הסיפור המומצא של גמליאל התפוגג מהר יותר מזפת שזורמת לחוף

המשרד להגנת הסביבה הציג הערב שלל ראיות נסיבתיות לזיהום הזפת בחופים, אך פרט למעטפת פוליטית - לא התקדמנו בדבר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאלצילום: אלכס קולומויסקי

יכול להיות שמכלית לובית פעלה לחופי ישראל בשליחות איראן – ויכול להיות שלא. יכול להיות שזו הזרימה לים נפט במזיד – ויכול להיות שלא. יכול להיות שמקור זיהום הזפת בחופים זו דווקא המכלית הלובית המסוימת שעליה הצביעה היום השרה להגנת הסביבה – ויכול להיות שלא.

גילה גמליאל אולי הזדרזה להכריז הערב כי מכלית הנפט הלובית Emerald ביצעה פיגוע טרור אקולוגי נגד ישראל – אך המידע שמסר משרדה לא מספק לכך שום הוכחה. יתרה מזו, המידע שסופק אפילו מערער על הקביעה הזאת.  

"לממשלת ישראל אין כוח אדם, ציוד או תקציבים להתמודד עם אסון אקולוגי ימי"

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

דפוס הפעולה של המכלית החשודה בזיהום הזפת לחופי ישראל, כפי שהוצג הערב במסיבת העיתונאים, מתאר התנהלות עבריינית שכיחה של טריידרים פיראטים בים התיכון – וזו התנהלות צפויה במקרה של הברחת נפט איראני, תוך הפרה לכאורה של האמברגו.

לפי תחקיר המשרד להגנת הסביבה, המכלית עזבה את איראן – אך לא הסתירה זאת. היא כיבתה את מכשיר האיתור (AIS) ביציאה מתעלת סואץ, כפי שעושות מכליות אחרות שמגלות דליפה או שנושאות דלק מזהם (HFO), בניגוד לתקנות הספנות העולמית.

לפי התחקיר, המכלית העבירה נפט גולמי לאוניות קטנות יותר בנמל לטקיה – מה שמעיד על תכלית מסע מסחרית. דליפת הנפט לא היתה מסיבית - כך שקשה לייחס לה כוונות זיהום. ואם לא די באלה, המשרד מציין בעצמו כי התחקה אחר שני כתמי נפט נוספים במסלול המכלית, בין קפריסין לסוריה – מה שמעיד על דליפה שאינה קשורה בהכרח ברצון לפגוע במזיד בישראל.

למען האמת, תיאור העובדות שפירט הערב המשרד להגנת הסביבה מבוסס במידה רבה על נתונים גלויים – וקשה לחמוק מהרושם כי מדובר בראיות נסיבתיות שזכו למעטפת פוליטית, ונועדו לקיים הבטחה פומבית שקשה לקיים. רציתם אשמים? נו, קיבלתם.

זיהום הזפת בחוף הבונים צילום: רמי שלוש

כן או לא איראן, קשה להוכיח בדיעבד שמכלית ספציפית היא שאחראית לזיהום בים פתוח – מכיוון שהלוויינים לא סורקים כל תא שטח ברציפות – מה עוד שב"סטריפ" המדובר שטו 35 אוניות.  קשה יהיה גם לזכות בפיצויי הביטוח אם לא הוכח מעבר לכל ספק כי המכלית המדוברת היא שאחראית לזיהום – וכל עוד לא הוכח שמקור הזפת הוא נפט גולמי.  

לכן מה שצריך לעניין את המשרד להגנת הסביבה הוא לא כתיבת מותחן בלשי – אלא האופן שבו עליו לנקוט בפעם הבאה שבה תאותר דליפת נפט לחופי ישראל, וכיצד לפעול מהר ומאורגן יותר מכפי שפעל לפני שבועיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker