לא להאמין על מי אדלשטיין מעז לאיים

חלק מהרשויות המקומיות החליטו לפתוח את הלימודים ביום רביעי, גם בלי אישור. הבעיה בכך היא לא המרד בממשלה - אלא העובדה שזה לא קרה קודם, ביוזמת שר החינוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבריאות, יולי אדלשטיין
שר הבריאות, יולי אדלשטייןצילום: תומר אפלבאום

שר הבריאות, יואל (יולי) אדלשטיין, הכריז הבוקר (ב') בראיון ברדיו כי ישים סוף לחגיגה ולזלזול בשלטון החוק ובהנחיות הממשלה. "יש לי את כל הסמכות לפעול נגד ראשי הרשויות ומנהלי בתי הספר שיפתחו בניגוד לחוק", אמר אדלשטיין, ואף איים להטיל קנסות על בתי הספר שייפתחו. 

הדברים שאדלשטיין אמר לא היו מכוונים נגד ראשי הרשויות המקומיות החרדיות או ראש עיריית ירושלים, שבהן התקיימו לימודים בניגוד לתקנות במשך תקופה ארוכה, בעת הסגר, ונרשמו הפרות רבות אחרות של תקנות הקורונה. דבריו של שר הבריאות כוונו אל ראשיהן של הרשויות המקומיות - ובראשן תל אביב, חיפה ובאר שבע - שהודיעו אתמול על חידוש הלימודים בכיתות ז'-י', כבר ביום רביעי הקרוב, בניגוד לתקנות ובניגוד להחלטת הממשלה שלפיה הלימודים בכיתות האלה יחודשו ב-9 במארס, לכל המוקדם. 

אדלשטיין הגיב בתוך פחות מ-24 שעות. כמה קל היה לו לגנות ולאיים על רשויות מקומיות שרוב תושביהן הם חילונים או מסורתיים, גם אם אתמול בערב היה נדמה שאדלשטיין יתקשה לצאת נגד החלטת הרשויות, מרוב מבוכה.

הרי כיצד אפשר לעמוד מול תלמידים שכמעט לא היו שנה שלמה בבתי הספר בגלל מחדלי הממשלה, מול מורים שרוצים לחזור ללמד בכיתות, ומול ראשי רשויות שרק רוצים לפתוח את בתי הספר? הדרישה לחדש את הלימודים כמעט בסיסית - בייחוד לאחר שהממשלה כבר החזירה לפעילות את בתי המלון, הצימרים, מקומות הבילוי, חדרי הכושר והקניונים.

אדלשטיין עצמו החליט בשבוע שעבר לאפשר את קיום הלימודים גם ביישובים ובשכונות שרמת התחלואה בהם גבוהה יחסית. אז מדוע אי-אפשר לקיים לימודים בחטיבות הביניים ביישובים ירוקים וצהובים? האם הבעיה נעוצה בכך שמי שהוביל את החלטת הרשויות הוא ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי? 

רון חולדאי בתל אביב בדצמברצילום: הדס פרוש

אבל אדלשטיין לא הובך. הוא הגיב בחוסר מודעות עצמית מוחלט ואיים על ראשי הרשויות, שאכן הכריזו על מרד משמעותי ראשון נגד הממשלה. עד עכשיו, ראשי הרשויות בעיקר דיברו ואיימו. הפעם הם גם עושים.

הבעיה היחידה עם ההחלטה של הרשויות המקומיות היא לא המרד או ההחלטה לפעול בניגוד לתקנות, אלא העובדה שהן לא עשו זאת מוקדם יותר. 

המהלך שהובילו הרשויות המקומיות הוא לא מרד בממשלה, אלא תגובה למרד של הממשלה באזרחי המדינה. ממשלת ישראל כבר הפרה ממזמן את מחויבותה לתושבים, בעיקר בכל הקשור לחינוך. ההחלטות הלא ענייניות שהיא קיבלה - בין היתר משיקולים פוליטיים - פגעו בעיקר בתלמידים.

ישראל נהפכה לאחת המדינות המפותחות הבודדות שלא קיימו לימודים באופן מלא במשך כל שנת הלימודים. למעשה, גם ברגע זה רוב המדינות המפותחות מקיימות שגרת לימודים. גרמניה ובריטניה כבר הודיעו שיחדשו את הלימודים כמעט באופן מלא עד סוף החודש - אבל בישראל הוחלט להחזיר קודם את הקניונים והמלונות לשגרה.

אם הרשויות המקומיות היו מודיעות על הפעלת חדרי הכושר, המלונות ואירועי התרבות בניגוד לעמדת המדינה - אולי היה ניתן לכנות את זה מרד. אבל את ההחלטה ההזויה הזאת לא קיבלו הרשויות המקומיות, אלא הממשלה עצמה, ואילו הרשויות רק רוצות לפתוח את חטיבות הביניים. למעשה, הן משמשות כעת כגוף שמאזן ובולם את הממשלה. 

ישיבה בירושלים, החודש. למצולמים אין קשר לתוכן הכתבהצילום: אוהד צויגנברג

הממשלה מפרה את החוק

הבוקר הרשויות כבר הואשמו בהפרת החוק, אך זוהי הממשלה שמפירה את חוק חינוך חובה כבר שנה, בין היתר בכך שעמד מנגדה בזמן ש-30% מהתלמידים התנתקו מהלימודים בחודשים האחרונים. זו אותה הממשלה שגם סירבה לתקן את חוק חינוך חובה השנה, כדי לאפשר לתלמידים בסיכון שלא להגיע ללימודים, ואף מנעה מהם פתרונות שיאפשרו להם ללמוד.

בנוסף, במשך חודשים הממשלה כמעט לא עשתה דבר כדי למנוע את ההפרות של הציבור החרדי, ולא השתמשה בסמכויות שיש לה כדי לקנוס, לשלול תקציבים או לסגור לצמיתות בתי ספר חרדיים שהיו פתוחים במשך חודשים בניגוד לתקנות, תוך צפצוף על תקנות הממשלה. 

חברים בממשלה עצמה התקשו לגנות את ההפרות האלה, ובוודאי שלא קראו לכך מרד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אפילו הכשיר את ההפרות האלה בראיון בשבוע שעבר בחדשות 12. 

כל הצעדים שהרשויות המקומיות נוקטות במסגרת "המרד" שלהן הם סבירים מאוד. הן פותחות את בתי הספר, מכיוון שמדובר במבנים עירוניים, וקוראות למנהלים ולמורים להגיע ללמד. הן אפילו העניקו למנהלים סמכות בנוגע להחלטה לפתוח בכפוף למדדי התחלואה, וכן סמכויות לאופן ניהול בתי הספר, והודיעו שיגבו אותם. למעשה, הן עשו את כל מה שהמדינה היתה אמורה לעשות מזמן. 

תלמידים בזוםצילום: מוטי מילרוד

כעת, הממשלה יכולה לשלוח שוטרים לבתי הספר ולקנוס את המנהלים, אך הרשויות המקומוית הודיעו שייקחו על עצמן את הקנסות ויגבו את המנהלים מול המדינה. מרחב הפעולה של המדינה מוגבל, מכיוון שהיא תתקשה לתרץ מתן קנסות המוניים לבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים-דתיים שייפתחו, מול האכיפה הרכה בציבור החרדי.

מכיוון שלממשלה ולארגוני המורים אין כלים אפקטיביים כדי למנוע את המהלך, כל מה שנותר להם לעשות הוא להפעיל לחצים פוליטיים על ראשי הרשויות המקומיות. רחובות, פתח תקוה ואשדוד כבר התקפלו הבוקר והודיעו שימתינו להחלטות הממשלה, כך שבסופו של דבר הצלחת הרשויות תהיה תלויה באחדותן וביכולת העמידה שלהן מול הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker