילא ישראל מתירה כניסת מאות פועלים ירדנים לעבודה באילת. חוסר ההיגיון בהחלטה הציף הסברים אחרים לפליק-פלאק המפתיע, שברוח הבחירות הקרבות שילבו אינטרסים עסקיים בשיקולים פוליטיים.

בשבועות האחרונים הביעו כמה מפרנסי העיר אילת דאגה מכך שדווקא בחלוף שנה כלכלית קשה במיוחד שחוותה העיר הדרומית - תתיר ישראל לאזרחיה לבלות (בזול) בחצי האי השכן, ועוד בחופשת פסח, שבה קיוו ליהנות מפיצוי רווחי.

אף שקהל היוצאים לסיני אינו נמנה בהכרח עם שוק הלקוחות המיידי של המלונות באילת - ודאי לא ברמת המחירים הגבוהה שנוקבים בה כיום המלונות - הרי שאחרי שנה של סגר מעיק, היו שציפו בכל זאת לזליגת לקוחות "לחוצי נופש" לכיוון המלונות באילת. יש להזכיר כי בפסח 2019 עברו דרך מסוף טאבה לא פחות מ-40 אלף ישראלים.

אך למה שלובי העסקים האילתי יזכה לאוזן קשבת בממשלה? ראשית, אין להקל ראש בכוחה של התאחדות המלונות - ובשליטתן של רשתות ישרוטל ופתאל בהתאחדות ובקשריה הפוליטיים. אחד מנציגי הרשתות (ששולטות באילת) אף התבטא השבוע בפומבי נגד הכוונה לפתוח את מסוף טאבה דווקא לפני פסח. 

שנית, באילת שוררת מתיחות גוברת בין תומכי הליכוד לבין תומכי מפלגתו של גדעון סער, תקווה חדשה - לאחר מעברו של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, למחנה סער, בעודו רוכב על גלי המחאה המקומית נגד התעלמות הממשלה ממצוקות העיר הדרומית.

על רקע זה, יש המשערים כי בליכוד מבקשים לקרוץ בימים האחרונים למצביעים האילתים המאוכזבים, ולרמוז להם באמצעות חסימת היציאה לסיני כי בירושלים עדיין קשובים לצורכיהם (גם אם על הדרך מפירים כמה חוקי יסוד וכולאים עשרות אלפי ישראלים בניגוד לפסיקת בג"ץ).  

TheMarker פנה אל משרד הבריאות בניסיון להבין אם שיקולים פוליטיים שולבו, חלילה, בעמדתו המקצועית שהתהפכה בתוך שבוע ב-180 מעלות - וכן פנה אל משרד המשפטים בניסיון להבין אם פסיקות בג"ץ חלות גם על מסוף טאבה. תגובות המשרדים יובאו לכשיתקבלו.

בינתיים, סיעת כחול-לבן הודיעה כי תתנגד לטיוטת התקנות ששיגר אמש משרד הבריאות - וכעת נותר לראות האם זו אמנם תונח במוצ"ש לאישור השרים בנוסחה השנוי במחלוקת.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker